Úvod do světa rumu: původ, druhy a jak rum pít a jak skladovat

Původ rumu je poněkud sporný. Některé prameny uvádějí, že pochází z Dálného východu, zatímco jiné tvrdí, že pochází z Evropy. Záleží na tom, jak definujete, co je rum, ale všichni odborníci se shodují na tom, že je znám již po staletí. Dnes je k dostání mnoho druhů rumu, včetně světlého nebo tmavého, kořeněného nebo nekořeněného a různě dlouho zrajícího. Jaký typ si vyberete, záleží jen na vašich osobních preferencích!

Co je to vlastně rum?

Rum se vyrábí destilací zkvašené šťávy z cukrové třtiny nebo kvašením melasy, která je vedlejším produktem při výrobě bílého cukru. Proces kvašení může trvat pět až sedm dní, záleží na tom, jaký typ kvasinek byl při výrobě použit.

  • Výsledkem je základní lihovina nebo likér, který má obsah alkoholu 40 %.

Tradiční rum (někdy označovaný jako “průmyslový”) se vyrábí z melasy, zatímco rhum agricole se vyrábí ze šťávy z cukrové třtiny. Tradiční rum se vyrábí z melasy (a dalších vedlejších produktů cukrové třtiny), zatímco rhum agricole pochází ze šťávy z cukrové třtiny.

Rum ze šťávy z cukrové třtiny je často popisován jako rum zemitější chuti než běžný rum, který má více ovocných a karamelizovaných tónů. Převážná většina rumů je klasifikována jako “tradičně vyráběné”.

Kde se rum vyrábí?

Rum se vyrábí po celém světě a nejznámější je jeho výroba v Karibiku, kde se vyrábí po celý rok. Jedny z nejlepších rumových palíren se nacházejí na ostrovech, jako je Barbados, Svatá Lucie a Jamajka. Francouzské území Réunion také produkuje obzvláště kvalitní rumy z třtinové šťávy, jejichž cena může být docela vysoká!

Mezi další místa známá výrobou rumu patří Jižní Amerika (Brazílie a Venezuela) a Střední Amerika (Mexiko, Guatemala, Nikaragua atd.).

Nejširší nabídka rumů v AKCI

Jaké jsou různé druhy rumu?

Rum se vyrábí v několika různých druzích. Nejběžnější jsou světlý a tmavý, kořeněný rum (často nazývaný “zlatý”) a nekořeněný nebo stařený rum.

Barva rumu závisí na tom, jak dlouho se nechává zrát před stáčením do lahví. Čím déle se rum uchovává v dřevěných sudech, tím tmavší bude. Ne všechny druhy rumů však zrají dlouho. Například bílý (nebo světlý) rum není zralý a má jasnou barvu, protože byl filtrován, aby se odstranily všechny kousky, které by při skladování v sudech ztmavly.

Světlý nebo tmavý?

Rozdíl mezi světlým a tmavým rumem závisí na množství přidaného karamelového barviva; čím tmavší rum, tím více barviva bylo přidáno.

Do všech kořeněných rumů se po destilaci přidává kombinace koření a aromat. To se dělá proto, aby rum získal další náboj nebo chuťový profil, který ho odliší od jiných druhů, jako je bílý (neochucený) rum.

Neochucený rum má přirozený chuťový profil z melasy a dalších použitých přísad.

Zrající rum

Všechny rumy zrají v sudech, což jim dodává barvu a také mění chuť uvnitř, aby byla komplexnější. Stáří rumu závisí na tom, k čemu je určen; některé rumy se vyrábějí tak, aby zrály několik let. Jiné všechny zrají kratší dobu a prodávají se jako “prémiové” rumy s nejkratší dobou zrání dva roky.

Co je to námořnický rum?

Navy strength rum jsou všechny rumy, které mají 57 % ABV (objemový alkohol). To vše pochází od britského královského námořnictva, které bylo v 18. století zodpovědné za destilaci všech alkoholických nápojů na lodích. Námořníci dostávali denní příděl, který jim pomáhal v boji proti kurdějím a dalším neduhům.

Obsah alkoholu byl zvýšen na tuto úroveň, aby všichni námořníci dostali každý den zdravou dávku rumu; díky tomu se také všechny rumy snáze míchaly s jinými nápoji.

Nejširší nabídka rumů v AKCI

Jak se pije rum?

Všechny rumy se vyrábějí v mnoha různých formách, což znamená, že všechny můžete pít, jak se rozhodnete! Mezi nejoblíbenější způsoby pití všech rumů patří: na ledu, míchaný do koktejlů a long drinků (např. Cuba Libre) nebo nalitý čistý (čistý znamená pouze bez přidání ledu, vody nebo jiných přísad).

