Z čeho jsou vyrobeny solární panely?

TIP: Komplexní řešení za nejnižší cenu – ZDE

 

Zdá se, že solární panely se dnes objevují všude: na solárních farmách, na střechách domů, a dokonce i na autech a lodích.

Víme, že se používají k výrobě elektřiny, ale jak se solární panely vůbec vyrábějí?

Klíčové poznatky

 • Všechny solární panely se skládají z následujících částí: solární články, skleněný kryt, ochranná zadní deska a kovový rám.
 • Solární články jsou částí solárního panelu, která vyrábí energii.
 • Nejdůležitější surovinou pro výrobu solárních panelů je křemík; používá se téměř v každém dnes vyráběném solárním panelu.
 • Solární panely jsou považovány za ekologický a udržitelný zdroj energie.

Z jakých částí jsou solární panely vyrobeny?

Zde jsou hlavní součásti solárního panelu:

  • Solární články pro přeměnu slunečního světla na elektřinu
  • Skleněná deska která zakrývá horní část solárních článků
  • Zadní list která chrání (a izoluje) spodní stranu.
  • Hliníkový rám pro uchycení panelu

Podívejme se blíže na jednotlivé části níže:

Solární články

Solární články jsou součástí solárního panelu, který skutečně vyrábí energii. Jsou to speciálně vyrobené elektrické komponenty, které přeměňují světlo na elektřinu pomocí fotovoltaického efektu.

Každý solární panel obsahuje mnoho solárních článků zapojených dohromady, obvykle 60 nebo 72. V poslední době jsou však nejlepší modely solárních panelů vybaveny pokročilými solárními články s polovičním řezem; protože jsou menší, vejde se jich na panel dvojnásobný počet.

Většina solárních panelů používá křemíkové solární články z krystalického křemíku. Existují i další typy solárních článků, které se však používají jen zřídka: tenkovrstvé solární články, organické solární články a solární barvy.

Skleněný kryt

Speciálně navržené sklo kryje přední stranu solárních panelů.

Sklo je tvrzené, aby bylo mimořádně odolné. Je dostatečně pevné, aby odolalo nárazům krupobití a větru o síle hurikánu, a poskytuje vysoký stupeň ochrany solárním článkům pod ním.

Sklo musí být také mimořádně čiré, aby bylo maximálně průhledné a zajistilo, že k solárním článkům pronikne co nejvíce slunečního světla.

Skleněné kryty se mohou znečistit, pokud jsou pokryty prachem nebo sazemi; to může časem ovlivnit výrobu solární energie. Trocha deště by měla nečistoty smýt, ale pokud žijete v suchém prostředí, možná budete muset panely vyčistit sami.

Ochranná zadní fólie

Backsheet je ochranná vrstva, která pokrývá zadní stranu solárního panelu a chrání solární články před povětrnostními vlivy a před všemi živočichy, kteří by se je mohli pokusit zezadu okusovat.

Zadní fólie také zajišťují elektrickou izolaci tím, že zabraňují náhodnému průchodu elektrického proudu ze solárního panelu na povrchy, s nimiž přichází do styku, například na střechu.

Poskytuje také elektrickou izolaci a zabraňuje náhodnému průchodu elektrického proudu ze solárního panelu na povrchy, s nimiž přichází do styku, například na vaši střechu.

Zadní deska je vyrobena z polymerních materiálů, které jsou odolné, lehké a mají odpovídající izolační vlastnosti.

Zadní desky jsou obvykle bílé. Některé celočerné modely se dodávají s černými zadními listy, které pomáhají dodat panelům jednotnější vzhled. Černé zadní listy však mají tendenci zachycovat více tepla a způsobují, že panel pracuje méně efektivně.

Hliníkový rám

Hliníkový rám chrání okraje panelu a drží všechny vrstvy pohromadě. Jsou navrženy tak, aby zvládly extrémní povětrnostní podmínky a zároveň zůstaly lehké. Mnoho panelů dnes používá eloxované černé rámy, na rozdíl od stříbrných, protože poskytují elegantnější vzhled a panely jsou na střeše méně nápadné.

Výkonová elektronika na úrovni modulů.

Solární panely musí být připojeny k výkonové elektronice na úrovni modulu, aby splňovaly požadavky na elektrickou bezpečnost. Patří mezi ně mikroinvertory a optimalizátory výkonu. Některé solární panely, tzv. střídavé solární panely, se dodávají s předem připojenými mikroinvertory.

 

Proč se ve většině panelů používá křemík?

Křemík má širokou škálu průmyslových aplikací, ale nejznámější je jeho použití v počítačových čipech a solárních panelech. 

Křemík je materiál, který se nejčastěji používá v solárních článcích, což je část solárního panelu vyrábějící energii. Ministerstvo energetiky uvádí, že se ve skutečnosti používá ve více než. 95 % solárních panelů dnes vyrábí.

Výhody použití křemíku

Jaký je výrobní proces?

Solární panely se vyrábějí ve velkých, vysoce automatizovaných továrnách pomocí pokročilých výrobních technik.

Obvykle probíhají dvě odlišné fáze: výroba solárních článků a montáž kompletního solárního panelu.

Podívejme se blíže na jednotlivé fáze:

Výroba solárních článků

Většina solárních článků se vyrábí z krystalického křemíku. Obvykle vypadá výrobní proces takto:

  • Nejprve se křemík roztaví, smíchá s heliem nebo bórem a poté se přetaví v křemíkový ingot.

