Jak vybrat ty nejlepší hodinky

Hodinky jsou jedním z nejdůležitějšíh módních doplňků, které si člověk vybírá k nošení. Vybrat si ty správné není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát, tak jsme se rozhodli vytvořit krátkou příručku s nezbytnými věcmi, které potřebujete k výběru vědět. Příručka je tu proto, aby vám pomohla s rozhodnutím, ale také, abyste se trochu seznámili s některými pojmy, které používáme v recenzích, jestli jste to zatím neudělali.

Vybíráme hodinky – Takže, co je první věcí, kterou musíte vědět?

Jsou různé typy hodinek, které se hodí k různému oblečení. Naše první sekce bude samozřejmě zaměřená na design, ale později se dostaneme i k mechanickému aspektu. Jestli se chcete oblékat formálně a potřebujete hodinky k nošení při formálních příležitostech, měli byste se podívat na módní hodinky nebo luxusní hodinky. Módní hodinky jsou vyrobené tak, aby byly hodně tenké, takže můžou zůstat nepovšimnuty pod manžetou. Hodně z nich má římské číslice, které jim přidávají na eleganci. Není vůbec vzácností setkat se s módními hodinkami vyrobenými z drahých materiálům což vysvětluje jejich vysokou cenu vzhledem k tomu, že postrádají jiné funkce, než je měření času. To by je totiž udělalo většími, hrbolatými a méně elegantními.

Módní hodinky obvykle mají minimalistický design. To ovšem neznamená, že nemůžete najít minimalistické hodinky za menší cenu, než mají ty luxusní. Sofistikované a stylové bez výrazných detailů, s funkcemi, které mohou pokazit jejich vzhled, a s ohledem na to, že většinou používají křemenný strojek (strojky probereme v tomto článku později) mají minimalistické hodinky tendenci být levnější než ostatní, ale nemusely by vám moc dobře posloužit při formálních příležitostech, ovšem pokud jsou módní hodinky mimo váš rozpočet, tak ohledně designu nejsou vlastně moc daleko za nimi. Můžete ušetřit hodně peněz a koupit opravdu dobře vypadající hodinky, pokud se vám tento typ líbí. Minimalismus je samozřejmě v dnešní době hodně populární, takže můžete minimalistický design najít i na spoustě jiných typů, jako třeba na vojenských nebo sportovních hodinkách.

Letecké hodinky

Někde mezi elegantními a sportovními se nachází hodinky letecké. Byly navrženy v roce 1911, aby je používali piloti, protože mohou sdělovat hodně informací, co jsou pro piloty stěžejní, obzvlášť před věkem elektroniky. Důvodem, proč jsou tyhle hodinky tak jedinečné a přitažlivé, je jejich retro vzhled a mužný design se spoustou funkcí, které by nemuseli být tak nutné, jako bývaly. Samozřejmě není potřeba, aby měly tyto hodinky tolik funkcí. Jako u všech ostatních je to hlavně design, co je umisťuje do této kategorie.

Hodinky Bulova – krásné hodinky s českými kořeny

Rychlost v navrhování hodinek také hraje významnou roli. Stejně, jako existují hodinky inspirované leteckým průmyslem, tak jsou i podle motocyklů a aut. Říkáme jim řidičské hodinky. Řidičské hodinky mají většinou tachymetr – stupnice vypsaná na okraji hodinek, která počítá rychlost, podle času cesty nebo vzdálenosti měření. Samozřejmě je k provedení výpočtů nutné vlastnit chronograf, takže ho spousta hodinek má. Hlavní ciferník a vedlejší ciferníky připomínají tachometr v autě nebo na motorce. Používají se většinou barvy, které najdete na sportovních vozech (kombinace černé a červené, černé a žluté atd.). Ve výsledku dostanete skvěle vypadající doplněk, který se hodí k volantu vašeho auta nebo k vašim motorkářským rukavicím a přispívá k vašemu rebelskému vzhledu milovníka rychlosti.

Jestli jste profesionální potápěč, anebo vás potápění zajímá, určitě pochopíte, proč je potřeba vyrábět potápěčské hodinky. Jejich funkce, světélkování a skutečnost, že vydrží obrovský tlak vody z nich dělají nepostradatelnou součást potápěčské výbavy. Jejich neformální sportovní vzhled z nich dělá skvělou volbu na nošení v létě, i když zrovna nejste poblíž vody.

Samozřejmě existuje docela dost hodinek, které nespadají ani do jedné z těchto kategorií, anebo se naopak hodí do více než jedné. Móda se totiž neustále vyvíjí a lidé, co navrhují hodinky, dělají všechno proto, aby s ní udrželi krok. Ale podle čeho by se daly hodinky rozdělit, kromě designu?

Jak byrat hodinky – strojek

Nejdůležitější částí hodinek je strojek – to, díky čemu hodinky tikají. Jsou dva typy strojku – mechanický a křemenný. Z těchto dvou typů je levnější, ale i přesnější, ten křemenný. Používá baterii k poslání elektrického proudu přes malý křemenný krystal. Ten vytvoří vibrace a udržují strojek v pohybu. Nevyžaduje to údržbu, až na příležitostnou výměnu baterie. I přes to je v dnešní době populární mechanický typ. Ten je obvykle na luxusních hodinkách, kvůli své kvalitě a umění výroby. Jenou z nejdůležitějších věcí, které tento typ strojku přinesl milovníkům hodinek je to, že se vteřinová ručička na ciferníku pohybuje plynule, zatímco u křemenného strojku každou vteřinu tiká. Mechanický strojek používá pružinu, která se musí natahovat pro udržení chodu hodinek. Mechanické strojky se dále dělí na dva typy: manuální a automatický. Manuální se musí natahovat rukou. Některé hodinky se musí natahovat každý den, zatímco některé mohou vydržet až 8 dní. Automatické strojky používají k natahování hodinek pohyb vaší ruky, takže když budete hodinky nosit každý dan, nebudete je muset natahovat.

Jak vybrat hodinky – konstrukce a materiál

Kromě strojku cena hodinek závisí také na materiálu použitém na konstrukci. Čím dražší je materiál, tím dražší jsou i hodinky. Když dojde na okénka ciferníků, používají se převážně dva materiály (některé společnosti ale používají něco jiného, například Seiko používá hardlex) – minerál a safír. Minerál je levnější, ale levněji se poškodí. Safír je dražší varianta, ale samozřejmě zaručuje lepší ochranu.

Vybrání správných hodinek je vlastně věc osobního názoru a smysl tohohle článku je, aby to pro vás bylo trochu jednodušší. Také jsme vás chtěli seznámit s některými fakty, které vám mohou pomoct udělat správné rozhodnutí.

Doufáme, že jste tneto krátký návod shledali užitečným, a že když už teď víte nezbytné věci, jste připravení udělat ten správný nákup.

 

Klidně sdílej!

David Tomas

Rád se věnuji různým fyzickým aktivitám, jako je například horolezectví nebo bungee jumping. Když si ale chci odpočinout, nejraději se procházím po horách nebo si užívám pohodu s přáteli při sklence dobrého alkoholu. Můj největší koníček ale jsou hodinky. Mám rád kvalitní mechanické hodinky a rád je sbírám. Je to pro mě způsob, jak relaxovat a zároveň si užívat krásu a precizní zpracování těchto předmětů.