Z čeho se vyrábí kvalitní rum: Ohnivý nápoj Karibiku

Z čeho se vyrábí kvalitní rum: Ohnivý nápoj Karibiku

Rum, královský nápoj Karibiku a oblíbený alkohol po celém světě, se vyrábí z cukrové třtiny. První krok v procesu výroby je štěpení cukrových třtin a odstraňování vláken. Následně je tato hmota zpracována a fermentována.

Po fermentaci následuje destilace, proces, který odděluje alkohol od vody a dalších nežádoucích látek. Výsledkem je základ rumu, který se poté přidává do dubových sudů pro dozrávání.

Kvalitní rum je vyroben z čistého cukrového třtinového melasu a má charakteristickou chuť a vůni. Kromě toho, že je skvělým nápojem, je rum také populární přísadou v mnoha koktejlech.

Takže pokud hledáte vynikající a kvalitní rum, nezapomeňte, že to všechno začíná s cukrovou třtinou.

Nejlepší rumy v AKCI

Z čeho se vyrábí kvalitní rum?

Rostlina třtiny cukrové

Rum je výsledkem destilace alkoholu z melasy, vedlejšího produktu získávaného z třtiny cukrové. Tato rostlina se pěstuje v oblastech s tropickým podnebím, jako je Karibik, Latinská Amerika, Indie nebo Afrika. Kvalitní rum se vyrábí většinou z cukrové třtiny rodu Saccharum officinarum.

Fermentace a destilace

Po sklizni třtiny cukrové je melasa smíchána s vodou a kvasinkami, což začíná proces fermentace. Kvasinky převádějí cukry na alkohol a oxid uhličitý. Poté následuje destilace, kdy se alkohol odděluje od vody a dalších látek obsažených v melase.

Zrání

Po destilaci se rum zraje v sudech ze dřeva, obvykle ze stejného dřeva jako je použito pro většinu whisky, tedy dubových sudech. Zrání legitimuje barevný odstín rumu – tmavší rum obsahuje více tříslovin obsažených v dřevěné nádobě. Počet let, které rum zrají, ovlivňují chuť a jemnost rumu.

Rum drinks

Použití rumu

Rum může sloužit k ochucení koktejlů a míchaných nápojů, ale díky své bohaté chuti a složení lze rum pít i samotný. Výroba bílého rumu se provádí rozdílným postupem, který má zmírnit chuť rumu. Tento rum se pak používá k míchání koktejlů.

Závěr

Rum je v Karibiku jedním z obvyklých alkoholických nápojů. Pro jeho přípravu materiál a technologie si vyžádají hodně znalostí a zkušeností. Kvalitu rumu lze poznat na vůni, chuti a odstínu. Pokud chcete vyzkoušet skutečně dobrý rum, volte variantu z prémiových třtin a nechejte ho alespoň pár let zrát v dubových sudech.

Odkazy:

https://www.cocktailrevolutionsk.cz/1980/Rum-drinks.jpg – fotka s ovocnými koktejly z rumu.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Rum – článek o rumu na Wikipedii.

rum

Nejlepší rumy v AKCI

Z čeho se vyrábí kvalitní rum: Ohnivý nápoj Karibiku

Cukrová třtina

První surovinou, ze které se vyrábí kvalitní rum, je cukrová třtina. Tato rostlina se pěstuje zejména v Karibiku, ale také v jiných oblastech s tropickým a teplým podnebím. Cukrová třtina obsahuje velké množství cukru, který je nezbytný pro výrobu rumu.

Voda

Další důležitou surovinou je voda. Kvalitní rum se vyrábí pouze z čisté a kvalitní vody, která nesmí obsahovat žádné nečistoty. Voda se přidává do rumového kvašení a také při destilaci.

Kvasinky

Kvasinky jsou mikroorganismy, které se přidávají do rumového kvašení. Tyto mikroorganismy slouží k rozkladu cukru v cukrové třtině a vytváří alkohol. Při výrobě kvalitního rumu se používají speciální kvasinky, které dávají rumu charakteristickou chuť.

Destilace

Destilace je proces, při kterém se odpařuje alkohol z kvašeniny. Kvalitní rum se destiluje v destilační aparatu, který je řízen dovednými destiléry. Destilační proces určuje jak kvalitní bude rum.

Zrání

Posledním krokem při výrobě kvalitního rumu je zrání ve dřevěných sudech. Během tohoto procesu se rum zbarví a získává svůj charakteristický vůně. Nejlepší růmy jsou pak skladovány v sudech po několik let, než se stanou dokonalými.

rumy

Z čeho se vyrábí rum?

Rum je oblíbeným alkoholickým nápojem mnoha lidí. Ačkoli jeho chuť a aroma jsou nápadné, málokdo ví, z čeho se vyrábí. Pravdou je, že rum je vyroben z cukrové třtiny nebo melasy.

Cukrová třtina nebo melasa?

Existují dvě hlavní suroviny, ze kterých se rum vyrábí – melasa a cukrová třtina. Melasa je vedlejším produktem rafinace cukru z cukrové třtiny nebo cukrové řepy. Má tmavou barvu a sladkou chuť. Na druhé straně cukrová třtina je tropická rostlina, ze které se získává cukr prostřednictvím procesu kvašení a destilace.

Oba tyto materiály se používají k výrobě rumu v závislosti na preferencích výrobce. Cukrová třtina se často používá k výrobě prémiového rumu, zatímco melasa je obvykle levnější alternativou a obvykle se používá k výrobě levnějších druhů rumu.

V současné době je přibližně 80% rumu vyrobeno z melasy, zatímco 20% se vyrábí z cukrových třtin.

Pokud máte rádi rum, určitě si nenechte ujít možnost ochutnat výrobky z obou zdrojů a porovnat je. Určitě objevíte nové oblíbené nápoje a budete vědět, z čeho se vyrábí váš oblíbený rum.

Chcete vědět více o rumu? Navštivte prosím tuto stránku na Wikipedii.

rum

Z čeho se vyrábí kvalitní rum: Ohnivý nápoj Karibiku

Ingredience

  • Třtinový cukr
  • Melasa
  • Voda

Proces výroby

  • Krok 1: Příprava cukerné třtiny a extrakce šťávy.
  • Krok 2: Získání melasy z cukerné třtiny.
  • Krok 3: Fermentace melasy s kvasinkami.
  • Krok 4: Destilace v destilačním stroji.
  • Krok 5: Zrání v dubových sudech.

Závěr

Konečný produkt kvalitního rumu vychází z tradičního procesu výroby a použití kvalitních ingrediencí.

Nejlepší rumy v AKCI

Kategorie – Dřevěné udírny

Klidně sdílej!

David Tomas

Rád se věnuji různým fyzickým aktivitám, jako je například horolezectví nebo bungee jumping. Když si ale chci odpočinout, nejraději se procházím po horách nebo si užívám pohodu s přáteli při sklence dobrého alkoholu. Můj největší koníček ale jsou hodinky. Mám rád kvalitní mechanické hodinky a rád je sbírám. Je to pro mě způsob, jak relaxovat a zároveň si užívat krásu a precizní zpracování těchto předmětů.