Ultimátní průvodce pro výběr pánských hodinek

Obsah

Pokud se chcete stát hrdým majitelem hodinek nebo jím již jste, ale o hodinkách, které nosíte na zápěstí, nevíte téměř nic, je tento článek určen právě vám. Od zvažování výhod a nevýhod různých typů mechanismů až po nabídku doslovů k různým stylům pánských hodinek se budeme věnovat základům všeho, co jste vždy chtěli vědět o výběru a nošení tohoto klasického doplňku.

Níže najdete dokonalého průvodce pánskými náramkovými hodinkami – všechny podstatné informace na jednom místě, nabízené přístupnou a srozumitelnou formou.

Nejlepší cenově dostupné značky hodinek

Hlubokým tajemstvím hodinářského světa je, že existuje více špatných než dobrých značek hodinek. Slovem “špatné” mám na mysli kvalitu hodinek a skutečnou hodnotu, kterou dostanete za cenu, kterou zaplatíte. Toto je seznam značek, které do této kategorie nespadají. Toto je seznam těch dobrých, kteří ve světě hodinek existují – skutečných nejlepších cenově dostupných značek hodinek.

Dalším tajemstvím hodinářského světa je, že většina sběratelů hodinek, které potkáte, jsou prostě blázni. Existují sběratelé, kteří si myslí, že půl milionu korun je cenově dostupné. Tito sběratelé jsou zkrátka blázni a nestojí za to je poslouchat. Jistě, půl milionu může být pro někoho kapka v moři, ale pro nás ostatní, kteří žijeme na této planetě zvané Země, to není rozumná částka, kterou byste mohli nosit na zápěstí.

Tak se do toho pojďme pustit. Chcete se dozvědět, které cenově dostupné značky hodinek tam venku jsou ty, které stojí za váš čas? Podívejte se na níže uvedený seznam.

Casio

Jen málokterá značka vyvolává nostalgii a úžas z dětství jako Casio. Tato ikonická značka quartzových hodinek je klíčovým průkopníkem v oblasti digitálních hodinek a zasloužila se o to, že se klasické retro hodinky staly módním trendem.

Ačkoli má značka Casio své kořeny v poválečné obnově Japonska v roce 1946, v 70. letech 20. století se dostala do popředí zájmu ve světě spotřebního zboží tím, že poskytovala celou řadu elektroniky, jako jsou kalkulačky, hudební nástroje a hodinky.

CASIO hodinky v AKCI

Digitální hodinky Casio se vyznačují tím, že nabízejí hotové uživatelsky přívětivé funkce poháněné digitálním quartzovým strojkem. Značka sice nabízí tradiční analogové hodinky, ale pokud hledáte něco retro-cool, doporučuji se vážně zaměřit na jejich nabídku.

TIP!

 

Timex

Společnost Timex byla založena v roce 1845 jako “Waterbury Clock Company” v americkém Connecticutu a vždy se zaměřovala na špičkový design a masovou dostupnost. Společnost Timex byla součástí amerického příběhu na přelomu dvou století, dvou světových válek, závratného množství technologických pokroků, změn stylu a mnoha dalších událostí.

S ohledem na klasický design i pokrokovou funkčnost často lidem říkám, že byste mohli být sběrateli hodinek Timex jen do konce života a prožili byste zbytek svých dnů bez stížností.

TIMEX hodinky v AKCI

SWATCH

V 80. letech 20. století pocítili tradiční švýcarští hodináři naplno “Quartzovou krizi”, období v nedávné historii horologie charakterizované nástupem digitálních hodinek a úpadkem tradičních mechanických hodinek.

Společnost Swatch vznikla jako přímý důsledek Quartzové krize, aby mohla konkurovat novým značkám digitálních hodinek, které získávaly zákazníky na základní úrovni. Přestože společnost Swatch nemohla konkurovat novým značkám quartzových hodinek, využila silné marketingové taktiky spolu s vysoce koncepčními návrhy, aby byly její hodinky “zábavnější” nebo stylovější. To dodnes do značné míry ovlivňuje jejich designový étos prostřednictvím inovativních a zábavných designů a estetiky.

Značka se nebere příliš vážně a ztělesňuje ztělesnění cenově dostupného nepředvídatelného evropského designu. Pokud si myslíte, že hodinky Swatch budou zábavným doplňkem vašeho vzhledu, rozhodně do nich jděte.

G- Shock

Žádná jiná značka hodinek na světě nenabízí tolik jedinečných funkcí za tak přijatelnou cenu jako G-Shock. Hodinky G-Shock, které vyvinula společnost Casio v 80. letech minulého století, jsou synonymem odolné spolehlivosti. Odtud vlastně pochází i název – hodinky byly koncipovány tak, aby vydržely jakýkoli pád, který by člověk přežil. Odtud název G-Shock – “gravitační náraz”.


Díky robustní spolehlivosti, která je jádrem příběhu o vzniku hodinek G-Shock, bude koupě hodinek G-Shock znamenat, že budete mít na zápěstí něco, co nebudete muset řešit s dítětem ani se o to bát. Hodinky G-Shock navíc obsahují závratnou řadu funkcí a vlastností. Některé modely budou mít jiné funkce než jiné, takže si určitě udělejte průzkum a zjistěte, k čemu tíhnete.

Invicta

Značka Invicta, která je ve většině hodinářských kruhů kontroverzní, má poněkud komplikovanou a málo pochopenou historii. Historie této cenově dostupné značky hodinek sahá až do 30. let 19. století ve Švýcarsku. Od tohoto období až do Quartzové krize fungovala Invicta jako každá jiná tradiční švýcarská značka hodinek. Propad trhu v důsledku nástupu digitálních hodinek však způsobil, že značka v 80. letech 20. století zkrachovala. Poté byla v roce 1983 odkoupena, aby krátce nato opět zkrachovala. Teprve počátkem 90. let se Invicta přerodila do podoby, kterou dnes více připomíná.


