Chipnutí auta alias chiptuning a všechno, co o něm potřebujete vědět

Chipnutí auta alias chiptuning je možnost, jak získat od svého vozu něco více. V dnešní době, kdy technologie prakticky v každé oblasti kolem nás neustále kráčí kupředu, se stává touha po co nejdokonalejším vozidle skutečně velice zásadní zejména v rámci mladých mužů a žen, kteří automobilovým průmyslem doslova žijí. Samozřejmě o úpravách vozu sní i naprosto běžní uživatelé, jejich hlavní motivací jsou co možná nejlepší jízdní podmínky pro normální jízdu po veřejné komunikaci. Nová vozidla přeplněná moderními technologiemi jsou však skutečně nákladnou investicí, kterou si ně každý z nás může se svou skromnou měsíční mzdou dovolit.

Dá se však touha po výkonnějším vozidlem uspokojit i jiným způsobem? Samozřejmě, že ano! Velice oblíbenou úpravou se tak stává chiptuning, který je poměrně laciný a efekt, kterého díky němu dosáhnete, je skutečně obrovský. Co se pod pojmem „chiptuning“ vlastně skrývá a jaké jsou jeho největší přednosti? Na to vám odpovíme v následujících řádcích, takže opravdu nikam nedocházejte a pokračujte ve čtení tohoto článku!

Co je chiptuning?

Pokud začnete přemýšlet o úpravách svého stávající vozidla, musíte si v prvé řadě odpovědět na pár zásadních otázek. Máte ve svém okolí někoho, kdo dokáže udělat chiptuning? A co je chiptuning? Pod tímto slovem se skrývá optimalizace softwaru v řídicí jednotce motoru vozidla. V podstatě jde o nastavení diagnostických parametrů jednotky, které jsou základním stavebním kamenem každého moderního motoru.

Díky této úpravě je možné navýšit výkon motoru až o neskutečných 35 % a s tím samozřejmě souvisí také navýšení v rámci točivého momentu, kde změny dosahují klidně až 40 %. To už pořádně zvýšíte testosteron po sešlápnutí plynu. Míra zvyšování výkonu motoru se pak samozřejmě liší podle typu a značky vozidla. Možná jste to dosud nevěděli, ale motor každého vozidla využívá pouze nějakých 60 % svých konstrukčních možností. Proč? Výrobci jsou k tomuto omezení tlačeni zejména emisními limity, nekvalitními pohonnými hmotami, které jsou k dostání na oblíbených čerpacích stanicích, různé délce servisních intervalů a v neposlední řadě kvůli výši pojistného, které se liší právě vlivem výkonnosti motoru.

Profi chiptuning a jeho životnost

Pokud už o chiptuningu začnete skutečně uvažovat, měli byste své vozidlo svěřit do rukou skutečných odborníků, kteří se danou problematikou dlouhá léta zabývají. Ačkoli se totiž na první pohled jedná o jednoduchou záležitost, v praxi tomu rozhodně tak není. Pokud nevyberete profi chiptuning, hrozí, že vaše vozidlo bude za krátkou dobu naprosto zničeno a ohroženi budou samozřejmě také jeho pasažéři. Zahrávat si s vlastnostmi vozu může pouze renomovaný odborník, u něhož máte jistotu, že nic důležitého nepřehlédne.

Když si tedy vyberete opravdu kvalitní firmu, která vám chiptuning na autě provede, můžete počítat s opravdu dlouhou životností motoru i jednotlivých komponentů, které by jinak došly velice rychlé zkáze. Mezi ně se řadí zejména spojka, převodovka nebo poloosy. Nekvalitní práce může také zvýšit emisní limity, což je v dnešní době, která klade velký důraz na ekologii, skutečně nežádoucí.

Jak se vozidlo po chiptuningu vlastně změní?

Když vaše vozidlo projde opravdu kvalitním chiptuningem, v prvé řadě se zákonitě zlepší zejména kompletní chod motoru. Když sešlápnete plynový pedál, dosáhne váš vůz mnohem rychleji potřebné akcelerace, která vám do té doby dělal starosti. Točivého momentu se dočkáte už v nižších otáčkách. Díky všem těmto skutečnostem se výrazně zvyšuje komfort z jízdy a zároveň nebudete muset zbytečně moc řadit.

