RUM – jaké jsou druhy a kategorie rumu

Ať už se nazývá rum (pro anglické rumy), rhum (francouzský) nebo ron (španělský), tohle eau de vie, vyrobené z cukrové třtiny zůstává oblíbenou vývozní komoditou pro ostrovy Karibiku i státy Jižní Ameriky.

HLAVNÍ STYLY RUMŮ PODLE OBLASTI

I když rum může být vyráběn kdekoliv na světě, nejznámější rumy pocházejí z Karibiku a Jižní Ameriky. Karibská výroba rumu je formována koloniální historií. Existují tři hlavní druhy: Španělský, Britský a Francouzský. Tenhle vliv je vidět na názvech, které se rumům dávají, a umožňuje porozumět všem třem charakteristickým stylům.

 • Ron

Tyhle rumy se vyrábí na Kubě, Guatemale, Panamě, v Dominikánské republice, Nikarague, Portoriku, Columbii a Venezuele podle španělské tradice z melasy a destilují se ve sloupcovitých přístrojích, z čehož získávají velmi hebký, mírný charakter: jsou velice podobné světovému sherry, jako ‘Anejo’ a ‘Solera’.

 • Rum

Vyrábí se na Jamajce, britských návětrných ostrovech, Barbadosu, Svatém Kryštofu, Trinidadu a Demerarském regionu Guyany. Tyhle rumy vznikly v Británii a jsou nejčastěji destilovány tradičním způsobem v měděných hrncovitých přístrojích. Jsou charakteristicky těžší a převážně se vyrábějí z melasy. Navy Rum je jedním z nejvíc asociativních názvů, je již více než 3 staletí distribuován námořníkům po celém světě. Rum a námořníci jdou zkrátka k sobě.

 • Rhum

Ze všech států, které vyrábí rumy, je Francie jediná, která stanovila právní rámec k regulaci produkce a značení rumu v jejích zámořských teritoriích. Francouzská západní Indie, Guadeloupe, Martinik a Marie Galante jsou známé pro jejich ‘rhum agricole’ (zemědělský rum), vyrobený kvašením a čistou destilací z čerstvého džusu z cukrové třtiny, a jejich tradiční rum, na rozdíl od Reunion, který produkuje oba z těchto typů, a k tomu ‘Grands Arômes’ (plně aromatické) rumy ve výrazně britském stylu.

TIP: Jak se rum vyrábí

 

HLAVNÍ KATEGORIE RUMŮ

Kvůli nedostatku právních předpisů se proces zrání a související popisy liší podle výrobce. Tradiční rum může být vyroben ze třtinového džusu stejně jako z melasy. Pojem ’tradiční’ by se dal použít pro rumy s úrovní nečistot 225 g/hektolitr nebo víc čistého alkoholu.

Tradiční rumy se řadí do dvou hlavních kategorií, podle jejich procedur výroby;

 • Zemědělský rum

Získává se destilací čerstvého třtinového džusu a vyrábí se převážně ve Francouzské západní Indii, ‘rhum agricole’ vyrobený v 70. letech 19. století je výsledkem kolapsu cen cukru. Tenhle typ rumu je teď produkován I ostatními státy a ostrovy.

 • Melasový rum

Je vyrobený ze zbytků cukrové třtiny potom, co je džus zkoncentrován vařením a nečistoty jsou odebrané, tenhle rum by se dal nazývat ‘průmyslovým rumem‘, když je získán přímým kvašením, nebo ‘rhum Grand Arôme’ (‘plně aromatický rum’) (obsahuje více než 500 g nečistot na hektolitr čistého alkoholu), když se kvašení provádí se zbytky a je vyráběn v určitých geografických oblastech (Martinik, Jamajka, Reunion).

 

DALŠÍ KATEGORIE RUMŮ

 • Uzrálý rum

Aby byl rum nazýván uzrálý, musí rumy z Francouzské západní Indie zrát alespoň tři roky v dubových sudech.

 • Bílý rum

Ať už jsou ze třtinového džusu nebo melasy, bílé rumy s lehčími příchutěmi, než mají jantarové rumy, jsou skvělou základnou pro koktaily. Hodně z nich obsahuje přes 40% alkoholu a bývají drženy v nerezových kádích nebo sudech po několik týdnů za účelem získání jemnější příchutě.

 • Jantarový rum

Tyhle rumy obvykle zrají v sudech 18 měsíců, většinou v sudech, které byly dřív použity pro bourbon. Nicméně, jejich barva může být také ovlivněna přidaným karamelem. Tyhle rumy jsou něco mezi koktailovými rumy a těmi, které se dají pít čisté.

 • Tmavý rum

Tmavé rumy zrají dva roky nebo déle v dubových barelech a spadají do kategorie rumů, které si určitě užijete čisté. Pro rumy, které zrají na svém místě výroby, jsou podmínky, jako třeba 4 roky v dubovém sudu dostatečné pro získání zralého rumu s komplexním aromatickým profilem.

 • Ročníkové a speciálně uzrálé rumy

Někteří výrobci nabízejí rumy, které zrály v různých druzích ’exotických’ sudů. Tenhle postup, patrně zděděný od výrobců whiskey. U těchto ročníků pojem garantovaná kvalita rumu neexistuje. U tohohle speciálního procesu zrání záleží na odbornosti sklepmistra.

 • Odolné rumy

V Karibiku se používají do koktailů ‘odolné’ rumy, které obsahují 70% alkoholu a představují kuriozitu v kategorii rumů. Často se používají při výrobě punče.

 • Kořeněné rumy

Tyhle rumy jsou výsledkem máčení koření v bílém rumu (perník, skořice atd.) a dalších příchutí, čímž vznikne možnost množství příchutí v jednom

Klidně sdílej!

Kryštof
Kryštof

Milovník adrenalinových sportů, aut a hlavně dobrého alkoholu a hodinek