Vše o testosteronu aneb co dělá chlapa chlapem

Testosteron je hormon. Je produkován v těle mužů i žen. Hraje důležitou roli v pubertě a důležitou roli harje při reprodukci a také ovlivňuje sexuální touhu. U mužů vzniká většina testosteronu ve varlatech. U žen je to potom ve vaječnících.

Muži mají testosteronu více než ženy. Je to dáno tím, že testosteron hodně ovlivňuje rozvoj spousty rysů, které jsou považovány převážně za mužské. Pomáhá nárůstu velikosti svalů, kostní hmoty, fyzické síly a množství ochlupení na těle.

Úroveň testosteronu se ve vašem těle neustále mění v závislosti na tom, co vaše tělo zrovna potřebuje. Nicméně, celková úroveň testosteronu se ve vašem těle mění i s věkem. Obvykle se snižuje u mužů kolem 30 let a starších. U některých mužů se tato úroveň sníží až moc a způsobí nechtěné následky. Díky tomu se muži snaží najít způsob, jak úroveň testosteronu zvýšit.

Jak zvýšit úroveň testosteronu?

Existují určité změny životního stylu, které vám pomohou úroveň testosteronu zvýšit. Cvičení a hubnutí jsou dvě možnosti, které mohou mít efekt.

Průzkumy prokázaly, že odporové cvičení, jako třeba vzpírání dočasně zvýší úroveň testosteronu. Tento nárůst je ale obvykle vyšší u mladších mužů, než u těch starších a nevypadá to, že by zvyšoval celkovou úroveň tohoto hormonu trvale.

Většina cvičení, hlavně kardiovaskulární cvičení, může přispět ke ztrátě nadměrné váhy. To může také vést ke zvýšení hladiny testosteronu. To platí zejména pro lidi, co trpí obezitou.

Co posiluje testosteron?

O některých rostlinných doplňcích stravy se říká, že testosteron „posilují“. Výrobci těchto produktů tvrdí, že vám ingredience pomohou zvýšit úroveň testosteronu. Nicméně, výzkumů k prokázání jejich efektivity není dostatek. Tyto produkty navíc nemusejí vždy být pozorně regulovány úřadem pro kontrolu potravin a léčiv. Dají se najít mnohem přírodnější způsoby, které vám mohou s posílením testosteronu pomoct.

TIP: přečtěte si recenzi MAXULENU

Testosteronové potraviny aneb potraviny, které by mohly s hladinou testosteronu pomoci

Některé potraviny mohou pomáhat vašemu tělu řídit úroveň testosteronu. Dávejte si pozor, abyste měli dostatek potravin bohatých na zinek a vitamín D. To vám může pomoct dostat váš testosteron na běžnou úroveň. Tady je několik potravin, které obsahují vitamíny a minerály, které potřebujete k udržení zdravé úrovně testosteronu – tuňák, fazole, hovězí maso,..

Také česnek se považuje za jednu z potravin, které přispívají k nárůstu testosteronu. Díky jednomu testu na krysách, jejichž potrava byla obohacena o česnek nebo sloučeniny, které jsou v česneku, byl zaznamenán nárůst testosteronu ve varlatech.

Testosteronová substituční terapie

Testosteronová substituční terapie se používá k pomoci lidem s abnormálně nízkou úrovní testosteronu. Takováto abnormálně nízká úroveň obvykle ovlivňuje normální tělesné funkce. To může vést ke snížení svalové hmoty, sexuální energie a dalším vedlejším účinkům.

Pro tuto léčbu jsou nutné testosteronové léky. Tyto léky bývají většinou ve formě pilulek, náplastí, gelu, který aplikujete na svou pokožku, a kapaliny, kterou dostanete do svého těla injekcí. Pomáhá to vašemu tělo navýšit celkovou úroveň testosteronu a eliminuje nebo snižuje určitě symptomy nízkého testosteronu. Všechny zde zmíněné metody byste ale předem měli konzultovat s vašim lékařem.

Testosteronové injekce

Testosteronové injekce jsou jednou z běžnějších metod substituční terapie. Obvykle jsou předepisovány lékařem. Potřebujete je méně často než ostatní formy léčby.

Srovnání přípravků na zvýšení testosteronu

Vedlejší účinky

Pokud budete využívat testosteronovou substituční terapii, budete potřebovat občasné krevní testy na zjištění úrovně testosteronu a vedlejších účinků. Vedlejší účinky mohou zahrnovat zvýšený počet červených krvinek a vzácně i krevních destiček. Také se u vás může objevit akné a rozšíření prsou.

