Vyvýšený záhon pro začátečníky – využijte dřevoplastových desek

Vyvýšený záhon pro začátečníky – využijte dřevoplastových desek

Chcete začít pěstovat zeleninu a květiny, ale nemáte k dispozici dostatek prostoru pro zahradu? Řešením může být vyvýšený záhon, který můžete snadno vytvořit pomocí dřevoplastových desek.

Dřevoplastové desky jsou vyrobeny z recyklovaného plastu smíchaného s dřevem a jsou velmi odolné vůči povětrnostním podmínkám. Na rozdíl od dřeva nehnijí, nepraskají a nevyžadují žádnou údržbu.

Pro vytvoření vyvýšeného záhonu stačí zakoupit potřebné množství dřevoplastových desek v potřebné délce a šířce a spojit je pomocí spojovacích drátů. Dřevoplastové desky lze snadno upravovat a přizpůsobit potřebám.

Vyvýšený záhon má mnoho výhod – usnadňuje pěstování rostlin, chrání je před škůdci a zvířaty a umožňuje lépe řídit zálivku a hnojení. Navíc je vhodný pro lidi s omezenou pohyblivostí, kteří tak nemusí pracovat v klasické zahradě na zemi.

Začněte experimentovat s pěstováním rostlin na vyvýšeném záhonu a využijte přitom odolnosti a jednoduchosti dřevoplastových desek.

Dřevoplastové prkna a dlaždice v AKCI

Vyvýšený záhon pro začátečníky – využijte dřevoplastových desek

Chcete si vytvořit zahrádku a přemýšlíte, jak na to? Pak by mohl být vyvýšený záhon vhodnou volbou pro začátečníky. Tento záhon má řadu výhod, například umožňuje snazší údržbu, minimalizuje riziko poškození rostlin způsobeného nevhodným terénem a zároveň vypadá efektně.

Využití dřevoplastových desek

Pro konstrukci vyvýšeného záhonu můžete využít různé materiály, jako jsou například cihly, betonové bloky, kameny nebo dřevo. My se zaměříme na využití dřevoplastových desek. Tyto desky jsou vyrobeny z recyklovaného plastu a dřeva a mají několik výhod. Jsou trvanlivé, odolné proti povětrnostním podmínkám a hnilobě a zároveň jsou lehké, takže je snadné s nimi pracovat.

Pro výrobu vyvýšeného záhonu budete potřebovat následující věci:

 • Dřevoplastové desky
 • Hřebíky nebo šrouby
 • Elektrickou pilu nebo ruční pilu
 • Sekery
 • Paletové nebo jiné vhodné dřevo na vnitřní podložení
 • Zemina a rostliny

Postup při výrobě vyvýšeného záhonu

 1. Zamyslete se nad velikostí záhonu a nakreslete si plán s rozměry.
 2. Vyřízněte dřevoplastové desky na požadované rozměry.
 3. Vyrovnejte terén, kde bude záhon umístěn.
 4. Upevněte dřevoplastové desky pomocí hřebíků nebo šroubů tak, aby vytvořily obdélníkový tvar.
 5. Vnitřní strany desek vyplňte paletovým nebo jiným vhodným dřevem, aby záhon byl pevný a nekroutil se.
 6. Naplňte záhon zeminou a vysaďte rostliny.

Po dokončení vyvýšeného záhonu můžete začít se zahradničením. Můžete pěstovat zeleninu, bylinky, květiny nebo cokoli, co se vám líbí. Vyvýšený záhon je skvělou volbou pro začátečníky, kteří nemají velkou zahrádku nebo zkušenosti s zahradničením. Pokud se vám postaví na záhonu opěradlo, můžete z něj udělat i zahradní lavičku.

Doufáme, že vám náš článek pomohl s vytvořením vyvýšeného záhonu. Pro další tipy a inspiraci se můžete podívat například na stránku zahrada-krasa.cz.

wpc

Dřevoplastové prkna a dlaždice v AKCI

FAQs: Vyvýšený záhon pro začátečníky – využijte dřevoplastových desek

Proč bych měl/a zvolit dřevoplastové desky pro můj vyvýšený záhon?

Dřevoplastové desky jsou velmi odolné a odolají expozici na slunce i vodu mnohem lépe, než klasické dřevěné desky. Navíc nevyžadují téměř žádnou údržbu a jsou velmi snadno montovatelné.

Jaký je ideální rozměr pro vyvýšený záhon?