Jaké jsou nejlepší míchací nápoje pro rum?

Jako míchátka s rumem se používá spousta věcí, ale mezi nejoblíbenější patří všechny džusy a limonády. Soda all je skvělým mixérem jak s tmavým rumem (např. kořeněným), tak s bílým/čirým rumem, a to vše díky různým příchutím, které lze přidat, jako je cola, citronová limetka nebo zázvorové pivo.

Citrusové plody, jako je limetková šťáva, se dobře hodí k tmavšímu alkoholu, jako je whisky nebo brandy, ale všechny se dobře hodí i do míchaných nápojů se všemi druhy rumu.

Jaké jsou nejznámější koktejly s rumem?

Existují stovky koktejlů s rumem, včetně mnoha opravdu slavných. Mezi nejznámější a nejoblíbenější rumové koktejly patří např:

  • Daiquiri (a jeho variace!)
  • Pina Colada
  • Dark n Stormy
  • Mojito (a jeho variace)
  • Planter’s Punch
  • Hurricane
  • Caipirinha
  • Mai Tai
  • Long Island Iced Tea
  • Cable Car
  • Painkiller
  • El Presidente

K čemu se rum používá v kuchyni?

Rum je vynikajícím doplňkem všech druhů receptů, které vyžadují alkohol; všem receptům dodává chuť, sladkost, bohatost a hloubku. Mezi nejoblíbenější pokrmy, v nichž se rum používá jako přísada, patří: všechny chutné dušené pokrmy v karibském stylu, dušená masa a všechny druhy dezertů včetně koláčů, pudinků a zmrzlin.

Jak uchováváte rum?

Veškerý alkohol by se měl skladovat na chladném a tmavém místě, aby se nepoškodil nebo nezkazil. Všechny tmavé rumy se skladují lépe než čiré/bílé, to vše proto, že obsahují méně přísad a chemických látek, které by mohly způsobit jejich znehodnocení.

Výrobní proces rumu

Rum se vyrábí z vedlejšího produktu cukrovarů, tzv. melasy. Poté, co cukr zkrystalizuje, vznikne tmavá kalná hmota, tj. melasa, která se fermentuje a destiluje. Pro snadnější manipulaci se do melasy přidává voda. V závislosti na typu kvašení (pomalé/rychlé) se přidávají kvasinky.

Kvašení

Při pomalém kvašení se přidává odtučněný zbytek z předchozí destilace známý jako “Dunder”. Rovněž se v něm nacházejí přírodní kvasinky se usazují na povrchu. Pomalé kvašení může trvat až 12-20 dní. Při “rychlém” kvašení se přidávají kultivované kmeny kvasinek, které mohou trvat 2 dny nebo o něco déle. Toto kvašení je spojeno s výrobou bílých nebo světlých rumů. Po fermentaci má výplach alkoholický obsah přibližně 7 % ABV.

Destilace

Pomalu zkvašený rum se obvykle destiluje v “Pot Still”. Po dvou destilacích má produkt z kotlíkového destilačního přístroje obsah 86 %.
ABV a obsahuje velké procento kongenerů, chutí a buketu. Ke zrání se posílá pouze srdce. Na Hlava a ocas se posílají zpět k redestilaci.
Rychle zkvašený výpalek se destiluje v “Patent Still”. Patentní destilační přístroj má obvykle lehké tělo s alkoholickým obsahem.
s obsahem alkoholu nejméně 91 % ABV a obsahuje velmi málo kongenerů.

Zrání

Během zrání se obsah alkoholu pohybuje mezi 75 a 80 % ABV. Odpařování alkoholu během zrání v Karibiku Ostrovy: 50 % ročně (kvůli horkému podnebí) a Skotsko: 3 % ročně. Zraje v sudech nejméně 3 roky, než se může nabízet k prodeji. V počátečních fázích je rum bezbarvý, ale postupně rum získává barvu ze dřeva. Když jsou požadovány hlubší odstíny, přidává se karamel. Před stáčením se rumy
na 40 % obsahu alkoholu přidáním demineralizované vody a filtruje se přes vrstvy dřevěného uhlí a písku.

Míchání a stáčení

Míchání se provádí za účelem dosažení konzistence vůně, barvy a těla. Míchání lze provádět mezi bílými a tmavými, všemi druhy vína.
bílým , tmavým , odrůdami z různých zemí. Např. Captain Morgan & Lambs Navy atd.
Před stáčením do lahví se obsah rumů sníží na 40 % ABV přidáním demineralizované vody a filtruje se přes vrstvy dřevěného uhlí a písku.

