Game of Thrones

Game of Thrones je americký dobrodružně-fantastický televizní seriál z produkce televize HBO, vytvořený podle knižní série od George RR Martina s názvem Píseň ledu a ohně (A Song of Ice and Fire), jejíž první část se jmenuje Hra o trůny (A Game of Thrones). Natáčel se ve studiu v Belfastu a v jiných lokalitách než Malta, Chorvatsko, Španělsko, Grónsko a Maroko. Seriál se vysílal na kanálu HBO od 17. dubna 2011 do 19. května 2019.

Seriál se odehrává na fiktivních kontinentech Westeros a Essos na konci léta trvajícího léta a sestává z mnoha propojených dějových linií. První série sleduje členy různých šlechtických rodin během občanské války o Železný trůn Sedmi království (Seven Kingdoms). Druhá série navazuje a dále také rozvíjí novou hrozbu – nastávající zima a mýtické stvoření Severu (the North). Třetí série se zaměřuje na posledních potomků sesazení dynastie a jejich snahu opět se dostat na Železný trůn. Seriál využívá morální různorodost hlavních postav na řešení problémů sociální hierarchie, víry, cti, korupce, občanské války, zločinu a trestu.

Seriál Game of Thrones přilákal rekordní množství diváků a získal si neobyčejně rozmanitý a aktivní mezinárodní fanklub. Seriál byl kritiky velmi dobře přijat, nicméně časté používání nahoty a násilí zapříčinilo i několik negativní recenze. I přesto však seriál získal mnohá ocenění a nominace, včetně nominace na Primetime Emmy Award v kategorii mimořádný dramatický seriál a to pro všechny tři dosud ukončené série, nominaci Golden Globe Award pro nejlepší televizní seriál v kategorii dramatu, Hugo Award pro nejlepší dramatickou prezentaci v dlouhé a také krátké formě, a Peabody Award. Účinkující herci také nashromáždily četná ocenění, mezi nimi Peter Dinklage získal Primetime Emmy Award pro mimořádný výkon ve vedlejší roli v dramatickém seriálu a Golden Globe Award pro nejlepšího herce ve vedlejší roli – seriál, mini-série nebo televizní film, vše za jeho roli Tyrion Lannister .