Ačkoli mnohé z jejich obskurnějších návrhů jsou terčem mnoha horologických vtipů, jejich řada Pro Diver představuje podle mého názoru nejlepší hodinky ve stylu pocty Rolex Submariner, a proto je zařazuji do tohoto seznamu.

Tissot

Společnost Tissot byla založena v roce 1853 a je jen jednou z mnoha švýcarských značek, které Nicolas Hayek získal v důsledku křemenné krize. Dnes se však značka velmi výrazně proměnila v přední kombinaci tradičních švýcarských horologických postupů a cenové dostupnosti.


Tissot má tendenci mít silné vazby na sporty, jako je basketbal, závodění a další. To má tendenci informovat o některých jejich návrzích jako o dostatečně esteticky flexibilních, aby mohly být považovány za šatové nebo spíše sportovní hodinky. Nicméně jejich zařazení zde na tento seznam nejlepších cenově dostupných značek hodinek je výsledkem řady Swissmatic – produktové řady, která nabízí relativně cenově dostupné švýcarské automatické hodinky. Pokud tedy tíhnete spíše k něčemu ze švýcarského mechanického spektra, doporučil bych vám značku Tissot.

TIP!

U značky Tissot stojí za zmínku zejména to, že ve své řadě Swissmatic nabízí jeden z cenově nejdostupnějších mechanických chronografů současnosti.

Citizen

Tato kultovní japonská značka je zodpovědná za jednu z největších inovací v technologii quartzových hodinek vůbec – solární pohon. Strojek Eco-Drive vyvinula společnost Citizen v polovině 90. let 20. století s vysokým cílem snížit potřebu výměny baterií v quartzových hodinkách. Technologie funguje na bázi téměř neviditelných solárních článků na ciferníku hodinek. Tyto články využívají sluneční energii a ukládají ji k napájení hodinek.


Přestože si inovativní japonská značka hodinek vysloužila svůj věhlas díky špičkovým inovacím quartzových strojků, její kořeny sahají až do počátku 20. století. Jedná se tedy o cenově dostupnou značku hodinek, která se řídí technologiemi, ale přesto má hluboce bohatou a rozmanitou horologickou minulost, ze které může čerpat. S hodinkami Citizen se dá jen velmi málo věcí pokazit.

CITIZEN hodinky v AKCI

 

Seiko

Společnost Seiko byla původně založena v roce 1881 v malém obchodě s hodinkami a šperky. Tyto skromné začátky nakonec vedly k tomu, že se společnost Seiko stala předním a nejuznávanějším japonským výrobcem hodinek vůbec. Velmi podobně jako Timex v USA se společnost Seiko podílela na historii Japonska, která zahrnuje přelom dvou století a téměř všechny významné historické události, které tato země zažila. Proto neexistuje žádný způsob, jak jejich designový étos vystihnout. Seiko vyrábí hodinky napříč všemi designovými a rozpočtovými spektry.


Pro naši diskusi o cenově dostupných značkách hodinek je však třeba zmínit zejména produktové řady Seiko 5 a Seiko Prospex.

Tommy Hilfiger

Tommy Hilfiger je v módním průmyslu velmi uznávanou značkou, ale věděli jste, že tato značka vyrábí také hodinky? Od roku 1985 je společnost proslulá svými vysoce kvalitními výrobky a je hrdá na svůj vytříbený a elegantní americký styl.

Tommy Hilfiger se může pochlubit bezesporu špičkovými hodinkami, které jsou nejen stylové, ale také mimořádně kvalitní a mají vytříbený design. Značka vyrábí sportovní, klasické a chronografové hodinky s nadměrnými ciferníky.

Potřebujete elegantní hodinky, aniž byste se přehnaně zajímali o jejich chod? Pak pro vás mohou být hodinky Tommy Hilfiger vhodné.

TIP!

 

Calvin Klein

Když byla značka Calvin Klein v roce 1968 poprvé představena veřejnosti, rychle se stala pojmem. Proto i když její hodinky mají základní a čistý vzhled, vyznačují se vynikajícím řemeslným zpracováním a hodnotou.

Vzhledem k tomu, že výrobcem hodinek CK je společnost Swatch Group, jsou všechny hodinky této značky vybaveny legálním, vysoce kvalitním švýcarským strojkem a hrdě nesou označení “Swiss made”.

Vzhledem ke svému určení jako módní doplňky však mají tyto hodinky levné quartzové strojky a další nevýrazné designové prvky. V důsledku toho se hodí spíše jako vedlejší členové outfitu než jako hlavní.

Fossil

Společnost Fossil byla vždy ovlivněna americkým tvůrčím myšlením. Od roku 1984 se značka snaží vnést do odvětví novou energii tím, že vyrábí hodinky, které jsou módní, zajímavé a cenově dostupné, ale zároveň mají výrazný retro styl.

Věčný vzhled a tradiční ciferníky hodinek Fossil představují odvážný postoj, který dodá vašemu kompletu charakter. Ať už dáváte přednost hodinkám z růžového zlata, kůže či oceli nebo světlým či tmavým barvám, možná objevíte něco, co doplní váš styl.

Daniel Wellington

Chcete na obchodní schůzce udělat dobrý dojem? Chcete působit seriózně, aniž byste to přehnali? Chcete, aby vás brali vážněji, že? Dáváte přednost sebevědomému vystupování, které je vyrovnané, pozorné a chytře decentní? Je váš rozpočet relativně skromný?

Pokud jste na všechny výše uvedené otázky odpověděli “ano”, měli byste důkladně prozkoumat hodinky Daniel Wellington. Hodinky této švédské značky jsou díky kvalitnímu hnědému koženému řemínku, pevnému rámečku z nerezové oceli a analogovým minutovým a hodinovým ručičkám kompetentní rekonstrukcí tradičních pánských společenských hodinek.