Dalším skvělým benefitem vozidla po chiptuningu je zvýšení bezpečnosti během jízdy. Samozřejmě pokud si před tím nedáte whiskey nebo jiné alkohol. To se vám možná zdá jako hloupost, protože se zvýšením výkonu můžete daleko rychleji dosáhnout vyšší rychlosti, která může evokovat dopravní nehody. To je ovšem otázkou kvality řidiče, chiptuning zvyšuje bezpečnost hlavně během předjíždění. Pokud se do tohoto úkonu pustíte, můžete počítat s tím, že auto před vámi předjedete mnohem rychleji, čímž se vyvarujete rizikům dopravních nehod s protijedoucími vozidly. V krizových situacích vyšší výkon motorů také velice oceníte.

Chiptuning akce

Z hlediska úpravy motoru je chiptuning zřejmě tou nejméně nákladnou variantou. Samozřejmě, že narazíte i na společnosti, které tento úkol finančně poněkud napálí a svádějí to na lépe odvedenou práci. To se ovšem nezakládá na pravdě. Chiptuning akce na vás může vykouknout na internetu a pokud ji nabízí společnost, která má v zádech několik spokojených zákazníků, určitě se nebojte po ní sáhnout. Možnost ušetřit se v dnešní době neustále růstu cen všeho kolem nás opravdu hodí, nebo se snad mýlíme?

Cena se také bude odvíjet podle toho, jak moc chcete nastavení diagnostických parametrů vozidla změnit. Pokud toužíte pouze po drobné změně, která zvýší výkon a bezpečnost vozidla, zaplatíte o něco méně než v momentě, kdy chcete zajít na absolutní vrchol možností motoru vašeho auta.

Chiptuning diskuze

Pokud o provedení chiptuningu stále více přemýšlíte, určitě také neváhejte nakouknout do nějaké internetové chiptuning diskuze , kde vám lidé přednesou své zkušenosti a poznatky. Z názoru jednoho z komentujících například vyplývá, že se úroveň chiptuningu liší podle zvolené firmy, které jej provede:

„Otec měl Octavii s 66kW chipnutou na 85kW, u ní byl znatelný nárůst výkonu a taky se snížila spotřeba. Já mám teď Fabii v základu z 74kW chiplou na 98kW a 320nM, u ní se ovšem spotřeba nesnížila, šla spíše nahoru. Každé vozidlo jsme nechali upravit u jiné firmy, je to hodně individuální.“

Další z reagujících na internetové diskuzi odpovídá na otázku, jestli může chiptuning zničit motor:

„Pakliže je chiptuning proveden profesionálně a vozidlo je pravidelně podrobováno servisu, tak nemůže. Z hlediska dlouhodobé praxe, v této oblasti, jednoznačně vyplývá že profesionálně provedená softwarová úprava nemůže snížit životnost motoru. Motor je konstruován na určitý počet pracovních cyklů. Zvýšeným výkonem není potřeba motor tolik namáhat, což znamená méně pracovních cyklů a delší životnost součástek potažmo celého agregátu.“

Další z lidí v diskuzi si chiptuning svého vozidla nemůže vynachválit, i když zažil i špatné jednání ze strany společnosti, která tuto službu nabízí:

„Já mám BMW 530d, na doporučení kolegy, upravené od ATX už přes dva roky,bez sebemenšího problému. A tuhle firmu jsem volil mimo jiné také proto,že mi nikdo z konkurence nebyl ochoten dát záruku na motor!“

Poslední komentátor, kterého v tomto článku zmíníme, dosud nezaznamenal se svým vozidlem po úpravě žádné potíže:

“S chiptuningem mám zatím pouze pozitivní zkušenosti (naštěstí). Mám passata 1.8T upraveného chiptuningem na cca 180-190HP. Neznám přesnou hodnotu, auto jsem na brzdě neměl. Nicméně po provedení zmíněného tunningu došlo k výraznému nárůstu výkonu i točivého momentu, takže auto teď velmi výrazně táhne. Subjektivní měření zrychlení z 0-100 teď vychází okolo 8s (sériově 9s). S provedenou úpravou jsem velmi spokojen, kromě zvýšení výkonu jsem nezaregistroval žádné jiné doprovodné efekty (hluk apod.).!”

TIP: Jednička na trhu – AUTOCHIP

Slova na závěr

Jak je patrné ze všech zmíněných názorů, tak kvalita chiptuningu se skutečně liší podle jednotlivých společností a když vyberete správně, jedná se o nejlepší možnou cestu za lepším výkonem, točícím momentem a také bezpečností. Žádné ohrožení motoru pak v takovém případě rozhodně nehrozí. Radím zvolit profíky.

Klidně sdílej!

Sammy

Rád píšu o adrenalinových sportech a mou největší vášní jsou hodinky. Před 5 lety jsem do Česka na malou vesnici přestěhoval z Londýna. Možná moje čeština nebude perfetkní ale články vám snad budou vávat smysl.