Suunto Ambit3 Run – recenze a zkušenosti

Suunto Ambit3 Run – Jako vztah mezi atletem a trenérem, tak i pouto mezi běžcem a jeho GPS hodinkami je láska i nenávist. Hodinky Suunto Ambit3 Run HR posouvají škálu směrem k té zamilované části, s s tím, jak přesně dokáže měřit na co si jen vzpomenete. I když barva testovacího modelu, které jsem používal, byla světle limetkově zelená, byly hodinky neobyčejně pohodlné a designově povedené. Když jsem hodinky používal častěji pro klíčové tréninky nebo závody, staly se hodinkynejen designovkou, ale opravdu výborným trenérem.

 

Suunto Ambit3 Run – fyzický vzhled

Jednoduchost vzhledu hodinek, stejně jako rozhraní, je okamžitě patrná; v porovnání s ostatními GPS hodinkami, nabízí Ambit3 Run vyrovnanost, minimalistickou krásu s čistými liniemi. Hodinky mají kruhovou přední část se třemi tlačítky na pravé straně a dvěma na levé. To je dost na to, aby měly hodinky mnoho funkcí tak, aby vás nezačaly mást. Hodinky vydrží bez škrábanců i potom, co opakovaně padají, stejně jako při nárazech na kámen při lezení i v průběhu běhání v terénu. Rozhraní nepoužívá barvy ani grafiku s velkým rozlišením; I když display vypadá až moc jednoduše, oproti ostatním GPS hodinkám na trhu, Suunto Ambit3 Run skutečně pokrývá všechny potřeby a udržuje věci snadné. Používání je velice jednoduché a intuitivní i při pohybu.

Software a životnost baterie

Všechny hodinky Suunto používají ke správě profilu online software Movescout, spolu se zaznamenaným tréninkem v hodinkách. Hodinky se připojují k počítači přes vysokorychlostní USB kabel, který stahuje běhy a velmi rychle nabíjí baterii; běhy jsou stažené do minuty a plné nabití hodinek trvá několik hodin. Podle Movescout baterie vydrží 8 hodin s „nejlepší“ přesností (intervaly zaznamenávání po 1 vteřině), 12 hodin s „dobrou“ přesností (intervaly 5 vteřin) a 25 hodin s přesností „OK“ (intervaly 60 vteřin). To jsou konzervativní odhady; na tréninkovém běhu, který trval 6,5 hodiny, využily hodinky 53% baterie na nejpřesnější nastavení.

Webové stránky Movescout se dají taky použít k propojení s ostatními běžci, co používají zařízení Suunto, vytvořit nebo najít trasy, které se dají do hodinek nahrát kvůli navigaci. Stránky podporují několik propojení s jinými fitness stránkami, jako například Strava a Training Peaks. Funkce, která je u Suunto GPS unikátní je schopnost stažení aplikací, které se dají použít při zaznamenávání běhu, přímo do hodinek. Uživatelé Suunto mohou ze stránek aplikace vytvářet, a ty jsou potom dostupné pro všechny uživatele. Já jsem si jako příklad stáhl aplikaci “Beers Burned Off” (v překladu Spálená piva). Když jsem při běhu přepl na tuhle obrazovku, hodinky mi ukázaly, kolik jsem při běhu spálil piv. Počítá se to z kalorií spálených člověkem, když má na sobě pásek, nebo z odhadu spálených kalorií podle tempa a vzdálenosti.

 

Párování s iPhonem

Movescout nabízí i aplikaci na iPhone, která může párovat mobilní telefon s hodinkami přes Bluetooth. Cokoliv, co se objeví v centru oznámení na telefonu se zároveň ukáže i na obrazovce hodinek. To zahrnuje textové zprávy, telefonáty a upozornění sociálních médií. To by se mohlo definitivně hodit při dlouhých bězích nebo závodech, kde je potřeba koordinace. Aplikace na iPhone také nabízí strukturované cvičení, které se dá na telefonu spravovat použitím hlasových příkazů.  Uživatelé iPhonu můžou při běhu posílat obrázky, které se nahrají na Movescout spolu se statistikami. Dá se vytvořit film z běhu. Na to se používá 3D vykreslování terénu, aby se ukázala zaznamenaná trasa, spolu s jakýmikoliv obrázky pořízenými po cestě. Ukončený běh se také nahrává na Movescout přes Bluetooth připojení.

Při běhu

Při zaznamenávání běhu mají hodinky několik přehledů, zobrazujících tempo, vzdálenost, nadmořskou výšku, stoupání, klesání, tep (když používáte proužek pro měření srdce), rytmus naměřený z pohybů zapěstí a čas, spolu s informacemi aplikací stažených z Movescout, nebo informace specifikované v nastavení hodinek. Zadní tlačítko pro kolo by mělo být stisknuto, když chcete vytvářet kola automaticky, to je užitečné pro zaznamenávání určitých částí trasy nebo cvičení na dráze; průměrné tempo kola se dá také zobrazit při zaznamenávání aktivity; hodinky automaticky vytvářejí kolo po každé míli. Tempo vypadalo o pár vteřin zpožděné, ale jinak bylo velmi přesné. Vzdálenost byla taky přesná, přístroj odměřil asi 0,01 míle z určených bodů ve vzdálenosti 4,5 míle. Stoupání a klesání se zdálo na hodinkách nepřesné. Při bězích přes 1 000 stop svisle hodinky naměřily o několik stovek metrů méně než skutečná nadmořská výška.