Ideální rozměr závisí na vašich potřebách a množství rostlin, které chcete pěstovat. Obecně platí, že výška záhonu by měla být mezi 30-60 cm a šířka a délka by měly odpovídat vašim prostorovým možnostem.

Kde je nejlepší umístit vyvýšený záhon?

Vyvýšený záhon by měl být umístěn na slunném místě, aby rostliny dostávaly dostatek světla. Pokud máte možnost, zvolte pro umístění záhonu místo, které není vystaveno silnému větru.

Jaké rostliny jsou nejvhodnější pro pěstování v vyvýšeném záhonu?

Vyvýšené záhony jsou ideální pro pěstování zeleniny, bylin a květin. Nejvhodnější rostliny jsou ty, které si vyžadují hlubší kořenový systém a jsou náchylné k zasolení půdy.

Jak dlouho vydrží dřevoplastové desky?

Dřevoplastové desky mají dlouhou životnost a většinou vydrží až desítky let. Odpovídající údržba a ochrana před silným slunečním zářením a vodou může prodloužit jejich životnost.

drevoplast

Dřevoplast: Vyvýšený záhon s dlouhým ocasem

Co je dřevoplast vyvýšený záhon?

Dřevoplast vyvýšený záhon je typ zahrady, který je založen na vyvýšené záhonové posteli. Tento typ zahrady je poměrně populární pro svou snadnou údržbu a skvělé výsledky, které poskytuje.

Hlavní výhodou dřevoplastu vyvýšeného záhonu je to, že umožňuje jednodušší manipulaci s půdou a rostlinami. Protože je záhon vyvýšený nad úrovní země, je snazší se o něj postarat a zabránit růstu plevele. Navíc, dřevoplast vyvýšený záhon může pomoci chránit rostliny před okolním prostředím, jako jsou například divocí zvířata nebo komíny.

Jak vytvořit dřevoplast vyvýšený záhon?

Pokud si přejete vytvořit dřevoplast vyvýšený záhon, budete potřebovat několik základních materiálů, jako jsou dřevěné desky, montážní klíč, zemina a rostliny. Pokud si nejste jisti, jak vytvořit záhon, můžete navštívit relevantní stránky na internetu, kde najdete podrobné návody k vytvoření dřevoplastu vyvýšeného záhonu.

Dřevoplast vyvýšený záhon může být také dekorativním prvkem vaší zahrady, protože lze použít různé druhy dřeva a jiné materiály pro jeho vytvoření. Můžete si vybrat mezi přírodním a zbarveným dřevem – vše záleží na vašem vkusu a stylu vaší zahrady.

Odkazy na relevantní stránky

Pokud si přejete získat více informací o dřevoplastech nebo vyvýšených záhonech, můžete navštívit stránku na Wikipedii o tématu: Raised Bed Gardening. Zde najdete více informací o historii tohoto typu zahrady, jakož i užitečné tipy a triky pro vytvoření úspěšného vyvýšeného záhonu.

wpc prkno

Vyvýšený záhon pro začátečníky – využijte dřevoplastových desek

• Vyvýšený záhon je skvělou volbou pro začátečníky, kteří chtějí pěstovat rostliny na zahradě.

• Použití dřevoplastových desek je jednoduché a levné řešení pro vytvoření záhonu.

• Pro vytvoření vyvýšeného záhonu budete potřebovat dřevoplastové desky, kotvy, šrouby a vrstvu ochranného fólie.

• Vyvýšený záhon vám umožní snadné přístupy k pěstovaným rostlinám a minimalizuje kontakt s nečistotami na zemi.

• Pokud plánujete pěstovat zeleninu, můžete si také navrhnout záhon na míru a umístit tam rostliny podle vašich potřeb.

• Nezapomeňte přidat vhodné hnojivo a vodu když pěstujete rostliny na vyvýšeném záhonu.

• Vyvýšený záhon může být také skvělým řešením pro zahrádky s omezeným prostorem nebo pro lidi, kteří chtějí pěstovat rostliny v blízkosti domu nebo na balkóně.

WPC terasy a prkna v AKCI

Kategorie – Dřevěné produkty

Klidně sdílej!

David Tomas

Rád se věnuji různým fyzickým aktivitám, jako je například horolezectví nebo bungee jumping. Když si ale chci odpočinout, nejraději se procházím po horách nebo si užívám pohodu s přáteli při sklence dobrého alkoholu. Můj největší koníček ale jsou hodinky. Mám rád kvalitní mechanické hodinky a rád je sbírám. Je to pro mě způsob, jak relaxovat a zároveň si užívat krásu a precizní zpracování těchto předmětů.