Vzhledem k tomu, že společnost klade značný důraz na kulturu instagramových influencerů, je nejpravděpodobnější, že hodinky DW bude nosit nová generace. Přesto by tuto značku měli všichni sledovat, protože má v nabídce řadu šatových hodinek, které jsou nejen minimalistické, ale také ucházející a dají se nosit i neformálně.

Guess

Společnost Guess založil v roce 1981 Georges Marciano a její první řada hodinek debutovala v roce 1984 pod názvy “Guess”, “Guess Collection” a “Guess Steel”. Kolekce špičkových hodinek této značky se v průběhu let značně rozrostla a nyní ji lze zakoupit v maloobchodních prodejnách po celém světě.

Jsou však hodinky Guess kvalitní a nabízejí dobrý poměr ceny a kvality? To záleží na tom, co od hodinek požadujete. Pokud hledáte opravdu krásný a módní kousek od značkové firmy a vzhled je pro vás důležitější než technická stránka, pak byste si měli vybrat tyto hodinky.

Skagen

Skagen, přezdívaný podle nejsevernějšího města Dánska, je dalším vzorem nenáročného skandinávského stylu. Značka, kterou v roce 1986 založil ve Spojených státech dánský pár, se zaměřuje na poskytování cenově dostupných, sofistikovaných hodinek.

Kolekce značky Skagen nabízí mimořádný výběr rafinovaných hodinek, které doplní každý komplet – od barevných unisex tvarů se silikonovými řemínky až po módní mash vzory z nerezové oceli. Pravdou je, že obliba všech skandinávských věcí, od oblečení až po nábytek, v posledních letech vzrostla, takže koupí hodinek Skagen budete rozhodně v módě.

Všechny výše zmíněné značky za akční ceny

 

Hodinkové strojky

Když se začnete seznamovat s hodinkami, jedno slovo, které se bude často objevovat, je “tah”. Pohyb zahrnuje nejen pohyb ručiček hodinek po ciferníku, ale i způsob, jakým tento efekt vytvářejí jejich vnitřní mechanismy. Pohyb hodinek má zásadní význam pro jejich fungování a udržování času – považujte jej za “srdce” hodinek.

Hodinkové strojky jsou tří typů: mechanické, automatické a quartzové. Níže vysvětlíme rozdíly mezi nimi a jejich výhody a nevýhody.

Mechanické

Mechanické hodinky mají strojek poháněný hlavní pružinou – vinutým kovovým drátkem – který se natahuje ručně. Jakmile je hlavní pružina natažena, pomalu a rovnoměrně se odvíjí, což způsobuje plynulý, klouzavý pohyb vteřinové ručičky po ciferníku hodinek. Čím delší je hlavní pružina, tím delší je rezerva chodu vašich mechanických hodinek a tím delší mohou být intervaly mezi natahováním.

Ne všechny mechanické strojky jsou stejné. Pozornost věnovaná detailům a řemeslnému zpracování, které jsou do hodinek vloženy, určuje jejich plynulost a přesnost.

Pro mnoho nadšenců představují hodinky s mechanickým strojkem uplný top hodinek díky svému tradičnímu původu a složité práci a inženýrství, které musí být vynaloženy na jejich vytvoření. Pro tyto nadšence není vlastnictví hodinek s mechanickým strojkem jen o určování času, ale také o způsobu, jak vyjádřit své uznání historii, vytříbenosti a řemeslnému zpracování.

Výhody mechanických hodinek:

 • Není potřeba baterie. Protože mechanické hodinky pohání ručně natahovaná hlavní pružina, nikdy nebudete muset chodit ke klenotníkovi kvůli výměně baterie. Když hodinky přestanou tikat, stačí je natáhnout.
 • Plynulý pohyb ručičky. Pro některé lidi je hladký plynulý pohyb vteřinové ručičky estetičtější než “tik-tak” quartzových hodinek. Pokud je to pro vás důležité, vyberte si mechanické hodinky.
 • Charakter. Technika a práce, která je na mechanických hodinkách vynaložena, je úchvatná. Uvnitř pouzdra hodinek jsou drobná ozubená kolečka a pružiny, které společně pracují na tom, aby vám ukazovaly čas. Jistě, nikdo je obvykle nevidí, ale to je součást jejich kouzla; hodinář strávil hodiny a hodiny zdokonalováním mechanismu, který je očím skrytý. Pokud si ceníte řemeslného zpracování, zvažte, zda do své sbírky nezařadit hodinky s mechanickým strojkem.
 • Můžete si na ně doslova sáhnout. Pro někoho je jedním z lákadel mechanických hodinek to, že je majitel musí ručně natahovat, aby je udržel v chodu. Na rituálu natahování hodinek na konci dne je něco, co vás více spojuje s časem. Něco je také na tom, že se musíte pravidelně starat o jeden ze svých majetků, abyste ho udrželi “při životě” a tikal.

Nevýhody mechanických hodinek:

