Větrný tunel a simulátor volného pádu – recenze

Větrný tunel recenze – zážitek, blížící se tandemovému seskoku, a přitom mnohem levnější a méně rizikový. Užít si ho tak mohou úplně všichni – od malých dětí až po pány tvorstva, kterým by zdravotním problémy klasický seskok z letadla nedovolily.

Já nejsem ani jedno, ani druhé. Já si chtěl prostě jen vyzkoušet, jaký ten volný pád bude. Chci si totiž v tandemu v nejbližší době vážně seskočit. Už jsem to testoval na pěkně vysokém bungeejampingu, takže větrný tunel v Letňanech byl pro mě takovým dalším mezistupněm. Ale rozhodně ne nějak méněcenným. O tomhle vás moje recenze na větrný tunel určitě rychle přesvědčí.

Větrný tunel – tam, kde se musíte popasovat se sílou hurikánu

Zní to pěkně tvrdě, co? Ale faktem zůstává, že maximální rychlost, které je ve větrném tunelu dosahováno, skutečně hurikánová je – až 270 km za hodinu. Není náhodou, že jsem si pro tenhle zážitek vybral pořádně třeskutou zimu, Na lyže mě totiž moc neužije, a jinak je venku adrenalinu pěkně poskrovnu – no ne?

Větrný tunel Letňany je v našich končinách unikát. Žádný jiný se v ČR nenachází, a v nejbližší době ani nebude. Podobný zážitek si mohou užít až návštěvníci slovenské Tatralandie, nikdo blíž. Srdcem celé „operace” je vertikální skleněná letová komora, určená pro výcvik parašutistů i „létají veřejnost“. Není to tedy jen „nějaká pouťová atrakce”, ale plnohodnotný simulátor volného pádu se vším všudy – včetně zkušených instruktorů.

Větrný tunel recenze

Větrný tunel recenze

První kroky jsou snadné. Stačí si objednat poukaz. Nejlevnější je to přímo přes Simulátor volného pádu  a rezervovat si vhodný termín. Rezervace času je hodně volná, v nabídce bývají i víkendy. Platí však jedno důležité pravidlo: na místě je třeba být alespoň hodinu před naplánovaným letem, jinak poukaz bez náhrady propadá. Tečka. Ona totiž instruktáž a další povinné předpřípravní kroky nějaký čas chtě nechtě zaberou.

Při rezervaci se mě ptali na věk a omezení. Létat by totiž neměly děti pod pěti let věku, těhotné ženy nebo lidé s kardiovaskulárním onemocněním nebo jinými zraněními. U osob do 18 let věku je pak nutná přítomnost zákonného zástupce. Ale jinak žádné zdravotní potvrzení pro létání nepotřebujete, takže nikdo nezjistí, že jste se předminulý rok léčili s infarktem. Pro vaše vlastní bezpečí však doporučuji takový let zkonzultovat s lékařem a následně i s proškolenými instruktory- klidně nezávazně, před zakoupením poukazu.Mimochodem, v Letňanech naučí „létat“ i lidi na vozíčku, takže pokud to jen trochu půjde, určitě vás do tunelu moc rádi pustí, i když nebudete na 100 % fit.

V Česku nejlevněji ZDE

Jak to jednoduše popsat? Je to bomba!

Když si odbudete všechny ty procedury na začátku, je následující zážitek prostě fantastický. A pro začátek nemusí být ani nijak dlouhý. Já byl řádně vyjukaný už ze tří minut, které se začátečníkům doporučují. U vlezu do skleněného válce čekal instruktor a pomohl mi pěkně „nahopnout“ na vzduchový polštář v tunelu. Žádné dlouhé úvody – já prostě letím! Paráda!

Je to takový skok do prázdna a chce to posbírat trochu odvahy, ale nebojte se. Pevná ruka vás ihned chytí a vyšoupne tam, kde to už bude ono. Mimochodem, pokud vás půjde do tunelu víc, v žádném případě se nenechte vyslat do tunelu první. To přenechte odvážlivcům nebo zkušenějším. Naopak. Podívejte se na to, jaké chyby dělají ostatní. Nechte rozproudit adrenalin – a to správné očekávání. Teprve to totiž dělá z létání ve větrném tunelu skutečný zážitek!

Tak, teď pěkně udržovat rovnováhu, jak to bylo v instruktáži. Pan vedoucí je stále zde, pomáhá, přidržuje, stabilizuje. Jo, musím se snažit, jinak si prostě nezalítám. Viděl jsem, že ty, kteří se s tím moc piplali, nepustil výš, než do úrovně svých ramen. Jo, i tady je to paráda.

