Sládkem na zkoušku recenze – uvařte si své vlastní pivo

Sládkem na zkoušku recenze – Být sládkem představuje pro mnohé muže něco jako práci snů. Nejasná představa o tomhle povolání vzbuzuje příjemné představy o tom, jak jedinou náplní práce sládka je košt zlatavého moku. Mohlo by se zdát, že pro Čechy, světově proslulé pivaře, snad lepší práce ani neexistuje. Faktem je, že sládek (či jiný profesionální degustátor) v práci nejenže pít může, ale musí. A ještě za to dostane zaplaceno.

Sládkem na zkoušku recenze – Kvalitní sládek jako nedostatkový artikl

Navzdory všem zdánlivým pozitivům zaznamenává i tato oblast akutní nedostatek kvalifikovaných pracovníků, což se podle odborníků odráží i na samotné kvalitě piva. Přitom pivovarnictví zažívá obrovský boom, malých rodinných pivovarů přibývá geometrickou řadou. Mnoho mužů logicky touží pivo nejenom pít, ale často ho chtějí také vařit. Do popředí se dostávají ale i kvalitní rumy a další alkohol, po kterém stále roste poptávka.

Sládkem na zkoušku recenze – Vyzkoušet si to může každý

Řada pivovarů přichází s možností vyzkoušet si práci sládka i pro širokou veřejnost. Možná tajně doufají, že by se z řad náhodných nadšenců mohli rekrutovat použitelné kádrové posily, nicméně většina možnost okusit vaření piva nabízí jako zážitek. Aby z takové krátké zkušenosti vypadl opravdový odborník, musel by mít víc než jen vytříbené chuťové pohárky. Většina sládků má kromě citlivých senzorů v ústech také patřičné vzdělání, které má blízko k biochemii, či technologii. Vše totiž se vším souvisí. Degustací pracovní den sládka jen začíná.

Sládkem na zkoušku recenze

Sládkem na zkoušku recenze – Bez kontroly ven ani lahev

Každý den má pro sládky stejný start – vzorky každodenní expedice musí projít degustační kontrolou, která obvykle začíná douškem desítky, pokračuje jedenáctkou, dvanáctkou, sudovým pivem a pak ovocnými mixy. Každý otestovaný vzorek dostane svůj popis a když odpovídá standardům, může k zákazníkům. Právě v tom tkví kumšt sládků – musí mít své chuťové buňky nastavené opravdu přesně, aby dokázali odhalit i sebemenší odchylku od normálu.

Sládkem na zkoušku recenze – Povinná výbava sládka? Alkohol tester!

Protože pravidelné zkoumání kvality piva by mohlo mít neblahé následky na střízlivost sládků, a to i v případě malých testovacích dávek, mají vždycky po ruce alkohol tester. Obvykle jsou v rámci jejich profese interně stanovené povolené limity, které nesmí překročit. Aby si tedy byli vždycky opravdu jistí, že jsou v normě, kontrolně si fouknou. Samozřejmě, toto povolání s sebou přináší i určitá negativa a omezení. Většina sládků spíš než auto, využívá pro své cesty do práce městskou hromadnou dopravu nebo vlastní nohy. Jistota je jistota. To je také upozornění pro všechny vážné zájemce o tento zážitek – pokud se vypravíte za taji vaření piva, zajistěte si odvoz, případně ubytování v blízkosti místa konání. Bude se vám určitě hodit, protože součástí dne je kromě degustace i neomezená konzumace piva, a také rozlučkový pivní panák.

Myslí si ten váš, že by to zvládl taky? Ať to zkusí!

Profese sládka se pro laika, kromě své atraktivity, může zdát i poměrně jednoduchá. Štamgasti se konec-konců do této role pasují samozvaně poměrně často a rádi. Proč jim tedy nedat možnost vyzkoušet si toto povolání se vším všudy a třeba je tak vyvést z omylu? Pivní zážitky spojené s příležitostí stát se opravdovým sládkem jsou jedinečné. Aspoň to tvrdí ti, kteří měli tu možnost si je zkusit.

Sládkem na zkoušku recenze – Jak to probíhá?