 • Vyžadují pravidelné natahování. Zatímco většina mechanických hodinek vydrží dva dny bez natahování, doporučuje se natahovat je jednou denně. Jak bylo uvedeno výše, někteří lidé z toho mají potěšení, ale pro jiné je to obtěžující.
 • Citlivé na prostředí. Protože mechanické hodinky udržují čas díky spoustě složitých pružin a ozubených koleček, může být jejich pohyb velmi citlivý na okolní prostředí. Vlhkost, prach, nárazy a magnety jsou čtyři jezdci apokalypsy mechanických hodinek. Většina moderních typů je naštěstí navržena tak, aby těmto vlivům odolávala, ale i tak je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Pokud pracujete v prostředí, kde jste v častém kontaktu s vlhkostí, špínou, magnety a/nebo velkými nárazy (například při bušení kladivem nebo štípání dřeva), zvolte pro každodenní nošení quartzové hodinky a mechanické hodinky si nechte na slavnostnější příležitosti.
 • Nejsou tak přesné. Dobře zpracované mechanické hodinky sice dokáží udržet čas s přesností 99,999 % (což je přibližně +/- 1 sekunda denně), ale s věkem a používáním se tato přesnost začíná snižovat. Abyste udrželi přesnost mechanických hodinek, budete je muset každých 5 až 10 let odnést ke klenotníkovi na seřízení. Navíc ne všechny mechanické hodinky jsou stejné; některé jsou přesnější než jiné. A konečně, jak bylo zmíněno výše, přesnost mechanických hodinek mohou zhoršit vlivy prostředí. Pokud je pro vás přísně přesné měření času nejvyšší prioritou, pak si raději vyberte quartzové hodinky.
 • Drahé. Všechno to řemeslné zpracování a přesné inženýrství, které je součástí mechanických hodinek, vás bude stát něco navíc. I když existují dobré mechanické hodinky v cenové relaci pod 500 dolarů, většina z nich stojí více – často o dost více.
  Automatické hodinky

Automatické hodinky

jsou v podstatě stejné jako mechanické – jsou poháněny hlavní pružinou a k pohybu ručiček používají složitá ozubená kola – ale uživatel nemusí hodinky ručně natahovat, aby stále tikaly. Místo toho váš pohyb během dne natahuje hlavní pružinu, zatímco hodinky nosíte. Odtud název “automatický strojek”. Říká se jim také “samonatahovací” hodinky.

Jak se hodinky s automatickým strojkem samonatahují? Uvnitř hodinek je malé závaží, kterému se říká “rotor” a které se pohybuje podle toho, jak se během dne pohybuje vaše zápěstí. Je spojeno s hlavní pružinou a při pohybu natahuje hlavní pružinu. Automatické hodinky mají také zařízení s kluznou spojkou, které zabraňuje přetáčení hodinek během jejich nošení.

Pokud nenosíte automatické hodinky, je vhodné je vložit do natahovače hodinek. Jedná se o malé zařízení, které hodinkami při jejich uložení krouživě pohybuje, takže zůstanou natažené. To je důležité udělat zejména v případě, že vaše hodinky mají funkce, jako je kalendář nebo ukazatel data. Řekněme například, že vaše automatické hodinky mají kalendář, ale vy se rozhodnete, že je nebudete několik dní nosit. Pokud je neuložíte do natahovače, dojde k vybití energie a displej se zasekne na čase a datu, kdy hodinky přestaly tikat. Když se rozhodnete hodinky znovu nosit, budete muset obojí resetovat.

Výhody automatických hodinek

 • Není potřeba žádná baterie.
 • Nemusíte je natahovat ručně. Pokud vám vadí nutnost ručního natahování mechanických hodinek, ale přesto chcete mít propracované mechanické hodinky, jsou automatické hodinky příjemným kompromisem.
 • Plynulý chod. Stejně jako ručně natahované mechanické hodinky mají i automatické hodinky příjemný, plynulý pohyb ruky.
 • Charakter. Do automatických hodinek je vloženo stejné množství inženýrských a řemeslných prací jako do mechanických hodinek.

Nevýhody automatických hodinek

 • Citlivé na prostředí. Stejné faktory prostředí, které mohou zmařit mechanické hodinky, mohou zničit i automatické hodinky.
 • Když se nepoužívají, musí být uloženy v natahovači hodinek. Automatické hodinky sice není třeba natahovat, pokud je nosíte pravidelně, ale pokud je nenosíte, musíte je uložit do natahovače hodinek. Natahovače jsou relativně levné a nezabírají příliš mnoho místa na poličce, ale je to jedna věc navíc, kterou si musíte koupit, abyste mohli vlastnit automatické hodinky.
 • Méně přesné. Dobře vyrobené automatické hodinky mohou být stejně přesné jako dobře vyrobené mechanické hodinky, ale časem ztratí část přesnosti a budou potřebovat seřízení.
 • Drahé. Stejný problém jako u mechanických hodinek. Řemeslné a technické zpracování není levné!

 

Quartz

Pokud jste jako většina průměrných lidí, máte na zápěstí pravděpodobně quartzové hodinky. Má to svůj důvod. Quartzové hodinky jsou neuvěřitelně přesné a cenově velmi dostupné.

Místo toho, aby byly poháněny nataženou hlavní pružinou, využívá quartzový strojek elektřinu z malé baterie. Baterie posílá elektřinu přes malý křemenný krystal a způsobuje, že krystal vibruje 32 768krát za sekundu. Vibrace jsou měřeny obvodem, který vibrace převádí na puls, jenž posouvá vteřinovou ručičku na hodinkách. Protože quartzové hodinky používají k pohybu vteřinové ručičky elektrické impulsy, mají charakteristický pohyb “tik-tak”. Není tak plynulý jako u mechanických nebo automatických hodinek.

Protože quartzový strojek spoléhá na elektřinu a méně pohyblivých částí, je mnohem přesnější a vydrží mnohem větší nápor než mechanické nebo automatické hodinky. Z tohoto důvodu většina “sportovních” a “terénních” hodinek používá quartzový strojek.

Quartzové strojky jsou také velmi levné. Za 4 dolary si můžete pořídit hodinky, které udrží čas jako mistr. Samozřejmě, pokud chcete něco s větší parádou, budete muset utratit více.

Výhody quartzových hodinek:

 • Přesný čas. Quartz je ze všech strojků zdaleka nejpřesnější. Nikdy neztratí ani nepřidá vteřiny v průběhu dne.
 • Méně údržby. Kromě výměny baterie přibližně jednou za rok je údržba hodinek s quartzovým strojkem velmi malá.
 • Odolné. Protože mají málo pohyblivých částí, hodinky s quartzovým strojkem “vydrží zátěž a tikají dál”. Nejsou tak náchylné na čtyři jezdce hodinové apokalypsy. Pokud pracujete v zaměstnání, které vyžaduje hodně hrubé a špinavé práce, možná byste měli zvážit hodinky s quartzovým strojkem pro každodenní nošení.
 • Cenově dostupné. Hodinky s quartzovým strojkem můžete pořídit již za pár dolarů. Ačkoli ty hezčí na pohled mohou stát i stovky dolarů, jsou téměř vždy levnější než mechanické a automatické varianty.

