Jaké hodinky k obleku vybrat?

Jaké hodinky k obleku vybrat? Poradíme vám. Módní doplňky rozhodně nejsou jen výsadou žen, jak se mnozí z nás mohou mylně domnívat. Nejvýznamnější roli pak zcela jistě hrají hodinky. Ty se hodí zejména k obleku, který by každý muž měl ve své šatní skříni jednoznačně mít i v případě, že jej pravidelně nenosí do zaměstnání. Minimálně jednou za čas je společenské oblečení prostě potřeba, takže musíte myslet i na všechno ostatní, co elegantní vzhled obnáší.

Luxus vyzařující z pohledu na muže v obleku s hodinkami se jednoznačně nedá ničím jiným nahradit, proto je proto musíte pří výběru tohoto módního doplňku zvýšit pozornost. Bohužel se většina z nás ve světě tikajících strojků příliš neorientuje a slova jako chronometr nebo chronograf jsou pojmy z neznámé říše. Už jen proto jistě uvítáte pomocnou ruku, která se vám nabízí prostřednictvím tohoto článku.

Co by měly hodinky k obleku v prvé řadě splňovat?

Pokud přemýšlíte nad koupí takzvaných byznys hodinek, je třeba si ujasnit pár základních pravidel. V prvé řadě by hodinky neměly mít příliš dlouhý ani příliš krátký pásek. Jednoduše musejí na ruku padnout jako ulité. Dále je musíte nosit co nejblíže zápěstí. Pásek od kalhot by měl příjemně ladit s řemínkem hodinek. Na kvalitě a značce rozhodně záleží, i když mnozí mohou tvrdit, že levné náhražky vykonají stejnou službu. Musíte si také uvědomit, že sportovní hodinky opravdu nejsou tou nejlepší volbou pro kombinaci s oblekem.

Když se těmito základními skutečnostmi budete při výběru řídit, ušetří vám to spoustu času. Hodinky mají stejně jako vše ostatní jasně stanovená pravidla, které je potřeba dodržovat, aby adekvátně plnili svůj účel. Vše může začínat značkou, kdy je vhodné vsadit i na ty lepší. Příkladem za všechny může být Calvin Klein, což je značka známá právě ze světa módy.

Top produkty

Strojky hodinek se liší

V předchozí části jsme si tedy jasně stanovili základní parametry, kterými byste se měl vždy při výběru hodinek řídit. Stejně tak je jasné, v jakém stylu je záhodno hodinky vybírat. Stále ovšem není jasné, jaké možnosti máte například na poli strojků. Na nich vlastně závisí celková funkčnost hodinek a mají také zásadní vliv na komfort plynoucí z užívání. Strojek je zkrátka srdcem hodinek a my si můžeme vybrat hned ze tří variant.

Mechanické, ručně natahovací hodinky

Manuální natahování hodinek je jednou z možností, která se na trhu vyskytuje. Strojek obsahuje hnací pružinu, která se dá popsat jako stočený kus kovu, jenž je nutné pravidelně natahovat ve chvíli, kdy dojde k absolutním vyčerpání veškeré uložené energie.

Délka hnacích pružin se pohybuje v rozmezí od 20 do 35 cm. Samozřejmě platí, že čím delší pružina, tím delší prodleva mezi jednotlivými nataženími.Všechny ručně natahovací hodinky rozhodne nedisponují stejnou kvalitou, takže je potřeba skutečně důkladně prozkoumat detaily a úroveň zpracování.

Výhodou natahovacích hodinek je fakt, že ke svému chodu nepotřebují žádnou baterii. Pohyb vteřinových ručiček je pak (na rozdíl od jiných modelů) krásně plynulý. Většina výrobců je považuje za jediné hodinky s duší, protože vyžadují značný kus ruční práce a inženýrských dovedností.

Za nevýhodu se dá považovat neustálá potřeba natahování, které se doporučuje provádět každý den. Jsou velice citlivé na zacházení, protože obsahují veliké množství ozubených koleček a dalších jemných součástek, jež se mohou snadno poškodit. Nárazy a působení magnetických polí mají na jejich funkčnost opravdu zásadní vliv. Přesnost se s věkem a opotřebením samozřejmě snižuje a zároveň jsou o hodně dražší než ostatní modely.

