Jaký rum dát do vaječného likéru, aby chutnal skvěle?

Jaký rum dát do vaječného likéru, aby chutnal skvěle?

Vaječný likér je sladký a krémový nápoj, který je populární po celém světě. Jeho základem jsou žloutky, cukr a mléko, ale také se často přidává rum. Když si připravujete domácí vaječný likér, může být těžké rozhodnout se, jakou značku rumu použít, aby chutnal skvěle. Zde jsou některé klíčové faktory, na které byste se měli zaměřit.

 • Stáří rumu: Zralý rum s vysokým obsahem třtiny dodává vaječnému likéru bohatou a hlubokou chuť.
 • Země původu: Různé země produkují různé druhy rumu a každý má jedinečnou chuťovou charakteristiku. Například jamajský rum má silnou chuť po třtině a koření, zatímco kubánský rum je tónovaný a má lehčí chuť.
 • Cena: Dražší rumy mají obvykle vyšší kvalitu a jsou vyráběny s větší pečlivostí. Pokud si přejete vyšší kvalitu vašeho vaječného likéru, dejte přednost dražším značkám.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoli druh rumu, nezapomeňte, že množství má také vliv na chuť vaječného likéru. Nechte se inspirovat recepty a pokusit se najít ten nejlepší poměr pro vaši vlastní chuťovou představu.

Nejlepší rumy v AKCI

Jaký rum dát do vaječného likéru, aby chutnal skvěle?

Vaječný likér patří mezi oblíbené alkoholické nápoje, ať už jako digestiv po jídle, nebo jako součást různých koktejlů. Jeho receptura nijak nekoresponduje s přírodou, ale víme, že dominují v něm kvalitní rum, mléko, cukr a vajíčko. Podobně jako u jiných koktejlů, kvalita surovin má zásadní vliv na konečnou chuť a vůni. Proto si řada lidí klade otázku, jaký rum dát do vaječného likéru, aby chutnal co možná nejlepěji.

Krásná sladká chuť rumů z Karibiku

Jednoznačně se doporučuje dát s vaječným likérem rum z oblíbených exotických lokalit Karibiku. Tyto rumy mají specifickou sladkou chuť díky produkci z cukrových třtin. Vynikající chuť a vůni dodávají i zrajovací procesy v sudech z dřeva. Mezi nejznámější karibské rumy patří třeba:

Vyberte si rum podle jeho stáří

Někteří lidé preferují vaječný likér se starším rumem, zatímco jiní dávají přednost mladším rumům, které mají svěží a ovocnou chuť. Je otázkou osobních preferencí. Nabízí se tedy otázka, jaký rum je vhodný pro vaječný likér:

 • Do mladšího vaječného likéru je vhodné dát bílý rum. Ten má svěží a jemnou vůni, která se skvěle hodí k ovocným likérům.
 • Do staršího vaječného likéru můžete zkusit dát třeba zlatý nebo tmavý rum. Tyto druhy rumů jsou většinou více utlumené a mají velmi intenzivní chuť, což může být ideální pro vaječný likér.

Tradiční recept na vaječný likér se staví na tom, že s bílým svěžím rumem je jeho chuť lehce ovocná a sladká. S tmavším rumem pak vaječný likér získává plnou, každou chvíli variovat na základě vlastních chuťových představ a vyzkoušet spoustu různých druhů rumů.

Závěr

Při výběru rumu do vaječného likéru je třeba brát ohled na značku, stáří a vlastní preference. Pokud ale zvolíte kvalitní rum z Karibiku, jistě neuděláte chybu. Velké množství druhů rumů vám ale umožní kreativně variotříbená chuť, která osloví všechny vaše smysly.

Neváhejte zkoušet a experimentovat – zážitku při ochutnávání různých druhů rumů se jistě nebudete chtít vzdát.

rum

Nejlepší rumy v AKCI

Jaký rum dát do vaječného likéru, aby chutnal skvěle?

Který druh rumu si vybrat?

Záleží na osobních preferencích, ale pro vaječný likér se doporučuje použít tmavý rum. Tmavší rumy mají více tónů a hloubky chuti, které se hodí do směsi vaječného likéru.

Jaké jsou nejlepší značky rumu?

Když si vybíráte rum, určitě volte kvalitní značky. Mezi nejlepší patří například Bacardi, Havana Club, Mount Gay, Appleton Estate či El Dorado.

Jakou dávku rumu přidat?

Dávka rumu se liší podle receptu, ale obvykle se doporučuje asi 1/4 až 1/2 šálku rumu na každou šálek vaječného likéru. Doporučujeme ale začít s menším množstvím a přidat podle chuti.

rumy

Jaký rum do vaječného likéru?

vaječný likér s rumem

Vaječný likér s rumem je oblíbeným nápojem milovníků sladkostí. Kromě vajec, smetany a cukru je hlavní složkou rum. Ale jaký rum zvolit?

Typy rumů vhodných do vaječného likéru:

 • Havajský rum – jemná chuť a vůně, vhodný do vaječného likéru pro jeho vysokou kvalitu a absenci nežádoucích příměsí.
 • Jamaický rum – silnější chuť a aroma, ideální pro milovníky silnějších nápojů. Tuto variantu lze zvolit i pro mírně pikantnější chuť.
 • Kubánský rum – mnohdy označovaný jako nejkvalitnější rum na světě, má nasládlou chuť a výraznou vůni. Jeho kvalita vás nezklame ani v případě vaječného likéru.

Zvolíte-li kvalitní a vhodný druh rumu, vaše vaječný likér bude mít vynikající chuť a dokonalou kvalitu. Tak neváhejte a ochutnejte jednu z výše zmíněných variant.

rum

Jaký rum dát do vaječného likéru, aby chutnal skvěle?

Základní informace:

 • Vaječný likér je sladký alkoholický nápoj, který se vyrábí z vajec, mléka, cukru a alkoholu.
 • Do vaječného likéru se tradičně přidává rum.
 • Rum přidává do likéru chuť a aroma a také mu dodává na alkoholovém obsahu.

Jaký rum zvolit?

 • Pro vaječný likér se často používá tmavý rum.
 • Nejlepší volbou jsou rumy s vyšším obsahem alkoholu (cca 40 %).
 • Dále je dobré zvolit kvalitní rum s jemným a sladkým aroma.
 • Doporučujeme rumy z Karibiku, jako například jamaický rum Appleton Estate nebo kubánský rum Havana Club.

Tip:

 • Pokud chcete do vaječného likéru přidat něco exotičtějšího, vyzkoušejte rum s příchutí kokosu nebo banánu.
 • Ujistěte se, že rum a vajíčka jsou dobře vychlazené, aby se nápoj nepřehřál a neztratil svou chuťovou rovnováhu.

Nejlepší rumy v AKCI

Kategorie – Dřevěné udírny

Klidně sdílej!

David Tomas

Rád se věnuji různým fyzickým aktivitám, jako je například horolezectví nebo bungee jumping. Když si ale chci odpočinout, nejraději se procházím po horách nebo si užívám pohodu s přáteli při sklence dobrého alkoholu. Můj největší koníček ale jsou hodinky. Mám rád kvalitní mechanické hodinky a rád je sbírám. Je to pro mě způsob, jak relaxovat a zároveň si užívat krásu a precizní zpracování těchto předmětů.