Jak se stát whiskymasterem

Jak se stát whiskymasterem

Chcete se stát mistrem v degustaci a poznávání whisky? Nebojte se, není to jen pro elitu. Stačí se řídit několika základními pravidly a naučit se technikám degustace.

Základní pravidla

1. Začněte s kvalitní whisky – neplaťte za ní tonu peněz, ale nešetřete na ní také tolik, že se nedostane kvalitní směsi.

2. Použijte správnou sklenici – měla by být vyšší a štíhlejší, aby se ve sklenici dostatečně rozvinuly aroma a chutě.

3. Použijte vodu – pokud ochutnáváte silnější whisky, přidejte jí kapku vody, abyste ochutnali více chutí a nebylo příliš ostré na jazyku.

Techniky degustace

1. Zhluboka se nadechněte – zkuste si zachytit co nejvíce vůně a aromata.

2. Chutnejte pomalu – nechte whisky působit na jazyku, abyste mohli poznat jemné nuance chutí.

3. Pozorujte barvu – více než jen ozdoba, barva whisky může poskytnout informace o tom, jaký druh sudu byl použit.

Pro další tipy a triky pro degustaci whisky se podívejte na tento relevantní blog post na webu KnightRider.cz.

Nebojte se experimentovat s různými druhy whisky a najděte si svůj oblíbený styl. S trochou trpělivosti, cviku a pár dalšími degustačními technikami se můžete stát whiskymasterem. Na zdraví!

Nejširší nabídka WHISKEY v AKCI

Otázky a odpovědi – Jak se stát whiskymasterem

1. Co to vlastně znamená být whiskymasterem?
Být whiskymasterem znamená být odborníkem na whisky, znát všechny druhy whisky, umět je ochutnat, rozpoznat jejich různé vlastnosti a podat o nich odborný verdikt.

2. Je nutné mít nějakou odbornou kvalifikaci?
Ne, není to nutné, ale samozřejmě pomůže. Existují kurzy a školení, které mohou zlepšit vaše znalosti o whisky a prohloubit vaše odborné schopnosti. Většina expertů na whisky začala sám jako sběratelé, kteří se postupem času stali expertí.

3. Jaké vlastnosti by měl mít dobře vybavený whiskymaster?
Musí být velice všestranný a musí mít velký zájem o whisky. Praktická zkušenost s whisky a zájem o historii whisky a její kulturu také přispívají k tomu, aby se stal skvělým whiskymasterem.

4. Jak mohu získat znalosti o whisky?
Zdrojů na získání znalostí o whisky je mnoho. Můžete si pořídit knihy a určitě byste měli ochutnat různé druhy whisky. Kurzy, zájezdy do Skotska a Irsko, a navštěvování whisky destilérií jsou také skvělým zdrojem znalostí. Internetové stránky specializující se na whisky, jako je například “Whisky Advocate”, vám mohou také pomoci rozšířit vaše znalosti.

5. Jaký druh whiskies doporučujete začátečníkům?
Začátečnické whisky bývají obvykle lehčí a měkčí. Doporučujeme začít s takzvanou “Lowland” whiskies, jako například Auchentoshan nebo Glenkinchie. Poté se můžete přesunout na “Highland” whiskies nebo “Speyside” whiskies. Pokud máte rádi intenzivní chuť, zkusit si můžete takzvanou “Islay” whisky.

6. Je nutné investovat do nákladného příslušenství?
Není to nutné, ale dobré příslušenství může usnadnit ochutnávání whisky. Důležité jsou sklenice vhodné pro whisky, které mají speciální tvar a pomáhají vypouštět vůně. Také pomůže si pořídit nějakou knihu o whisky, abyste mohli pochopit nejrůznější vlastnosti a typy whisky.

7. Jak dlouho to trvá, než se stanu dobrým whiskymasterem?
To záleží na vašem nasazení a zkušenostech s whisky. Někteří umějí whisky dokonale po pár letech, zatímco jiní trvá déle. Pokud vám to ale bude opravdu dělat radost, budete se chtít zdokonalovat a brzy se staneš dobrým whiskymasterem.