Nevýhody quartzových hodinek:

 • Hodinky nemají plynulý chod. Rozložený pohyb vteřinové ručičky u quartzových hodinek není tak plynulý jako u mechanických nebo automatických hodinek.
 • Méně romantické. Největší nevýhodou quartzových hodinek je, že postrádají kouzlo, charakter a romantiku mechanických hodinek, protože jim chybí historie, technické zpracování a inženýrství, které takové hodinky mají.

Styl pánských hodinek

Ačkoli existuje nepřeberné množství funkčních pánských náramkových hodinek, od silikonových sportovních hodinek, které byste nosili při běhu na 5 km, až po taktické digitální hodinky s řadou funkcí, zaměříme se na náramkové hodinky, které byste si vzali jako ozdobu outfitu. Jistě, funkční hodinky plní v životě muže svůj účel, ale k obleku nebo do kanceláře prostě nevypadají tak skvěle.

Pokud jde o stylové pánské náramkové hodinky, existuje v zásadě pět typů: společenské, vojenské, potápěčské, letecké a závodní. O každém z nich jsme sestavili odstavec.

Klasické/společenské hodinky

Hodinky vznikly na počátku 20. století pro zámožné pány, kteří chtěli začít nosit hodinky na zápěstí, a ne v kapse. Klasické hodinky sází na jednoduchost a sofistikovanost; jsou spíše elegantní než zatěžující. Nejsou křiklavé a upozorňují na sebe decentním způsobem – pro svou noblesu a pro to, jak doplňují váš oblek.

Charakteristické vlastnosti:

 • Velikost: Typicky tenká (aby se dala snadno zasunout a vyjmout z manžety košile).
 • Pouzdro: Může být kruhové, obdélníkové nebo čtvercové. Špičkové varianty jsou obvykle vyrobeny z drahých kovů, jako je zlato nebo stříbro.
 • Čelní strana: Na ciferníku jsou zobrazeny jednoduché indexy hodin (čísla nebo symboly pro čísla na ciferníku), jako jsou indexy ve stylu šavle (ty malé čárky), římské číslice nebo malé arabské číslice.
 • Řemínek: Řemínek: vždy kožený. Ačkoli některé společnosti nabízejí ke svým společenským hodinkám jak kožený, tak kovový řemínek, kůže je klasickou cestou.
 • Výbava: Málo nebo žádné. Nanejvýš datumovka a/nebo měsíční ukazatel.
 • Kdy je nosit: Jak už název napovídá, společenské hodinky se nosí pro slavnostnější příležitosti, například k obchodnímu obleku nebo smokingu (i když se vedou diskuse o tom, zda byste vůbec měli nosit hodinky k černé kravatě). Klasické hodinky však můžete nosit i ke všemu ostatnímu až po ostré ležérní oblečení. S tričkem a džínami se ale dobře kombinovat nebudou.

Klasické hodinky v AKCI

 

Vojenské hodinky

Byly navrženy pro důstojníky, kteří potřebovali koordinovat útoky, určovat čas v noci a mít náramkové hodinky, které vydrží náročné bitvy a zároveň dobře vypadají. Polní hodinky nadále evokují vojenskou atmosféru a jsou robustní, funkční a stylové zároveň.

Charakteristické vlastnosti:

 • Velikost: Velikost: malá až střední. Velké hodinky by vám při boji ve válečných zákopech nebo při podnikání jen překážely.
 • Ciferník: Hodinky jsou vhodné pro použití v terénu, ale i v zahraničí: Funkční, snadno čitelné číselné indexy – obvykle bílý ciferník a černé číslování, nebo černý ciferník s bílým číslováním. Ručičky na polních hodinkách často svítí, aby bylo možné kontrolovat čas v noci.

 • Pouzdro: Obvykle z nerezové oceli nebo někdy z titanu (mají být přece odolné!). Hodinky do terénu někdy obsahují funkci zvanou “hacking seconds”, kdy můžete zastavit vteřinovou ručičku vytažením korunky; to usnadňuje nastavení hodinek na referenční signál nebo jejich synchronizaci s jinými.
 • Řemínek: Kožený nebo plátěný řemínek. Kov je příliš těžký a snadno by se poškrábal při pravidelném, drsném a náročném používání, pro které jsou hodinky do terénu určeny.
 • Výbava: Zpravidla žádné, nebo pouze datum.
 • Kdy je nosit: Hodinky do terénu jsou poměrně univerzální a lze je nosit na nejrůznější dobrodružství, ale i na každodenní běžné nošení nebo dokonce na pracovní nošení. Tedy vše od džínů a trička až po sportovní sako a khaki kalhoty. Pro muže, zejména mladší, kteří se do obleku příliš často neoblékají, jsou hodinky do terénu pravděpodobně nejlepší volbou; jejich jednoduchý, robustní styl může nejlépe odpovídat vaší osobnosti a životnímu stylu.

Vojenské hodinky v AKCI

 

Potápěčské hodinky

Vedle hodinek do terénu jsou potápěčské hodinky pravděpodobně jedním z nejčastějších typů hodinek, které muži nosí. A pravděpodobně za to můžeme poděkovat Jamesi Bondovi. Už od dob filmu Dr. No nosí agent 007 hodinky s potápěčskými funkcemi. V prvních bondovkách to byly hodinky Rolex Submariner (proto se potápěčským hodinkám někdy říká “submariner”); poté Pierce Brosnan udělal z potápěčských hodinek Omega Bondovy oblíbené hodinky.