Větrný tunel recenze

Ale vyletět si až nahoru do tubusu, to už je jiná! Skrz sklo je vidět čas, který zbývá do konce letu, ale garantuji vám, že ho nestihnete sledovat. Já jsem kýženého „vypuštění“ nakonec dosáhl, ale nahoře jsem si moc dlouho nepobyl. Ale byla to pecka! Ten pocit ze vzduchu, svištícího okolo obrovskou rychlostí. Zdání beztíže, volný pád s takovým tím lehkým mrazením v zádech, protože na sobě nemáte žádný padák, jenom slušivou kombinézu z půjčovny. No WOW!

Jo, a na všechno jsem viděl, což jsem moc nečekal. Nosím totiž silné brýle a tak nějak jsem předpokládal, že si je budu muset před vstupem do tunelu sundat. Ale chyba lávky! Místo toho jsem přes ně dostal kapesní kryt, takže létání nestálo nic v cestě.

A jak je to se salty a dalšími parádními fígly, které u těchhle atrakcí vidíte v televizi? Tak to nemůžu sloužit – možná až v příští recenzi, protože se do tunelu určitě vrátím. Ale jednou se mi povedlo pěkně roztočit dokola a byl jsem vážně rád, že byl po ruce někdo zkušený, kdo mě zase rychle zvládl uvést do rovnováhy.

Samotný výstup z tunelu je pak stejně jednoduchý, jako celé létání. Dostrkat se ke vstupnímu otvoru a šup ven – to píšu hlavně proto, že sám jsem měl z toho trochu strach. Ale nebojte, až se proud vzduchu v tunelu trochu zklidní, půjde to samo.

Větrný tunel a simulátor volného pádu – Co mám dělat, když se mi udělá špatně?

Tak taková otázka v několika variacích zazněla během instruktáže několikrát. Ode mně teda ne, hehe, ale přesto neuškodí si na ni odpovědět. A buďte v klidu, nestane se nic. Všichni ve skupině se totiž musí naučit znamení, dávají instruktorovi jasný signál, že je něco v nepořádku. Síla větru v tunelu vzápětí klesne, a vy se rychle dostanete do bezpečí. Já nic takového nepotřeboval a nikdo z té skupiny taky ne, ale je přece jen dobré to vědět…

Větrný tunel cena

A kolik jsem za to všechno zaplatil? Docela rád bych řekl, ani se neptejte… Ale stálo to za to. Tři minuty volného pádu a hodinová instruktáž mě stály rovných 1 800 Kč plus dalších 300 Kč za pořízení videozáznamu. To mimochodem doporučuju, přímo v tunelu je totiž kamera. A vidět sám sebe při něčem takovém, je prostě k nezaplacení a kamarádi budou závidět, jak jinak 🙂 Tři stovky se platí přímo na místě, takže peněženku s sebou.

Jinak se bez vybavení obejdete. Nezapomeňte si s sebou vzít i zakoupený poukaz a sportovní obuv, která se dá dobře utáhnout na noze (třeba tenisky). Jinak je podmínkou jen pohodlné oblečení, na které se navlékne neoprénová kombinéza. Ty tu mimochodem mají v mnoha velikostech, takže ani čahouni nebo tělnatí taťkové nepřijdou zkrátka. Někde jsem četl, že hmotnost letce je omezena na 130 kg, ale nemusel jsem řešit, tak nepotvrdím.

Větrný tunel Letňany sleva

A dá se při pořízení poukazu nějak ušetřit? No jasně, že jo. Podívejte se zde k dispozici hned sedm variant. Své tři minuty jsem si mohl zlevnit na 1500 Kč, kdybych se spokojil s létáním od pondělí do čtvrtka.

A příště budu za tu samou cenu mít hned 15 minut, ovšem s podmínkou – musím si k sobě přizvat další čtyři kamarády. Na poukaz se pak složíme a budeme mít celý tunel jenom pro sebe (jasně, včetně instruktorů, ale i tak). Ale nechybí ani skupinové vouchery pro 10 a 20 osob, samozřejmě s úměrně navýšenou dobou letu. Vždycky je tak z čeho si vybírat.

Důležité info: platnost poukaz je 12 měsíců. To je dost dlouhá doba, abyste se společně sešli. A když to přece nevyjde, dá se za poplatek ještě prodloužit. Stačí vše naklikat v příslušném formuláři.

Možností je zkrátka dost. Ale můžu vám garantovat, že kdo jednou k létání v simulátoru „čuchnul“, už nikdy se ho nebude chtít vzdát. Nákup je tedy jen a jen na vlastní riziko! Ale stojí za za každou korunu, kterou investujete. Přísahám!

Větrný tunel

9.6

Větrný tunel


9.6/10


Klidně sdílej!

Karlos