Výhody a nevýhody solární energie

TIP: Komplexní řešení za nejnižší cenu – ZDE

 

Jaké jsou výhody a nevýhody?

Věděli jste, že energie, kterou Slunce dodává Zemi po dobu jedné hodiny, by mohla pokrýt celosvětovou potřebu energie po dobu jednoho roku? Slunce je bezpochyby velkým zdrojem energie. mocným zdrojem energie, a přestože nejsme schopni získat ani zlomek této energie, její využití instalací solárních panelů může mít pro planetu zásadní význam.

Ačkoli je hojně kritizována za to, že je drahá nebo neefektivní, solární energie se nyní ukázala jako mimořádně přínosná – nejen pro životní prostředí, ale i pro soukromé hospodářství.

Díky dostupným dotacím na solární panely a také díky stále konkurenceschopnějším cenám na trhu, solární energie se stala hlavním zdrojem energie pro stále více rodin. Technologie se v posledních letech výrazně zdokonalila a byla doplněna o solární bateriové úložné systémy, čímž se solární energie stává výrazně efektivnějším zdrojem čisté energie.

Výhody solární energie

1. Obnovitelný zdroj energie

Mezi všemi výhodami solárních panelů je nejdůležitější to, že solární energie je skutečně obnovitelná zdroj energie. Lze ji využívat ve všech oblastech světa a je k dispozici každý den. My sluneční energie nemůže dojít, na rozdíl od některých jiných zdrojů energie.

Sluneční energie bude dostupná tak dlouho, dokud budeme mít Slunce, proto nám bude sluneční světlo k dispozici nejméně 5 miliard let, kdy podle vědců Slunce zemře.

2. Snižuje účty za elektřinu

Vzhledem k tomu, že část svých energetických potřeb budete pokrývat elektřinou, kterou váš solární systém vyrobil. účty za energii klesnou. Výše úspory na účtech závisí na velikosti solárního systému a na spotřebě elektřiny nebo tepla.

Pokud jste například podnikatel, který používá komerční solární panely, může mít tento přechod obrovské výhody, protože velká velikost systému může pokrýt velkou část vašich účtů za energii.

Kromě toho nejenže ušetříte na účtech za elektřinu, ale je zde také možnost získat platby za přebytečnou energii kterou exportujete zpět do sítě prostřednictvím záruky inteligentního exportu (SEG). Pokud vyrobíte více elektřiny, než spotřebujete (s ohledem na to, že váš systém solárních panelů je připojen k síti).

3. Různorodé aplikace

Solární energii lze využít k různým účelům. Můžete vyrábět elektřinu (fotovoltaika) nebo teplo (solární tepelná energie). Sluneční energii lze využít k výrobě elektřiny v oblastech bez přístupu k energetické síti, k destilaci vody v oblastech s omezenými zásobami čisté vody a k napájení satelitů ve vesmíru.

Sluneční energii lze také integrovat do materiálů používaných pro stavby. Není to tak dávno, co společnost Sharp představila průhledná okna využívající sluneční energii.

Výhody solární energie

4. Nízké náklady na údržbu

Solární systémy obecně nevyžadují velkou údržbu. Stačí je udržovat v relativní čistotě, takže čištění několikrát ročně postačí. V případě pochybností se vždy můžete spolehnout na specializované úklidové firmy, které tuto službu nabízejí přibližně od £25-£35.

Většina spolehlivých výrobců solárních panelů nabízí 20-25 let záruka.

Protože se v něm nenacházejí žádné pohyblivé části, nedochází k opotřebení. Střídač je obvykle jedinou součástí, kterou je třeba vyměnit. 5-10 let protože nepřetržitě pracuje na přeměně sluneční energie na elektřinu a teplo (solární fotovoltaika vs. solární termální energie). Kromě střídače je třeba udržovat také kabely, aby váš solární systém pracoval s maximální účinností.

Po pokrytí počátečních nákladů na solární systém tedy můžete očekávat velmi malé výdaje na údržbu. a opravy.

5. Vývoj technologie

Technologie v solární energetice se neustále vyvíjí a zlepšení se v budoucnu zintenzivní. Inovace v oblasti kvantové fyziky a nanotechnologií mohou potenciálně zvýšit účinnost solárních panelů a zdvojnásobit, nebo dokonce ztrojnásobit elektrický příkon solárních systémů.

 

Kalkulačka úspor solárních panelů

Odhadované roční úspory:

TIP: Komplexní řešení za nejnižší cenu – ZDE

Výhody a nevýhody solární energie

Výhody

  • Solární energie je obnovitelná a nevyčerpatelná.
  • Solární energie je čistá a neznečišťuje životní prostředí.
  • Solární energie je víceúčelová a může být použita pro vytápění, ohřev vody, produkci elektřiny atd.
  • Je cenově dostupná a snadno dostupná.
  • Není závislá na palivu ani na zdrojích energie.

Nevýhody

  • Solární panely jsou drahé.
  • Vyžaduje se rozsáhlá infrastruktura pro jejich instalaci.
  • Výkon solární energie je omezený a závisí na počasí.
  • Vyžaduje se dlouhá doba návratnosti investic.
  • Vyžaduje se rozsáhlá údržba.

 

Klidně sdílej!

David Tomas

Rád se věnuji různým fyzickým aktivitám, jako je například horolezectví nebo bungee jumping. Když si ale chci odpočinout, nejraději se procházím po horách nebo si užívám pohodu s přáteli při sklence dobrého alkoholu. Můj největší koníček ale jsou hodinky. Mám rád kvalitní mechanické hodinky a rád je sbírám. Je to pro mě způsob, jak relaxovat a zároveň si užívat krásu a precizní zpracování těchto předmětů.