Pět tipů, díky kterým vyberete kvalitní rukavice na snowboard

Kvalitní rukavice na snowboard jsou potřeba. Díky perfektní tepelné izolaci zažijete komfortní jízdu na snowboardu. Připravili jsme pro vás tipy na to, jak vybrat snowboardové rukavice.

Na rukavicích nešetřete

Rukavice na snowboard patří k základní výbavě, na které se nevyplatí šetřit. Při jízdě na snowboardu byste se měli cítit komfortně a vaše ruce by měly být v teple. Vybírat můžete ze tří modelů rukavic – prstové rukavice, palčáky, tříprstové rukavice. Pojďme se podívat na pět tipů, které vám při nákupu rukavic pomohou.

1. Model rukavic

Na modelu rukavic velmi záleží. Každému vyhovuje něco jiného. Jaký je rozdíl mezi stejným modelem rukavic, který se prodává v různých variantách? Rozdíl hledejte nejčastěji mezi tepelným komfortem a možností hýbat prsty. V prstových rukavicích si zachováte obratnost a přirozený pohyb prstů. Některé rukavice mají navíc speciální materiál na bříškách prstů, díky němuž můžete ovládat chytrý telefon (třeba luxusní model Burton Gondy). V palcových rukavicích budete v teple, protože prsty sdílí jeden prostor a tvoří více tepla. Na druhé straně je omezena pohyblivost prstů a rukavice budete častěji sundávat než prstové rukavice. U prstových rukavic je velká výhoda ve větší obratnosti prstů, ale na straně druhé drží méně tepla než palčáky. Tříprstové rukavice jsou zajímavou kombinací palčáků a prstových rukavic. Palec a ukazováček jsou v tomto modelu odděleně.

2. Svrchní materiál

Svrchní materiál nejčastěji tvoří syntetika. Rukavice bývají vyrobeny z polyesteru nebo nylonu právě pro jejich skvělé vlastnosti co se prodyšnosti a voděodolnosti týče. Kvalitní rukavice mají voděodolnou membránu a mezi nejčastěji používané membrány patří DK Dry®, 32 REPEL DWR či Gore-Tex. Membrána Gore-Tex je porézní materiál, který najdete mezi svrchním pláštěm a podšívkou. Ty nejkvalitnější modely jsou vyrobeny z pravé kůže, a pokud se opatří kvalitním zátěrem, stanou se rukavice vysoce odolnými vůči vodě a větru. Poddajné rukavice skvěle izolují, mají dlouhou životnost. Vybrané modely kožených rukavic mají navíc ještě membránu.

3. Podšívka a vložka

Přidaná vrstva materiálu se používá jako tepelná izolace a zároveň poskytuje jezdci zvýšený komfort při nošení. Podšívka u kvalitních rukavic se vyrábí buď z vlny, nebo z prodyšného syntetického materiálu. Podšívka se liší dle značky rukavic. Rukavice značky Level do rukavic mají izolační podšívku Primaloft®, značka Burton přidává patentovanou podšívku Thermacore™, rukavice Dakine izolují na bázi prodyšného polyesteru. Podšívka zároveň odvede vlhkost od pokožky ven z těla skrze membránu, izoluje a udrží tělo v teple. Vybrané druhy rukavic mají vyjímatelnou vložku, která se může nosit jak samostatně, tak se svrchními rukavicemi. Samostatně můžete nosit vložku v teplých dnech nebo jen tak do města. Se svrchními rukavicemi ji oceníte na mraze. Značka Dakine do vyjímatelných vložek v některých rukavicích přidává technologii „Touch Screen Compatible“, díky které můžete ovládat chytrý telefon bez nutnosti sundání rukavic, a tedy bez ztráty tepla. Zajímají vás detaily? Podívejte se do článku: Jak vybrat snowboardové rukavice.

4. Střih rukavic

Výběr délky manžety záleží pouze na vašich preferencích. Při výběru manžety je důležité, v jakých podmínkách budete jezdit a také, jakou máte lyžařskou či snowboardovou bundu. Manžeta zamezí vniknutí sněhu pod rukavici a do rukávu bundy na snowboard. Krátká manžeta se hodí do stálých a teplejších podmínek. Zajistí vám lepší pohyb a hodí se k bundě, která má na konci rukávu suchý zip, díky němuž se rukáv zúží. Dlouhé manžety zasahují až na předloktí a oceníte je na prašanu nebo v drsnějších povětrnostních podmínkách.

5. Vychytávky

Myslete také na různé vychytávky a vymoženosti, které rukavice nabízí. Vybírat můžete například rukavice, které mají chránič zápěstí (k nejpropracovanějším patří značka Level s technologií Biomex), zesílená kritická místa, předohýbané prsty, stěrku na brýle, polstrování či speciální látku, díky níž si můžete pohodlně utřít nos (nose wipe).

Dětské rukavice na snowboard

Jestli vybíráte rukavice pro děti, ve kterých budou jezdit na snowboardu, držte se výše uvedených pěti tipů. Dětské rukavice by měly mít určitě membránu. Na modelech pro děti nešetřete. Do deseti let se hodí palčáky. Rukavice pro děti na snowboard můžete pořídit ve veselých barvách a variantách.

Máte vybráno? Podívejte se na krásné rukavice do e-shopu nebo navštivte kamennou prodejnu.

 

Klidně sdílej!

David Tomas

Rád se věnuji různým fyzickým aktivitám, jako je například horolezectví nebo bungee jumping. Když si ale chci odpočinout, nejraději se procházím po horách nebo si užívám pohodu s přáteli při sklence dobrého alkoholu. Můj největší koníček ale jsou hodinky. Mám rád kvalitní mechanické hodinky a rád je sbírám. Je to pro mě způsob, jak relaxovat a zároveň si užívat krásu a precizní zpracování těchto předmětů.