Seznam adrenalinových sportů, které si můžete vyzkoušet

Extrémní nebo takzvané akční sporty zahrnují různé aktivity s vysokým obsahem adrenalinu, které oslovují milovníky dobrodružství. Shromáždili jsme pro vás všechny potřebné a praktické informace, abyste se dozvěděli podrobnosti o svém oblíbeném druhu extrémního sportu. Můžete se také dozvědět o nejlepších místech, kde se můžete věnovat vámi preferovanému extrémnímu sportu v Česku i po celém světě.

Co je to extrémní sport?

Extrémní sporty jsou širokým pojmem označujícím všechny akční nebo dobrodružné sporty, které zahrnují vysokou dávku rizika, výšky, rychlosti, přírodních výzev a fyzického boje. Většina extrémních sportů je považována za alternativu k běžným sportům s jejich adrenalinovým vzrušením. Extrémní sporty se zpopularizovaly v 90. letech 20. století díky velkému množství televizních přenosů a jejich popularita každým rokem roste.

Dobrodružné a extrémní sporty – nazývané také akční sporty – nejsou jako běžné sporty. Hemží se to v nich rebely, jezdci, řidiči a rockovými hvězdami. Nejde o dresy, trenéry ani scénáře. Klíčem je vyjádřit se prostřednictvím akce. Je to postoj, způsob života, dokonce náboženství. Jakmile se do toho jednou pustíte, zůstane vám to na celý život.

Pro začátek uvádíme kompletní seznam dobrodružných a extrémních sportů na zemi, ve vodě, na sněhu, na ledu a ve vzduchu.

Adrenalin ve vzduchu

BUNGEE JUMPING

Bungee Jumpers jsou připevněni k pevnému objektu, jako je most, věž nebo budova, pomocí pružného lana. Při překonání okraje se vám v těle rozproudí adrenalin a vy volným pádem padáte k zemi. Ale ve chvíli, kdy si myslíte, že na ni dopadnete, vás lano vytáhne nahoru a odrazí vás k nebi. Tento krátký, ale intenzivní okamžik inspiruje mnoho lidí po celém světě a patří k nejoblíbenějším extrémním aktivitám, na které si lidé troufají.

PARAGLIDING

Paraglidisté sedí v popruzích připevněných k padáku, s nímž jsou schopni dlouhodobě plachtit. Většinou se startuje nohou, podobně jako u rogal, sportovec musí absolvovat dlouhý rozběh, aby zachytil vítr, který ho unáší. Díky specifickým pohybům a liniím, které vedou přímo ke kluzáku, lze snadno měnit směr a kochat se krásným okolím.

SKY DIVING

Parašutisté, vybavení padákem, většinou skáčou z vrtulníků nebo letadel, která letí co nejvýše, aby parašutistovi umožnila co nejvíce volného pádu. Překročení okraje je nejnáročnějším okamžikem, ale volný pád po něm vám dá zapomenout na jakýkoli strach, který vám předtím mohl narovnat vlasy na zádech. Jakmile se padák otevře, můžete plachtit nad úžasně krásnou a dechberoucí krajinou.

VĚTRNÝ TUNEL

Pokud chcete zažít vzrušení ze seskoku padákem, aniž byste skutečně vyskočili z letadla, pak je pro vás indoor skydiving tou správnou aktivitou.

Během tohoto zážitku se proletíte ve vertikálním větrném tunelu a naučíte se ovládat své pohyby, což, věřte mi, není tak snadné, jak to vypadá! Indoor skydiving je zábavná a dobrodružná aktivita, které se může zúčastnit téměř každý.

VYHLÍDKOVÉ LETY LETADLEM

Tento druh letu vám umožní poznat svět z ptačí perspektivy a užít si úžasné výhledy z výšky. Můžete si vybrat, jestli chcete letět nad městem, přírodou, horami nebo mořem a užít si tak nádherné panorámy.