Jak název napovídá, potápěčské hodinky byly navrženy pro jedince, kteří tráví hodně času ve vodě nebo v její blízkosti. Jejich hlavním prodejním argumentem je to, že jsou vodotěsné. První iterací toho, co se stalo potápěčskými hodinkami, byly pravděpodobně hodinky Rolex Oyster, které byly představeny ve 30. letech 20. století. Díky svému hermeticky uzavřenému pouzdru byly jedněmi z prvních vodotěsných hodinek na trhu.

V 50. letech 20. století chtěl člen představenstva společnosti Rolex René-Paul Jeanneret hodinky, které by byly užitečné při potápění (což byl jeho koníček, kterému se aktivně věnoval), ale zároveň by dobře vypadaly jako každodenní hodinky. Zrodily se hodinky Rolex Submariner a byl stanoven standard pro potápěčské hodinky na celém světě. Většina potápěčských hodinek na trhu dnes vychází z modelu Submariner.

Charakteristické vlastnosti:

Potápěčské hodinky jsou především vodotěsné. Standardem pro potápěčské hodinky je vodotěsnost do hloubky nejméně 100 m, i když některé hodinky udrží chod i v menších hloubkách.

Protože jsou určeny k nošení ve vodě, jsou pouzdro i řemínek potápěčských hodinek vyrobeny z kovů odolných proti korozi, jako je nerezová ocel nebo titan. (Samozřejmě se setkáte i s potápěčskými hodinkami vyrobenými z gumy a silikonu. Jen nevypadají tak elegantně.)

 • Velikost: Střední velikost.
 • Ciferník: 1,5 mm: Vteřiny se zobrazují v patnáctisekundových krocích. K ochraně ciferníku při pobytu hluboko pod vodou se používá safírové nebo tvrzené minerální sklo.
 • Pouzdro: Charakteristickým rysem potápěčských hodinek je jednosměrný rámeček, který je součástí pouzdra – otáčí se pouze proti směru hodinových ručiček. Otočný rámeček umožňuje potápěči pouhým pohledem na hodinky zjistit, jak dlouho byl pod vodou. Funguje to takto: Když potápěč vstoupí do vody, otočí rámeček tak, aby se “0” srovnala s minutovou ručičkou. Poté bude minutová ručička ukazovat na značku na rámečku, která ukazuje, jak dlouho byl ve vodě.Pásek: Pásek: kovový a obvykle delší než pásek jiných hodinek, protože byl původně navržen tak, aby se vešel kolem objemného potápěčského vybavení.
 • Výbava: Hodinky se vyznačují velkým rozsahem, který je v závislosti na typu hodinek velmi nízký: Obvykle pouze datum.
 • Kdy nosit: Hodinky se hodí k nošení na ruce: Hodinky pro potápěče byly sice navrženy pro použití pod vodou, ale díky celokovovému pouzdru a řemínku a svému ikonickému dědictví jsou vhodné pro všestranné každodenní nošení. Můžete si je obléknout ke sportovnímu oblečení, k běžnému oblečení, k pracovnímu společenskému oblečení i k pracovnímu formálnímu oblečení. A pokud si ve stylu berete příklad z Jamese Bonda, můžete si potápěčské hodinky vzít i ke smokingu.

 

Letecké hodinky

Náramkové hodinky jsou součástí letectví od jeho počátku. Jedny z prvních účelových pánských náramkových hodinek byly vyrobeny pro přítele pilota Louise Cartiera v roce 1904 (ikonické hodinky Santos).

V následujících desetiletích hodináři navázali na tento původní design, aby pilotům, kteří vzlétají do divoké modré oblohy, usnadnili měření času, zejména přidáním chronografu. Ve 30. letech 20. století vyráběla švýcarská společnost Breitling palubní chronografy pro letadla Královského letectva, aby piloti mohli určovat svou rychlost, ujetou vzdálenost a spotřebu paliva. Ve 40. letech 20. století se rozhodla umístit svůj chronograf na náramkové hodinky – vznikl tak model Breitling Chronomat a zároveň forma pro budoucí letecké hodinky.

Charakteristické funkce:

Na rozdíl od jiných stylů pánských hodinek nemají pilotní hodinky pevný, charakteristický styl; funkce hodinek prodávaných jako “letecké hodinky” se mohou značně lišit. Přesto jsou níže uvedeny vlastnosti, které jsou pro tento typ hodinek nejčastější:

 • Velikost: Střední až velké.
 • Ciferník: Hodiny s hodinkami typu “hodinky” jsou velmi kvalitní: Hodinky pro piloty jsou navrženy tak, aby byly snadno čitelné i v tmavém kokpitu, mají nadměrně velký ciferník s čistými, čitelnými číslicemi a svítícími ručičkami. Aby bylo čtení času ještě snazší, je ciferník obvykle černý s bílým číslováním.
 • Řemínek: Často, i když ne vždy, je vyroben z kůže. Je delší než průměr, protože řemínek byl původně navržen tak, aby se vešel do manžety pilotní letecké bundy.
 • Výbava: Datum a někdy chronograf.
 • Kdy nosit: Díky své velikosti a ležérnějšímu vzhledu se pilotní hodinky hodí k běžnějšímu oblečení, ale ne k černé kravatě a formálnímu pracovnímu oděvu.

Letecké hodinky v AKCI

 

Závodní hodinky

Automobilové závody a náramkové hodinky jsou spojeny již od 30. let 20. století. Je to proto, že řízení závodních vozů závisí na přesném měření času, které slouží k měření výsledku závodu. Společnost Rolex byla jednou z prvních firem, která využila této potřeby přesných hodinek a vybavila špičkové jezdce svými slavnými hodinkami Oyster již ve 30. letech 20. století.

