Co nám ukazují barvy whisky o jejím stárnutí

Co nám ukazují barvy whisky o jejím stárnutí

Whisky je jedním z nejoblíbenějších alkoholických nápojů na světě a její aroma a chuť jsou nezaměnitelné. Zajímavé je však to, že může být zcela odlišná podle toho, jak dlouho byla uskladněna a jakým způsobem.

Barva whisky je důležitým indikátorem toho, jak dlouho byla uskladněna. Bílá whisky je zpravidla velmi mladá a nebyla vystavena dřevu déle než několik měsíců. Na druhé straně tmavá whisky s odstínem medu nebo karamelu zpravidla znamená, že whisky byla uskladněna po dobu několika let a byla vystavena dřevu déle než bílá whisky.

Také způsob, jakým byla whisky uskladněna, může ovlivnit její barvu. Whisky, která byla uskladněna v sudech po bourbonu, bude mít tendenci být světlejší a mít více zlatého odstínu; whisky uskladněná v sudech po sherry bude zpravidla mít temnější odstín a méně zlatou barvu.

Vyzkoušejte různé druhy whisky a zkuste pochopit, co vám říkají barvy jednotlivých druhů. Budete překvapeni, jak mnoho můžete zjistit pouze na základě barvy whisky.

Pokud se chcete dozvědět více o whisky a jejím stárnutí, doporučujeme vám navštívit blog našeho partnera Knight Rider. Zde najdete mnoho zajímavých článků o světových whisky a jejich výrobním procesu.
[Navštivte blog Knight Rider zde](https://knightrider.cz/whisky-jako-jim-beam-a-jeho-vyuziti-prave-v-dozravani/)

Nejširší nabídka WHISKEY v AKCI

Často se říká, že barva whisky nám může poskytnout mnoho informací o jejím stárnutí a kvalitě. Zde jsou některé z nejčastějších dotazů ohledně barvy whisky a co nám o ní říkají:

1. Co způsobuje barvu whisky?

Barva whisky je především důsledkem stárnutí v sudech z dubového dřeva. Během stárnutí se do whisky postupně vstřebávají různé složky z dubových sudů, včetně kyseliny taninové a karamele zvané živná barviva, které jsou získávány zrobí v podstatě rozpustením cukru v pálenkách a přidání vody a karamelu.

2. Jaké jsou nejčastější barvy whisky?

Většina whisky má tóny od lehkého zlata až po tmavě hnědou, přičemž barva se může lišit v závislosti na použitých sudech, délce stárnutí a dalších faktorech.

3. Existuje vztah mezi barvou a chutí whisky?

Obecně platí, že tmavší whisky má tendenci být více dochucená a bohatší, avšak to není pravidlem. Chutě whisky jsou výsledkem celé řady faktorů, včetně použitých surovin, techniky destilace, stárnutí v sudech a mnoho dalších.

4. Co znamená světlejší barva whisky?

Světlejší barva whisky zpravidla značí, že whisky byla stáčena kratší dobu, nebo byla ukládána ve světlem exponované oblasti. Není však ničím neobvyklým, že kvalitní whisky může být světlejší barvy.

5. Může se barva whisky měnit po otevření lahve?

Po otevření lahve může docházet k jemné změně barvy whisky, protože uvězněný oxid uhličitý se postupně ztrácí. Tento proces je však obvykle velmi malý a mění pouze velmi mírně odstín.

Většina whiskyčkařů tvrdí, že barva whisky je pouze jedním z mnoha faktorů, které přispívají k celkovému charakteru a kvalitě whisky, a že to nejsou vlastně barvy, ale tóny a odstíny. Pamatujte, že chuť je věcí osobního vkusu, takže neexistuje “správná” barva whisky, záleží na typu, který vám vyhovuje nejvíce.

Jak vybrat správnou irskou whisky pro každou příležitost

Nejširší nabídka WHISKEY v AKCI

Co nám ukazují barvy whisky o jejím stárnutí

Whisky je pro mnoho lidí jedním z nejoblíbenějších alkoholických nápojů. Lidé si ji oblíbili pro její bohatou chuť a silnou vůni. Nicméně, kromě chuťových vlastností záleží také na vizuálním dojmu, a to nejlépe díky barvě. Barva whisky nám napovídá o jejím stárnutí a jak dlouho byla whisky skladována.

Barva whisky vychází ze skladovacích sudů, ve kterých se whisky stárne. Tento proces zahrnuje dva hlavní faktory: typ sudu a délku skladování. Dřevěné sudy jsou hlavní fermentační a skladovací nádoby používané v průmyslové výrobě whisky. Jak se whisky nachází v sudu, dochází k reakcím mezi destilátem a dřevem, které mají vliv na chuť a barvu. V každém sudu se budou reakce odehrávat jinak, což znamená, že každá whisky bude mít jinou barvu a chuť.

Mnoho faktorů ovlivňuje stárnutí whisky, včetně typu dřeva, zeměpisné polohy, kde bylo stáří whisky prováděno a teploty a vlhkosti ve skladišti. Sud z dubového dřeva se používá kvůli své tvrdosti a vysoké držitelnosti tekutin, které jsou skladovány v něm. Stejně jako u vína, také u whisky existují územní označení, která označují původ zeměpisné oblasti whisky a její charakteristiky.

Základními faktory ovlivňujícími barvu whisky jsou kouření dřevem, doba skladování v sudech a použití různých druhů sudů pro stáčení whisky. V whisky dochází k reakcím mezi destilátem a dřevem, které se projevují na barvě a také na chuti. Dubové sudy svorníhran s výrazným aromatem a o něco světlejší barvou. Sud z merlotského vína může whisky dobarvit do příjemné červenohnědé barvy a přimíchat k glutamátům nebo hloubce chuti i chuť hroznů.

Pro zájemce o whisky se barva stává jedním z popisných prvků klasifikace. Existují různé označení podle barvy whisky, jako je světlá, zlatá nebo tmavá. Světlé whisky jsou nejmladší, zatímco tmavší whisky byly skladovány mnoho let v sudech.

A co nám to všechno říká o whisky? Barva nám dává nahlédnout do skladování whisky a vysvětlit, jak dlouho byla skladována a použitý typ sudu. Barva také ukazuje na charakteristiky whisky, jako je chuť a aroma. Barva whisky je tedy důležitá pro každého, kdo chce vychutnat skutečně kvalitní whisky.

Relevantní odkazy:
– https://www.whisky.com/information/knowledge/production/details/about-colour.html
– https://www.whiskymaster.cz/barvy-whisky/
– https://www.whiskyadvocate.com/the-color-of-whiskey/

(Externí odkazy se otevírají v novém okně.)

Nejširší nabídka WHISKEY v AKCI

Kategorie – Whisky

Klidně sdílej!

David Tomas

Rád se věnuji různým fyzickým aktivitám, jako je například horolezectví nebo bungee jumping. Když si ale chci odpočinout, nejraději se procházím po horách nebo si užívám pohodu s přáteli při sklence dobrého alkoholu. Můj největší koníček ale jsou hodinky. Mám rád kvalitní mechanické hodinky a rád je sbírám. Je to pro mě způsob, jak relaxovat a zároveň si užívat krásu a precizní zpracování těchto předmětů.