Vyhlídkové lety jsou obvykle kratší než běžné lety a trvají několik hodin. Cestující obvykle sedí v malém letadle s velkými okny, aby mohli vidět co nejlépe. Letecký průvodce vám během letu poskytne informace o místech, která právě nadletíte.

Tento zážitek je skvělou příležitostí pro všechny, kteří se chtějí odreagovat od každodenního stresu a užít si něco neobvyklého. Ať už jste sami nebo s rodinou či přáteli, vyhlídkový let letadlem je skvělou volbou pro zábavný den plný nových zážitků.

VYHLÍDKOVÉ LETY HORKOVZDUŠNÝM BALÓNEM

Vyhlídkové lety horkovzdušným balónem jsou jedinečnou a kouzelnou zkušeností, která Vám umožní pozorovat krajinu z ptačí perspektivy. Jízda horkovzdušným balónem je velmi mírumilovná a uklidňující, a je ideální pro ty, kteří hledají způsob, jak se na chvíli odpoutat od každodenního stresu.

Před samotným letem je třeba se objednat u provozovatele horkovzdušného balónu, který Vám poskytne veškeré potřebné informace a instrukce. Je třeba se dostavit na místo startu včas, aby bylo možné balón připravit k letu. Po příchodu na místo startu se budete moci seznámit s pilotem a ostatními cestujícími, a také si prohlédnout samotný horkovzdušný balón.

Před samotným startem bude pilot balón zapalovat, což je proces, při kterém se do balónu vhání horký vzduch pomocí hořáku. Tento proces trvá zhruba 20-30 minut a je nutný k tomu, aby balón dostal dostatečnou výšku. Poté, co je balón dostatečně nafouknutý, můžete se s ostatními cestujícími naložit do koše a vyrazit na cestu.

Jízda horkovzdušným balónem je velmi klidná a příjemná. Můžete se nechat unášet vzduchem a pozorovat krajinu, která se rozprostírá pod Vámi. Můžete spatřit vesnice, lesy, pole a další zajímavosti, které byste jinak z pozemku neviděli. Let trvá zhruba 1-2 hodiny, v závislosti na počasí a místě startu.

Adrenalin a zážitky na cestě

ŠKOLA BEZPEČNÉ JÍZDY A ŠKOLA SMYKU

Jízda autem může být zábavná a bezpečná záležitost, pokud se člověk naučí zvládat krizové situace. Pro ty, kteří chtějí zlepšit své dovednosti za volantem, je tu škola smyku, která se nachází po celé České republice. Lze si vybrat mezi různými kurzy, jako je sportovní jízda, kurz s odpočtem bodů za dopravní přestupky, nebo kurz bezpečné jízdy s prvky driftování a gangsterských otoček.

Pro opravdové piráty silnic je tu také možnost absolvovat kurz bezpečné jízdy s odpočtem bodů za dopravní přestupky. Tato možnost umožňuje smazat až 3 body za tyto přestupky. Škola smyku také nabízí speciální kurzy pouze pro ženy, kde se řidičky mohou naučit zvládat auto bez obav ze špatných připomínek.

Vyzkoušejte si zábavné a bezpečné jízdy na polygonu pod vedením instruktora a naučte se zvládat krizové situace. Škola smyku je skvělým dárkem pro všechny řidiče, kteří chtějí zlepšit své dovednosti za volantem.

Klidně sdílej!

David Tomas

Rád se věnuji různým fyzickým aktivitám, jako je například horolezectví nebo bungee jumping. Když si ale chci odpočinout, nejraději se procházím po horách nebo si užívám pohodu s přáteli při sklence dobrého alkoholu. Můj největší koníček ale jsou hodinky. Mám rád kvalitní mechanické hodinky a rád je sbírám. Je to pro mě způsob, jak relaxovat a zároveň si užívat krásu a precizní zpracování těchto předmětů.