Mechanické, automatické hodinky

Automatické hodinky se velmi podobají těm předešlým. Jen s rozdílem, že energii získávají pohybem rotoru s excentricky rozloženou hmotností. Pro rozpohybování stačí pouze pohyby ruky nebo zápěstí. Čili se hodinky udržují v chodu pomocí jakéhokoli pohybu. Pokud hodinky nemáte na ruce (například během spánku), je vhodné jejich umístění do natahovače. Pokud je pružina v určitém momentu navinuta až příliš, nemusíte se bát poškození hodinek. Kluzká spojka totiž zaručí, že se mechanismus nepoškodí.

Výhodou těchto hodinek je, že rovněž nepotřebují k chodu žádnou baterii. Navíc nevyžadují natahování každý den. Sekundová ručička vyniká přitažlivým plavným pohybem.

Oproti tomu jsou ovšem citlivé na zacházení, takže s nimi musíte jednat skutečně opatrně. Investice do zmíněného natahovače je poměrně značná, stejně jako do hodinek samotných. Navíc nejsou ani příliš přesné. Pokud si tedy zakládáte na precizním dodržováním časových termínů, nebude vám vyhovovat ani jedna z možností, které jsme vám dosud představili.

Quartz hodinky

Pokud chcete hodinky pouze užívat a víc se nestarat o mechanickou stránku věci, jistě pro vás quartz hodinky představují jasnou volbu. Quartzky jsou navíc cenově mnohem dostupnější a zároveň daleko přesnější než předešlé hodinky. Zdroj energie tvoří malá knoflíková baterie nebo dobíjecí akumulátor, který pohání ještě menší oscilátor vyrobený z křemene. Ten se následně rozkmitá 32 768 krát za sekundu.

Kmity jsou přeneseny přes množství ozubených kol a elektrických obvodů až k sekundové ručičce, jejíž pohyb je trhaný. Protože tyto hodiny obsahují daleko menší množství pohyblivých částí, považují se prakticky za bezúdržbové.

Jsou jednoznačně nepřesnější ze všech zmíněných hodinek. K tomu navíc odolávají daleko lépe vnějším vlivům a zacházení s nimi není nijak složité. Oproti tomu se někomu mohou zdát bez duše, protože za nimi nestojí detailní řemeslná práce. Skákání sekundové ručičky také může mnohým vadit.

I tak ale z pohledu základních aspektů, které od stroje sloužícího k měření času očekáváme, jasně vítězí nad ostatními. Navíc si můžete počítat i s širokou paletou různých funkcí, které se však v kombinaci s oblekem příliš nedoporučují. Nanejvýš datum a zobrazení lunárních fází je ještě považováno za přijatelné.

Vlastnosti oblekových hodinek aneb na co se zaměřit

Oblekové hodinky by měly být co do velikosti typicky tenké, aby nepřekážely manžetám košile. Dále se pak doporučuje menší průměr, konkrétně do velikosti maximálně 41 mm. Čím jednodušší ciferník, tím rozhodně lépe. To platí pro podklad, pro indexy i pro ručičky. Ne nadarmo se říká, že všeho moc škodí. V případě volby elegantních hodinek to platí dvojnásobně.

Řemínek je takřka u 90 % modelů kožený, ale v dnešní době zájmu široké populace těší i náramky z ocelové tkaniny nebo jemné článkové náramky. Záleží tedy čistě na vás, jaký typ řemínku preferujete. Vliv má také značka. Například Tommy Hilfiger nabízí celou řadu unikátních kolekcí.

TOP produkty

K hodinkám je vhodné dokoupit také odpovídající pouzdro, které může být kulaté, obdélníkové, kvadratické nebo soudkové. Prémiová ( a zároveň velice nákladná) pouzdra jsou vyráběna dokonce z drahých kovů

Neberte tedy nákup hodinek k obleku na lehkou váhu a pořádně si promyslete, jaký typ strojku by vám nejvíce vyhovoval. Následně také dbejte na dodržování základních pravidel a úspěch se určitě dostaví.

Klidně sdílej!

Sammy

Rád píšu o adrenalinových sportech a mou největší vášní jsou hodinky. Před 5 lety jsem do Česka na malou vesnici přestěhoval z Londýna. Možná moje čeština nebude perfetkní ale články vám snad budou vávat smysl.