Byla to však společnost TAG Heuer, která vytvořila standard pro závodní hodinky přidáním chronografu a tachymetru – dvou charakteristických prvků hodinek pro řidiče. První chronografy TAG Heuer byly vyrobeny ve 30. a 40. letech 20. století pro piloty Luftwaffe, ale v 50. a 60. letech 20. století už je nosili i závodní jezdci, aby měřili svou rychlost a vzdálenost. TAG Heuer si upevnil svou závodnickou pověst, když herec Steve McQueen nosil hodinky Monaco 1133 ve filmu Le Mans z roku 1971.

Charakteristické funkce:

 • Velikost: Střední až velká velikost.
 • Tvar: Velikost: velký ciferník (aby bylo místo na chronograf) s přehlednými arabskými číslicemi. Často obsahuje jasné, kontrastní barvy.
 • Pouzdro: Pouzdro je obvykle vyrobeno z nerezové oceli a je navrženo tak, aby vydrželo náročné podmínky automobilových závodů.
 • Řemínek: Řemínek: kožený nebo kovový.
 • Výbava: Chronograf a někdy datum.
 • Kdy nosit: Hodinky pro závodníky jsou obvykle vzhledově efektnější než hodinky pro potápěče nebo piloty. Kvůli svému odvážnému vzhledu se hodí spíše k běžnému než formálnímu nošení.

 

Průvodce velikostí hodinek

Přestože neexistují žádná absolutní pravidla pro ideální velikost hodinek, sestavili jsme pro vás průvodce, který vám pomůže s měřením a výběrem nejvhodnějšího vzhledu pro vaše zápěstí.

Změřte si zápěstí

Zjištění, jakou velikost hodinek vybrat, začíná velikostí vašeho zápěstí. Obvod zápěstí můžete změřit pomocí metru, a pokud ho nemáte po ruce, postačí vám obyčejný provázek a pravítko. Poté jednoduše omotejte metr nebo provázek kolem zápěstí tak, aby vám pohodlně padl, a naměřené hodnoty si poznamenejte. Použijete-li provázek, označte si místo, kde se provázek stýká, a teprve poté jej položte na pravítko.

Průměr pouzdra

Průměr pouzdra hodinek je zásadním faktorem při výběru správných hodinek. Obvykle se pánské hodinky pohybují v rozmezí 38 až 46 mm, nejoblíbenější pánskou velikostí je 42 mm. Dámské hodinky se pohybují mezi 26 mm a 36 mm. Ty, které se nacházejí mimo tato rozmezí, by se mohly zdát příliš velké nebo příliš malé, nicméně do hry mohou vstoupit osobní preference, pokud dáváte přednost nadměrnému vzhledu svých hodinek.

Tloušťka pouzdra

Přední straně hodinek je obvykle věnována největší pozornost, proto je tloušťka pouzdra zásadním faktorem při hledání dokonalého vzhledu. Hloubka pouzdra by měla odpovídat jeho průměru, protože tak získáte nejpříznivější tloušťku pro vaši velikost zápěstí.

Průměr pouzdra malé až střední velikosti se obvykle pohybuje kolem 7 mm, zatímco tloušťka pouzdra velké velikosti se pohybuje kolem 9 mm.

Uši/Rohy

Ucha, někdy označovaná jako “rohy”, jsou místem, kde se pouzdro hodinek spojuje s řemínkem nebo náramkem. Nezapočítávají se do rozměrů průměru pouzdra, což znamená, že budou vyčnívat dále než pouzdro.

Při měření zápěstí si ponechte pro ouška trochu volného prostoru, jinak by mohla vyčnívat a způsobit nepohodlné nošení hodinek.

Velikost pásku hodinek

 • Šířka: Dobře proporcionální hodinky mají obvykle šířku pásku, která odpovídá zhruba polovině průměru pouzdra. Hodinky budou mít tendenci vypadat neproporcionálně, pokud je velikost pásku příliš malá nebo příliš velká, proto na to nezapomeňte.
 • Délka: Délka řemínku by se měla pohybovat v rozmezí půl centimetru od obvodu vašeho zápěstí. To bude také záviset na průměru a tloušťce vašeho pouzdra.
 • Materiál: V úvahu je třeba vzít také materiál vašeho řemínku. Kovové náramky se často zdají být větší a těžší než kožené nebo látkové alternativy. Tento výběr bude také záviset na vzhledu, příležitosti nebo funkčnosti, kterou požadujete. Estetika je důležitým faktorem při výběru luxusních hodinek. Když však tytéž hodinky také dokonale padnou, dosáhnete zcela nové úrovně dokonalosti.

Vybírat ty správné hodinky může být trochu skličující – ale použití výše uvedeného průvodce spolu s vašimi osobními preferencemi a velikostí zápěstí je dobrým začátkem. Nakonec však vše závisí na vašem preferovaném stylu a na tom, co je pro vás nejpohodlnější.

Různé druhy materiálů hodinek a vlastnosti skel

Na této stránce bychom se tedy rádi věnovali:

 • Různé druhy materiálů hodinek
 • Různé druhy hodinkových skel

Různé druhy materiálů hodinek

Hodinky se vyrábějí především ze čtyř druhů materiálů, a to z keramiky, titanu, nerezové oceli a oceli, kovu nebo slitin. Z nerezové oceli se vyrábí velké množství pouzder hodinek. Další informace týkající se jednotlivých materiálů naleznete níže.

Keramické hodinky

Keramika je materiál, který není ani kovem, ani polymerem. Je známý svou tvrdostí a vysokou mezí kluzu. Keramické hodinky jsou velmi odolné proti poškrábání a vysokým teplotám. Materiál však poměrně rychle podléhá při roztržení. Proto se keramika často kombinuje s tvrdším materiálem, například s nerezovou ocelí.

V keramických hodinkách se spojují nejlepší vlastnosti obou materiálů. Tvrdost keramiky lze přirovnat k safíru odolnému proti poškrábání. Cena hodinek se však při použití keramiky zvyšuje.