 

  • Poté se ingoty rozřežou pomocí laseru na tenké pláty zvané křemíkové destičky, na které se nanese antireflexní vrstva.

 

  • Křemíkové destičky se rozřežou na jednotlivé solární články a jsou připraveny k umístění do solárních panelů.

 

Přesný výrobní postup se liší v závislosti na typu vyráběného solárního článku. Monokrystalické solární články jsou vyrobeny z jednoho pevného krystalu křemíku, zatímco polykrystalické solární články jsou vyrobeny z mnoha drobných krystalů čtvercového tvaru.

Převážná většina solárních článků – včetně těch, které se používají v lokálně prodávaných panelech – se vyrábí v zámoří, především v Evropě a Asii.

Montáž solárních panelů

Montáž solárních panelů kombinuje solární články se všemi ostatními součástmi solárních panelů a vytváří konečný produkt.

  • Požadovaný počet solárních článků se spájí dohromady.

 

  • Poté se kolem buněk přidají ochranné vrstvy. Nahoře se připevní skleněný kryt, pod ním se upevní zadní deska a kolem celého panelu se umístí kovový rám.

 

  • Nakonec se k panelu přidá rozvodná skříň, která chrání elektrické vodiče před poškozením. Pokud se jedná o střídavý solární panel, připojí se také mikroinvertor.

 

Několik výrobců solárních panelů provádí montáž solárních panelů přímo v USA – zde je 5 nejvýznamnějších.

Jsou solární panely ekologické a udržitelné?

Ano, jsou! Solární panely jsou považovány za velmi ekologický a udržitelný zdroj energie. Zde je důvod:

  • Vyrábějí čistou, obnovitelnou energii: Solární panely potřebují ke svému provozu pouze sluneční světlo a vyrábějí energii, aniž by při tom uvolňovaly škodlivé emise nebo odpadní produkty. Solární panely tak přispívají k čistšímu ovzduší a snižují emise uhlíku, které škodí klimatu.

 

  • Vyrobeno z bohatých materiálů: Materiálů používaných k výrobě solárních panelů není nedostatek. Solární články i skleněný kryt jsou vyrobeny z křemíku, druhého nejběžnějšího prvku na Zemi. Hliník, kov používaný k výrobě kovového rámu, je také velmi hojný.

 

  • Vydrží dlouho: Udržitelný život znamená, že se vyhýbáme používání věcí na jedno použití, tedy věcí, které používáme velmi krátkou dobu a pak je vyhodíme. Solární panely tato kritéria splňují – mohou vydržet až 30 let, aniž by vyžadovaly údržbu nebo výměnu.

 

  • Recyklační programy se rozrůstají: Většina solárních panelů, které jsou dnes vyřazeny z provozu, je posílána na skládky a mnozí – včetně SolarReviews – naléhavě požadují více programů recyklace solárních panelů.

 

  • Mnohem lepší než fosilní paliva: Bohužel většina energie, kterou dnes spotřebováváme, pochází z fosilních paliv, což způsobuje znečištění ovzduší a přispívá ke změně klimatu. Čistá a obnovitelná solární energie je mnohem lepší alternativou, a proto se vlády, energetické společnosti i majitelé domů rozhodli přejít na tuto technologii.

 

 

Nyní víme, jak se solární panely vyrábějí, ale fungují skutečně? Ano! Solární panely jsou určeny k výrobě elektřiny; správně navržený systém může vyrábět dostatek energie, aby výrazně snížil vaše účty za elektřinu. V některých případech to znamená tisíce dolarů úspor ročně.

A nejen to, solární panely jsou vynikajícím zdrojem energie šetrným k životnímu prostředí. Kdo by nechtěl snížit své účty za elektřinu a provozovat svůj dům na čistou energii?

Kalkulačka úspor solárních panelů

Odhadované roční úspory:

TIP: Komplexní řešení za nejnižší cenu – ZDE

Výhody solárních panelů:

– jsou vyrobeny z fotovoltaických článků, které jsou založeny na křemíku,

– jsou ekologické, protože neprodukují žádné škodlivé emise,

– jsou cenově dostupné a trvanlivé,

– jsou snadno instalovatelné a mohou být použity k výrobě energie v domácnosti,

– mohou být použity k výrobě energie v oblastech, kde není dostupný elektrický proud,

– mohou být použity k výrobě energie v oblastech bez elektrického proudu,

– mohou být použity k výrobě energie v oblastech s nízkou hustotou obyvatelstva, jako jsou například odlehlé oblasti.

FAQ: Z čeho jsou vyrobeny solární panely?

Solární panely jsou vyrobeny z křemíkových čipů, které jsou upevněny na skleněných nebo plastových tabulkách. Křemíkové čipy absorbovaly energii ze Slunce a přeměňují ji na elektrickou energii, která je pak přenášena do baterií nebo do elektrické sítě.

Klidně sdílej!

David Tomas

Rád se věnuji různým fyzickým aktivitám, jako je například horolezectví nebo bungee jumping. Když si ale chci odpočinout, nejraději se procházím po horách nebo si užívám pohodu s přáteli při sklence dobrého alkoholu. Můj největší koníček ale jsou hodinky. Mám rád kvalitní mechanické hodinky a rád je sbírám. Je to pro mě způsob, jak relaxovat a zároveň si užívat krásu a precizní zpracování těchto předmětů.