Značky rumů podle země

Jen malá ukázka rumů podle původu:

Puerto Rican  Jamaican Demerara Indian
Don Quixote Appleton Lemon Hart Old Monk
Ron Bacardi Sea Pirates Black Bull
Ron Rico Myers Hercules
Ron Merito Captain Morgan

Jak pít rum?

Neexistuje správný nebo špatný způsob, jak si rum vychutnat. Roky marketingových kampaní se snažily prodávat rum jako výhradně letní nápoj, který je nejlepší vychutnávat na pláži na slunci. To je sice pravda, ale neodpovídá to krásným a všestranným chutím, které lze do rumu zabalit. Je to celoroční nápoj, který můžete kombinovat s různými přísadami nad rámec standardního hnědého cukru, ananasu a kokosu.

Mezi bílým a tmavým rumem jsou navíc jen nepatrné rozdíly, jak bylo uvedeno výše. Bílý a tmavý rum jsou ve většině aspektů totožné, takže doporučujeme, abyste si sami vybrali, které chuti dáváte přednost.

Nejširší nabídka rumů v AKCI

Předpokládejme, že máte v plánu vychutnat si rum čistý. Doporučení pro konzumaci se řídí podobně jako u pití whisky: začněte tím, že se na rum podíváte, zatočíte s ním, a pokud si všimnete jakéhokoli zákalu v tekutině, berte to jako špatné znamení. Kvalitní tmavý rum by měl mít čirý jantarový nádech, zatímco bílý rum by měl být zcela čirý, podobně jako vodka.

Dalším krokem je přivonět k rumu. To vám pomůže zachytit počáteční vůni a může vám to poskytnout referenční bod, až se dostanete k dlouho očekávanému prvnímu doušku.

A konečně, když rum projde vašimi rty, není to první doušek, který by měl rozhodnout o vašem názoru. Nejprve si dejte malý doušek, aby se vaše chuťové buňky aklimatizovaly, a pak si dejte vydatnější sousto.

Rum – FAQ – nejčastější otázky ohledně rumu

Jak byste měli skladovat rum?

Otevřený nebo neotevřený rum by měl být skladován v těsně uzavřené lahvi na chladném a suchém místě, mimo dosah radiátorů a přímého slunečního světla.

Rum neskladujte v láhvi s přiloženým nálevem. Ten umožní odpařování tekutiny, a protože se alkohol odpařuje rychleji než voda, bude váš rum s přibývajícími měsíci slábnout na obsahu alkoholu.

Pokud je láhev plná méně než z poloviny a neplánujete ji v nejbližších týdnech vypít, vyplatí se rum přelít do jiné, menší láhve. Rum reaguje s kyslíkem, takže čím více je v láhvi místa pro vzduch, tím rychleji rum získá octový zápach a zhorší se jeho kvalita a chuť.

Lze uchovávat rum v mrazničce?

Běžná domácí mraznička je nastavena na minus 18 C (nula stupňů Celsia). Čistý rum by neměl zmrznout, dokud teplota neklesne na minus 27 C, takže je v mrazničce bezpečný. Rumové likéry mají nižší obsah alkoholu, a proto se zmrazují snadněji.

Stárne rum v láhvi?

Rum zraje v sudech, nikoli v lahvích. Takže láhev desetiletého rumu, kterou jste si koupili před pěti lety, se nestala lahví patnáctiletého rumu. Chuť a kvalita rumu v láhvi se však v důsledku odpařování a oxidace může časem změnit.

Zkazí se rum?

Neotevřená láhev rumu se nezkazí. Neotevřený rum vydrží desítky let. Ale jakmile je láhev otevřena, rum se kazí poměrně rychle. Mistři palírny rumu Seaspirits Distillery doporučují vypít láhev rumu do 6 měsíců od otevření. Existují i horší osudy.

Klidně sdílej!

David Tomas

Rád se věnuji různým fyzickým aktivitám, jako je například horolezectví nebo bungee jumping. Když si ale chci odpočinout, nejraději se procházím po horách nebo si užívám pohodu s přáteli při sklence dobrého alkoholu. Můj největší koníček ale jsou hodinky. Mám rád kvalitní mechanické hodinky a rád je sbírám. Je to pro mě způsob, jak relaxovat a zároveň si užívat krásu a precizní zpracování těchto předmětů.