Úrovně testosteronu

Aby lidé věděli, která úroveň testosteronu je nízká nebo vysoká, byla určena normální úroveň. To byla pro zdravotníky výzva. Nicméně, vzhledem k tiskové zprávě Endocrine Society z ledna 2017 pomohly výsledky nedávné studie určit definici normálního rozpětí úrovní testosteronu u mužů. Tohle rozpětí je pro muže mezi 19 a 39 lety, kteří nejsou obézní. Rozpětí je 264-916 nanogramů na decilitr (ng/dL).

Nedostatek testosteronu u mužů

Úroveň testosteronu u mužů je na vrcholu obvykle kolem 19 let. Po dosažení 30 let se tato úroveň začne přirozeně snižovat u všech mužů. U některých ale dosáhne moc nízké úrovně. Podle jedné studie se to stane skoro 40 % mužů nad 45 let. Tato nízká úroveň testosteronu může mít příznaky.

Příznaky nízké hladiny testosteronu

Příznaky abnormálně nízkého testosteronu mohou být velmi obtěžující. Některé mají dopad na kvalitu vašeho života. Tyto příznaky jsou:

 • Méně tělesného ochlupení
 • Méně svalové hmoty
 • Nízká sexuální energie
 • Erektilní dysfunkce
 • Růst prsní tkáně

Jestli procházíte jedním nebo více z těchto příznaků a nemyslíte si, že jsou způsobeny něčím jiným, promluvte si s doktorem. Pokud si doktor bude myslet, že vaše příznaky souvisí s nedostatkem testosteronu, můžou vám provést testy.

TIP: Pokud hledáte nejlepší tablety pro vyšší hladinu testosteronu. přečtěte si recenzi PRIMULUSU

Test úrovně testosteronu

Test úrovně testosteronu změří obsah testosteronu ve vaší krvi. Když doktoři budou chtít otestovat úroveň tohoto hormonu ve vašem těle, pravděpodobně přesně určí čas testu. Úroveň testosteronu je ráno nejvyšší. Proto se test provádí většinou ráno mezi 7. a 10. hodinou. Doktor by mohl chtít tuto úroveň otestovat víc než jednou.

Doktor by vás mohl před testem požádat, abyste nebrali určitá léčiva. Některé léky totiž mohou ovlivnit úroveň testosteronu ve vašem těle. Proto je důležité, říct vašemu doktorovi o všech léčivech, která berete. To zahrnuje léky na předpis, i ty běžně dostupné v lékárnách.

Příčiny nízkého testosteronu u mužů

Příčiny nízké úrovně testosteronu jsou:

 • Zpožděná puberta
 • Testikulární poškození (zapříčiněné traumatem, alkoholismem nebo příušnicemi)
 • Hypotalamický syndrom
 • Porucha hypofýzy
 • Nekarcinogenní nádor hypofýzy

Několik genetických problémů může také ovlivnit úroveň testosteronu, například:

 • Klinefelterův syndrom
 • Kallmannův syndrom
 • myotonická dystrofie

Srovnání přípravků na zvýšení testosteronu

Nízká hladina testosteron u žen

Testosteron je důležitý i u žen. Přirozeně jsou ale úrovně u žen nižší než u mužů. Obvykle nízká úroveň testosteronu u ženy není problém. Naopak, když je úroveň moc vysoká, může to způsobit:

 • Nepravidelná nebo žádná menstruační perioda
 • Neplodnost
 • Rozvoj obličejového a tělesného ochlupení
 • Hlubší hlas

Vysoký testosteron u žen může být zapříčiněn:

 • Polycystický ovariální syndrom
 • Vrozená adrenokortikální hyperplazie
 • Rakovina nebo nádor vaječníků
 • Nádor nadledvin

Shrnutí

Úroveň testosteronu u mužů se přirozeně snižuje s věkem. U některých je ale příliš nízká, a to může mít na život negativní dopad. Léčba je možná, ale je potřeba potvrzení vaší nízké úrovně testosteronu od lékaře jedním nebo více krevními testy. Doktor také může udělat další testy, aby zjistil příčinu.

U žen není problémem nízký testosteron, ale naopak příliš vysoký. Symptomy vysokého testosteronu můžou být následkem zásadního problému, který se musí řešit.

Klidně sdílej!

David Tomas

Rád se věnuji různým fyzickým aktivitám, jako je například horolezectví nebo bungee jumping. Když si ale chci odpočinout, nejraději se procházím po horách nebo si užívám pohodu s přáteli při sklence dobrého alkoholu. Můj největší koníček ale jsou hodinky. Mám rád kvalitní mechanické hodinky a rád je sbírám. Je to pro mě způsob, jak relaxovat a zároveň si užívat krásu a precizní zpracování těchto předmětů.