Nejlepší tequila a vše co o tequile potřebujete vědět

Tequily – Všichni ten rituál znáte – olíznout sůl, dát si panáka tequily, potom si vložit do pusy kousek limetky nebo citronu, než se nedobrovolně otřesete od hlavy k patě. Tento alkoholický nápoj je známý tím, že působí v rekordním čase.

Ale časy se změnily, a jestli vám ještě nebyl představen svět kvalitní tequily, měli byste to co nejdřív napravit. Ať už chcete udělat perfektní margaritu nebo máte raději čistou tequilu, najde se pro každého něco. Tohle je příručka k těm nejlepším, spolu s tipy, po čem se dívat, než uděláte své rozhodnutí. Od českých alkoholů ideálních pro větší setkání, až párty nocím. Pomůžeme vám s výběrem nejlepší tequily.

 

Jak koupit nejlepší tequilu?

 

Název tequila je chráněný, takže všechny značky a typy pocházejí z Mexika. Alkohol se nejvíc vyrábí v okolí města Tequila a ve vysočinách ve středně západní části Mexika – v Jaliscu. Tam se pěstuje modrá rostlina agáve, která potřebuje do sklizně alespoň osm let, po tom se sklidí, extrahuje se piña (srdce) z jádra rostliny a před destilací se odstraní listy.

 

Jaké jsou druhy tequily?

 

Jsou čtyři hlavní typy tequily. Blanco je bíle zbarvený alkohol, balený nebo prodávaný hned po destilaci a zrající méně než dva měsíce v nerezové oceli nebo dubových sudech. Potom je tu reposado – doslova, “odpočatá” tequila, která zrála v dubových sudech dva až dvanáct měsíců.

Když půjdeme dál, dostaneme se k añejo, nebo také “zrající” tequile. Ta zůstává v sudech déle – obvykle jeden až tři roky – sudy jsou sami o sobě menší, což dodává tu správnou chuť. A konečně se dostáváme k tequile extra añejo, která zůstává v sudech nejméně tři roky.

Různé chutě jsou hodně zřetelné. U rumu blanco bývá chuť agáve hodně intenzivní, zatímco resposado nebo añejo jsou obvykle jemnější, ale zato zralejší a složitější – a stejně jako ostatní alkohol zrající v sudech dostávají příchuť dřeva.

Jak poznám, že je to tequila?

 

Dívejte se po 100% tequila z agáve, vytisknutím na etiketě. Tohle značení je povolené jen na lahvích, které obsahují tequilu bez přidaného cukru. S přidaným cukrem (nebo kukuřicí) do nádrže na kvašení se výslednému stylu tequily říká mixto.

Můj tip v poměru cena/výkon je tato výborná tequila:

 

Jak pít tequilu?

 

V Mexiku se tequila obvykle pije čistá, často následovaná ovocným sangrita. Ve zbytku světa se většinou pití tequily spojuje se solí a plátkem limetky – sůl ke zredukování pálení tequily a kyselé ovoce k obohacení její chutě.

Jestli o tom přemýšlíte, určitě vás potěší, když zjistíte, že hodně z kvalitních tequil ve skutečnosti moc nepálí, a jsou vyrobené pro usrkávání, ne polykání. Také existuje spousta koktailů vyrobených na základě tequily, jmenovitě margarita, Matador a Tequila Sunrise.

 

Jak silná je tequila?

 

Tequila může být tvrdé pití, ale není silnější než jiný běžný alkohol. Když je vyrobená pro konzumaci v Mexiku, mívá obvykle 38% alkoholu – ve Spojených Státech to musí být alespoň 40%, aby byla brána za pořádný alkohol. Pro zbytek světa to bývá mezi 31% a 55% alkoholu.

 

Nejširší nabídka tequily

 

Best sellery

Klidně sdílej!

David Tomas

Rád se věnuji různým fyzickým aktivitám, jako je například horolezectví nebo bungee jumping. Když si ale chci odpočinout, nejraději se procházím po horách nebo si užívám pohodu s přáteli při sklence dobrého alkoholu. Můj největší koníček ale jsou hodinky. Mám rád kvalitní mechanické hodinky a rád je sbírám. Je to pro mě způsob, jak relaxovat a zároveň si užívat krásu a precizní zpracování těchto předmětů.