Jak vybrat správnou irskou whisky pro každou příležitost

Nejširší nabídka WHISKEY v AKCI

Jak se stát whiskymasterem

Whisky je jednou z nejpopulárnějších alkoholických nápojů na světě a je hojně konzumována v České republice. Nicméně, ne všichni jsou znalí tohoto nápoje a jak ho dobře ochutnat. Pokud se chcete stát whiskymasterem, musíte projít několika kroky, které vám pomohou získat potřebné znalosti a dovednosti. V této příručce se dozvíte, jak se stát whiskymasterem a co musíte udělat, abyste byli schopni ocenit všechny jemné nuance, které whisky nabízí.

Krok 1: Ovládněte základní pojmy

Než se stanete whiskymasterem, musíte ovládat základní pojmy, které jsou s whisky spojené. Tyto pojmy zahrnují slova jako slad, kvasnice, voda, dubové sudy a tak dále. Během vaší cesty ke zvládnutí základních pojmů whiskymakingu byste měli získat znalosti o různých regionech produkce whisky a jakými způsoby se liší. Výroba whisky bývá klasifikována do několika typů (Scotch, Bourbon, Rye, a tak dále) a každý z nich má své vlastní specifické vlastnosti.

Krok 2: Otestujte své smysly

Naučit se ochutnat whisky není jednoduchý proces a vyžaduje trénink. Je důležité naučit se rozpoznat jemné odstíny v chuti. Abychom toho dosáhli, musíme nejen rozpoznat hlavní chutě (sladké, kyselé, pikantní a hořké), ale také odhalit subtilnější svíce a vůně. Při ochutnávání whisky byste měli používat všechny své smysly, včetně zraku, hmatu, čichu a samozřejmě i chuti.

Krok 3: Navštivte destilerie

Návštěva destilerie vám pomůže pochopit, jak se whisky vyrábí a jaké složky jsou nezbytné pro její výrobu. Během návštěvy destilerie se setkáte s expertem na whisky, který vám může poskytnout cenné informace o technologiích a metodách výroby. Navštívte více než jednu destilerie, abyste získali co největší pochopení whisky jako celku.

Krok 4: Dopřejte si kvalitní whisky

Nakonec ale nejdůležitější je ochutnat samotnou whisky. Zapomeňte na levné a nekvalitní druhy, snažte se vždy vybírat z těch nejlepších. Dopřejte si různé druhy whisky, zkuste poznat všechny jemné nuance a hlavní chutě. Vysoká kvalita whisky vás naučí ocenit různé odstíny whisky a posílí vaše know-how na téma whiskymakingu.

Pokud dodržíte tyto kroky, stát se whiskymasterem nebude zdaleka tak těžké. Věnujte whisky patřičnou pozornost a snažte se najít v ní to nejlepší. Určitě si užijete hodně zábavy a naučíte se hodně nového. A když budete chtít, můžete si založit vlastní vícelevelové degustátorské skupiny, sdružující ostatní nadšence do světa whisky. S praxe se stává mistr! 🙂

Pro další informace o whisky doporučuji návštěvu těchto stránek:

– https://whiskymag.cz/ – přední magazín zaměřený na whisky v České republice
– https://www.whisky.com/ – informace a recenze na různé druhy whisky.

Zdroje:

Gozzard, T. (2019). Whisky v každodenním životě: Praktický průvodce pro začátečníky. Computer Press.

Ramtin S. (2018). Whisk(e)y Distilled: A Populist Guide to the Water of Life. Workman Publishing Company.

Nejširší nabídka WHISKEY v AKCI

Kategorie – Whisky

Klidně sdílej!

David Tomas

Rád se věnuji různým fyzickým aktivitám, jako je například horolezectví nebo bungee jumping. Když si ale chci odpočinout, nejraději se procházím po horách nebo si užívám pohodu s přáteli při sklence dobrého alkoholu. Můj největší koníček ale jsou hodinky. Mám rád kvalitní mechanické hodinky a rád je sbírám. Je to pro mě způsob, jak relaxovat a zároveň si užívat krásu a precizní zpracování těchto předmětů.