Recenze rumu Kirk and Sweeney 23y

Kirk and Sweeney je rum španělského stylu destilovaný v pilířovitých přístrojích, zrající v Dominikánské republice. Po dozrání je rum hromadně převezen do Sonomy v Kalifornii, kde je ve stáčírně 35 Maple Street upraven na 40% a zabalen na prodej.

Ze kterého lihovaru pochází? V čem zrál, a jaký je přibližně průměrný věk všech součástí? Co bylo v nějaké časti jeho životního cyklu přidáno, jestli vůbec něco? Upřímně, nevíme a nejsem si jistý, jestli plniči lahví chtějí, abychom to věděli.

Kirk and Sweeney 23 – obsah alkoholu 40%

VŮNĚ: Mírná a trochu lihovitá, ale poměrně příjemná. Javorový sirup, hnědý cukr, karamel, vanilkový extrakt, čerstvě upečené pan dulce a máslový krém – v podstatě celá řada pekařských sladkostí – je nejvýraznější. To je doplněné o štědrý posyp skořice. Celkem vzato mi to připomíná postávání na rohu u Cinnabonu. Při pronikání hlouběji jsou dokonce trošku poznat rozinky.

CHUŤ: Je hubená a znovu, všechny sladkosti. Tmavý hnědý cukr, skořice a nové koření, opečený marshmallow, kokosové mléko, uměle chutnající vanilka, tón kvásku/droždí, a… to je ono, stranou od toho je cítit podtón lihoviny, trochu jako vodka.

ZÁVĚR: Poměrně krátký a odvedený tónem kvásku, který se rozšíří do hnědého cukru, sladké skořice, pan dulce, máslového krému a marshmallow. Je tam zvláštní, skoro kandovaný tón zeleniny, připomínající sladké brambory, které se občas objeví, stejně jako jeden nebo dva plody nového koření, ale – bohužel – se zase objeví štědrá troška vodky.

VERDIKT: Kirk and Sweeney 23 ztělesňuje to, jak jsem si myslel, že rum chutná, než jsem tyhle věci začal opravdu pít: vodka s hnědým cukrem a přidanými dochucovacími činidly. Tím neříkám, že je to špatné, to si nemyslete – jen že to není příliš poutavá chuť. Pravděpodobně by se mnohem víc líbila člověku, který nemá rád, když rum chutná, no, jako rum. Pro zbytek z nás ho však nemůžu doporučit. Jak jdou španělské rum z pilířovitých přístrojů, K&S 23 chybí kožnaté a dubové tóny dobrého kubánského rumu nebo Pampero Aniversario, bohatost a stáří rumu Zacapa, nebo dokonce dekadence viny a potěšení rumu Diplomatico Reserva Exclusiva.

Místo toho vám zůstane něco, co voní a chutná jako zkapalněná skořicová buchtička s lihem. A když vidím tyhle vlastnosti, které se skvěle hodí pro highball, mohl bych totéž říct o některých rumech za poloviční nebo i menší cenu.

Jestli všechno, co jsem výše napsal, zní, jako bych byl nevděčný za ochutnávku, je to přesně naopak. Nakonec bych tenhle rum chtěl zkusit, kvůli záhadné, téměř světové chvále, kterou získal na internetu a tahle malá lahev mě zachránila od ceny v baru. Jestli preferujete tento typ španělského rumu, tak si udělejte laskavost a ignorujte tyhle recenze a raději si sežeňte jednu z lahví, které jsem zmiňoval výše.

 

Kirk and Sweeney 23y

9.7

Kirk and Sweeney 23y


9.7/10


Klidně sdílej!

David Tomas

Rád se věnuji různým fyzickým aktivitám, jako je například horolezectví nebo bungee jumping. Když si ale chci odpočinout, nejraději se procházím po horách nebo si užívám pohodu s přáteli při sklence dobrého alkoholu. Můj největší koníček ale jsou hodinky. Mám rád kvalitní mechanické hodinky a rád je sbírám. Je to pro mě způsob, jak relaxovat a zároveň si užívat krásu a precizní zpracování těchto předmětů.