Potenciálně kritickou funkcí Suunto Ambit3 Run je schopnost použít naměřená data z GPS k návratu při běhu, čímž se neznámá místa stávají méně riskantními. Navigace v hodinkách také povede běžce po tratích stažených do hodinek z Movescout. Navigace mě vždy přivedla na to správné místi, kdy jsem tuto funkci zkoušel. Při vracení zpátky, nebo pohybu po předem stažené trase bude šipka navigace ukazovat na vybranou cestu. Místa zájmu (POI) se každou míli automaticky zaznamenávají, a při používání funkce vracení ukáží hodinky upozornění při procházení kolem každého místa zájmu, i když jsou hodinky přepnuty zpátky na ukazování tempa a nadmořské výšky.

Pásek pro měření srdečního tepu od Suunto je nejpohodlnější, jaký jsem kdy měl; žádný tuhý kroužek ve středu, který by za čas začal nepříjemně tlačit. Navíc je pás velmi měkkýa snadno se přizpůsobuje tvaru hrudníku. Pás při běhu nikdy neztratil můj tep a byl vzdálený maximálně 2bpm od normálního tepu.

 

Ambit3 Run vs. Ambit2 Run

Ambit3 Run je výrazně odlišný od Ambit2 jen v pár místech. Obrazovka má vyšší rozlišení, a písmena mají trochu jiný font. Na tlačítkách nebo přední straně hodinek není žádná výrazná změna, kromě barvy. Ambit3 Run vychází také v černé a bílé. Největším fyzickým rozdílem je řemínek, o kterém toho moc říct nemůžu. Hodinky jsou nejpohodlnější, co jsem kdy měl na sobě; když jsem Ambit2 utáhnul tak, aby se nehýbal a nedřel, občas mi narušil krevní oběh. Řemínek Ambit3 je flexibilnější, lehčí a měkčí než ten na Ambit2, a na hodinky na zápěstí se dá rychle zapomenout. Nechával jsem si hodinky během dne často na sobě a neměl jsem žádný problém. Párování s iPhonem je také u Ambit3 nové, potenciál pro přizpůsobení tréninku a ponechání běhu spuštěného je také u tohoto modelu Suunto jedinečné. Dalším novou funkcí je také graf zotavení; hodinky odhadují, kolik hodin budete potřebovat k zotavení z předešlé aktivity. Dá se na to podívat kdykoliv, když je přístroj v módu hodinek a nezaznamenává běh.

 

Suunto Ambit3 Run – ZÁKLADNÍ INFORMACE:

Jazyky: EN, CS, DA, DE, ES, FI, FR, IT, JA, KO, NL, NE, PL, PT, RU, SV, ZH
– GPS časomíra
– přepínání normálního a inverzního displeje (černý/bílý)
– uživatelsky nastavitelné podsvícení
– všestranný zámek tlačítek
– indikátor stavu baterie v procentech, režimy úspory energie
– nastavitelný záznam hrudního pásu a baru/alti (1s, 10s), datový přenos a nabíjení usb kabelem
– nastavení a přizpůsobení hodinek*
– pokročilé následné analýzy cvičení*
– tréninkový deník s podporou textů a obrázků*
– vyměnitelná Li-ion baterie (480mAH) – výdrž při 1 sec. intervalu GPS 10h, při 5 sec. intervalu 15h, při 1 min. intervalu 100h, 14 dní s funkcemi ABC

Suunto Ambit3 Run – Parametry

Velikost : velké (šířka 4 – 5,49 cm)
Záruka : 3 roky (2 + 1 ZDARMA)
Typ strojku ? : Quartz – baterie
Pouzdro : polyamid
Řemínek : polyuretan
Barva řemínku/tahu : černá
Sklo ? : minerální
Vodotěsnost ? : 5 ATM/5 BAR
Váha : 89 g
Rozměr ? : 50x50x18 mm

Suunto Ambit3 Run – Funkce

Osvětlení ? : elektrické podsvícení
Stopky ? : s přesností 1/1 sekundy, max. 10 hodin
Alarm ? : 1x
Timer ? : 1x
Ostatní : 12/24 hodinový režim, Bluetooth, duální čas, GPS, kompas, Monitor srdečního tepu – hrudní pás, monitorování spánku, tréninkové funkce, výškoměr

 

Suunto Ambit3 Run – VIDEO

 

Suunto Ambit3 Run – Heureka

 

V Česku nejlevněji ZDE

Suunto Ambit3 Run – závěr

Zobrazení atletických výkonů na GPS hodinkách je nepostradatelným nástrojem, a Suunto Ambit3 Run bez problému poskytuje potřebné informace, ale není jich zase přehnaně moc. Ultrarunning v podstatě znamená běžet dlouhou trať několik hodin v řídce osídlených oblastech. To se často může pokazit. Suunto Ambit3 Rum je pohodlím i pro mysl, protože má na zápěstí aerodynamickou konstrukci a důkladné a přesné funkce.

Klidně sdílej!

Suunto Ambit3 Run

9.7

Suunto Ambit3 Run


9.7/10


Kryštof
Kryštof

Milovník adrenalinových sportů, aut a hlavně dobrého alkoholu a hodinek