Výběr místa konání je dnes opravdu široký. Vyzkoušet si toto řemeslo dnes nabízí téměř každý pivovar, zejména ty malé věnují těmto akcím mimořádnou péči. Zpravidla se zájemce stane plnohodnotnou součástí výrobního procesu. Nejen tedy, že se naučí jak správně degustovat, ale také vyhodnocovat, hledat drobné odlišnosti, které by signalizovaly, že pivo není v pořádku. Naučí se rozeznávat drobné nuance v chuti i konzistenci, ale také v barvě. Bude vědět vyhodnotit chutě pozitivní, které avizují, že výroba proběhla, jak měla, tak i ty negativní, díky kterým se podezřelý vzorek nedostane do distribuce a bude se pečlivě zkoumat, kde nastala chyba. Přičichne k šrotování sladu, vystírce, seznámí se s chmelovarem, posbíráním deky z otevřené spilky a kromě toho mnoho dalšího. To vše, samozřejmě, pod dohledem zkušeného sládka, který ho celým alchymistickým světem výroby piva provede. A protože se jedná o proces, který je velmi striktní a přesnými pravidly, může se stát, že zájemce bude opravdu překvapený. Aby pivo dosáhlo všech správných parametrů, je nezbytně nutné smíchat všechny potřebné přísady s absolutní přesností. A taktéž dodržet správný technologický postup který se týká i času. Hodinky tak sládek potřebuje každý den.. To bude další štace, kterou pivař – amatér se sládkem absolvuje.

Více informací ZDE

Co si navaříte, to si vypijete

Po absolvování celého procesu sládkovského kumštu přijde zasloužená odměna a vy si doslova vypijte, co jste si navařili. Degustace vlastního piva však nebude hned, protože samotný proces výroby trvá několik týdnů. Zhruba za 3 – 5 neděl budete zlatavým mokem odměněni, přijde vám domů v dárkovém balení. Čtyři láhve vlastnoručně uvařeného piva.  Certifikát sládka však už budete mít v kapse. Alespoň taková je praxe v minipivovaru na Vysočině.

Sládkem na zkoušku – kde objednat

Sládkem na zkoušku recenze – Kamarády s sebou

Pokud vás odrazuje, že byste tímto příjemným procesem měl procházet sám, není jediný důvod nevzít to jako výzvu a vypravit se s partou přátel. Kromě individuálních sládkovských lekcí se akce pořádá i pro dva účastníky, nebo malé skupiny. Organizátoři dokáží hodně požadavků akceptovat a vyjít zájemcům vstříc. Třeba i s poptávkou na anglicky mluvící doprovod. Není problém. Pokud se rozhodnete stát se na den sládkem, vyhraďte si na to čas. Půjdete rovnou na 6 až 8, nebo 10 hodinovou šichtu. Podle toho, co z nabídky si vyberete.

Druhy čepovaných piv

Pokud hledáte zážitek z řemeslného piva, nic se nevyrovná jedinečné nabídce piv na čepu. S tolika různými druhy piva, které jsou k dispozici, může být těžké vědět, kde začít. Ať už máte rádi chmelené IPA nebo tmavé stouty, v místním baru nebo pivovaru si každý najde něco pro sebe. Zde jsou některé z nichnejoblíbenější druhy piva na čepu:

  • – Pivo typu India Pale Ale (IPA): IPA patří k nejrozšířenějším řemeslným pivům s jedinečnou chmelovou chutí. IPA jsou od středně až po intenzivně chmelené a mohou mít světlou nebo tmavou barvu.
  • – Pale Ale: Pale Ale se vyznačuje křehkou rovnováhou mezi.. sladovou sladkost a chmelovou hořkost. Tato piva jsou lehká až středně plná a mohou být poměrně chmelená.
  • – Porter: Portery mají tmavě hnědou barvu, bohatou a krémovou sladovou chuť. Mají sladový charakter s nádechem čokolády, karamelu, kávy nebo i ovocné chuti.
  • – Pšeničné pivo: Pšeničná piva: Pšeničná piva se vyrábějí s velkým podílem pšenice, která jim dodává světlou, zlatavou barvu a svěží chuť. Mají ovocnou příchuť, například banánovou nebo hřebíčkovou, a často mohou být trpká.
  • – Ležáky: Tato piva kvasí při nižších teplotách, což jim dodává svěží a čistou chuť. Ležáky se vyrábějí v obou formách.

Sládkem na zkoušku

9.5

Sládkem na zkoušku


9.5/10


Klidně sdílej!

Sammy

Rád píšu o adrenalinových sportech a mou největší vášní jsou hodinky. Před 5 lety jsem do Česka na malou vesnici přestěhoval z Londýna. Možná moje čeština nebude perfetkní ale články vám snad budou vávat smysl.