Titanové hodinky

Titan je třikrát pevnější než ocel a téměř dvakrát lehčí. Má přirozeně světle šedou barvu. Tento materiál se používá v mnoha špercích díky své pevnosti a pohodlí. Je také velmi odolný proti korozi, takže pot, sůl, voda ani kyseliny nejsou pro titanové hodinky a šperky problém. Další velkou výhodou titanu je, že v 99 % případů nereaguje na pokožku nositele, protože je hypoalergenní.

Pro výrobu titanových šperků je třeba speciální vybavení. Běžné vybavení používané pro výrobu šperků z oceli není dostatečně silné pro vytvoření titanových šperků. To vysvětluje, proč jsou titanové hodinky a šperky dražší. Hledáte takový? Podívejte se na naše titanové hodinky.

Nerezová ocel

Nerezová ocel je druh oceli, který je velmi odolný vůči korozi. Snadno na ni nepůsobí vlhkost ani pot. Podráždění pokožky také není u nerezové oceli tak běžné. Proto se používá v mnoha špercích. Nerezová ocel měla různé standardy kvality. Ta závisí na čistotě nerezové oceli. Luxusní značky hodinek používají nerezovou ocel 316L. Ta zajišťuje vysokou kvalitu hodinek. Hodinky vyrobené z nerezové oceli nabízejí vysokou kvalitu za přijatelnou cenu.

PVD

PVD je proces, nikoli materiál. Je to zkratka pro ”Physical Vapor Deposition” a jedná se o účinný způsob zpevňování nerezové oceli a dalších materiálů. Povlak se často označuje IPG, pro hodinky zlaté barvy, IPS, stříbrné barvy ad IPB, černé barvy. Výhodou povlaku je, že hodinky během zkoušky časem nemění barvu. Hodinky Prisma Watches používají tuto technologii pro zlepšení kvality a pohodlí. Velmi drahé značky hodinek často používají povlaky CVD nebo DLC.

Ocelové hodinky

Ocel, kov nebo mosaz, znamená slitinu (ve světě hodinek). Vyrábí se z různých materiálů včetně železa. Hodinky, které jsou vyrobeny z oceli, jsou výrazně levnější, ale také podstatně méně kvalitní. Tento materiál je méně odolný vůči korozi. Zlatá a růžově zlatá pouzdra jsou známá tím, že po zkoušce časem mění barvu.

Když se mluví o stříbře nebo zlatě, lidé mají často na mysli barvu, nikoli materiál.

Různé skla hodinek

Totéž, co platí pro materiály pouzder, platí i pro hodinková skla. Existují různé materiály s různými vlastnostmi. Jeden je tvrdší než druhý, ale také výrazně dražší. Práce s hodinkovými skly je profese sama o sobě, která vyžaduje mnoho odborných znalostí. Je to dáno vlivem, který má hodinkové sklo na design. Je důležitou součástí hodinek a určuje také některé klíčové vlastnosti.

Na jedné z těchto stránek se budeme věnovat nejběžnějším dostupným hodinkovým sklíčkům. Jednoduše je lze rozdělit na; safírové sklo, křišťálové, minerální, normální a plastové sklo.

Safírové sklo

Safírové sklo je nejlepší, nejčistší a nejodolnější sklo, jaké existuje. Je neuvěřitelně tvrdé, a proto extrémně odolné proti poškrábání, a to i při intenzivním používání. Stejná tvrdost, díky které je křišťál tak odolný, způsobuje, že se s ním také velmi špatně pracuje a je nesmírně obtížné křišťál vyleštit k dokonalosti. Safírové sklo je desetkrát tvrdší než minerální sklo. Proto máme mnoho hodinek se safírovým sklem. Používáme je pro naše luxusní i pracovní hodinky.

Křišťálové sklo

Křišťálové sklo je třikrát pevnější než běžné sklo. Díky tomu je poměrně odolné proti poškrábání, ale zdaleka ne tak jako safírové sklo.

Minerální sklo

Minerální sklo je nejpoužívanějším sklem v hodinářském průmyslu. Je pevnější než plastové sklo, ale není odolné proti poškrábání. Povrstvením lze minerální sklo vytvrdit, takže je dvakrát pevnější. V tomto stavu se také nazývá tvrzené minerální sklo. Výhodou minerálního skla je, že škrábanec lze snadno vyleštit.

Běžné sklo

Běžné sklo se pro hodinky příliš nehodí. To proto, že se poměrně snadno poškrábe. Pokud hodinky nosíte pravidelně, znamená to, že by se vám sklo hodinek za několik měsíců poškrábalo.

Plastové hodinky

Plastové sklo je nejměkčí a nejcitlivější materiál ze všech výše uvedených. Je velmi citlivé na poškrábání. Snadno se nerozbije ani nepraskne, ale jeho nízká odolnost proti poškrábání zakazuje jeho použití ve sklech hodinek.

 

Výběr hodinek – Závěr

Výběr pánských hodinek je velmi důležitým rozhodnutím, které by mělo být vycházeno z individuálních potřeb a preference každého jednotlivce. Je třeba zvážit faktory jako cena, styl, vlastnosti a funkce. Důležité je také zajistit si kvalitní a spolehlivý výrobek od důvěryhodné značky. S trochou zvážení a výzkumu by mělo být možné najít pánské hodinky, které budou splňovat všechny požadavky a potřeby a budou sloužit jako cenný a estetický doplněk každému outfitu.

Klidně sdílej!

David Tomas

Rád se věnuji různým fyzickým aktivitám, jako je například horolezectví nebo bungee jumping. Když si ale chci odpočinout, nejraději se procházím po horách nebo si užívám pohodu s přáteli při sklence dobrého alkoholu. Můj největší koníček ale jsou hodinky. Mám rád kvalitní mechanické hodinky a rád je sbírám. Je to pro mě způsob, jak relaxovat a zároveň si užívat krásu a precizní zpracování těchto předmětů.