Matusalem Gran Reserva 15y recenze

Matusalem Gran Reserva 15y – Matusalem & Company je společnost, kterou založili v roce 1872 na Kubě dva bratři ze Španělska. Jsou experty ve výrobě brandy, což se skvěle projeví i na rumu. Společnost slavila úspěch až do revoluce na Kubě v roce 1959, kdy byli nuceni odejít do exilu. Po desetiletí držely značku mimo trh boje o moc mezi dědici zakladatelů. Dohoda z roku 1995 dovolila Metusalemu dostat se znovu na trh s produktem z Dominikánské republiky v roce 2002. Zatím jsem měl jen platino, takže se těším, až budu moct vyzkoušet 15 let starý rum; pojďme na to!

Tmavě hnědá lahev je poměrně nízká, se starožitným označením, nesoucím vodoznakovou mapu, přes kterou je kovové červené logo Metusalemu. Na značce je hodně výrazný nápis “CUBA”, i přes to, že je to dominikánský výrobek. Lahev je uzavřena přírodní korkovou zátkou, připojenou k plastovém hrdlu lahve, které vypadá dřevěné. Na vrcholu zátky je zástupce Metusalemu, vlaštovka, co pláče stuhu.

Barva ve sklenici je zlatá až měděná. Vír tvoří pár nohou kolem vrcholu, co se pohybují vlastním tempem. Jak se hýbou, všiml jsem si jen velmi málo ztuhlosti. Vnitřní aroma je dubový základ podpořený pomerančem a vanilkou.

První ochutnávka přináší velmi příjemný pocit, jak se postupně dostáváme z pevnosti měkkého, lehkého pálení k chuti citrusů a koření, následované karamelem a tmavým ovocem. Je to skoro jako bych pil dva rumy najednou – mladý a starý. Jak objevuji víc, cítim papriku, všehochuť a trochu prachové tóny dubu. Rum se trefuje do zadní strany krku chutí zralých švestek s náznakem čutní. Když se pozastavím, abych si mohl užít závěr, má ústa se zůstávají v pocitu radosti, a jak postupně mizí lehké tóny, vyplývá na povrch chuť koření na pečení a karamelizovaného cukru.

Je to teprve má druhá zkušenost s rumem Metusalem, ale nebude poslední. S tak dobrou zkušeností s 15 let starým rumem toužím vyzkoušet 18 a 23 let.

 

Matusalem Gran Reserva 15y – zádkladní informace

  • Výrobce / značka: Matusalem
  • Země: Dominikánská republika
  • Obsah alkoholu %: 40
  • Typ: Melasa
  • Styl: Golden
  • Doba zrání: 15 let

 

Matusalem Gran Reserva 15y – Heureka

 

Matusalem Gran Reserva 15y – Hodnocení

Vzhled: 1/1
Vůně: 1.5/2
Pocit v ústech: 1/1
Chuť: 3.5/4
Po ochutnání: 2/2
Celkové hodnocení: 9/10

Klidně sdílej!

Matusalem Gran Reserva 15y

9

Matusalem Gran Reserva 15y


9.0/10


Kryštof
Kryštof

Milovník adrenalinových sportů, aut a hlavně dobrého alkoholu a hodinek