Pyrat XO Reserve recenze jednoho z top rumů u nás

Pyrat XO Reserve recenze – Nevím, jak je tenhle rum prodáván celosvětově, ale viděl jsem ho ve skladech několika dobrých hotelů v Anglii a mělo ho několik málo obchodníků s vínem.

Ačkoliv se tady ještě nedostalo do Českých supermarketů, a tuším, že se tam ani nedostane.

Kdyby Pyrat opravdu “přidal” do tohohle rumu neslavnou pomerančovou příchuť, mohlo by to skutečně dokázat zázraky!
Bez ohledu na Bacardi musí být tahle značka rumu tou, o které se na světě nejvíc mluví (což není špatné, vzhledem k tomu, že mají jen dva rumy!).

Pyrat XO Reserve – jak mi chutnal

Toužil jsem po tom, abych zkusil Pyrat (Ye Olde English pro piráty) a při návštěvě Tynemouthu (malé pobřežní vesnice na severovýchodě Anglie) jsem narazil na “viné sklepy”, kde skladovali pěkný výběr rumů. Vybral jsem si Pyrat a trošku se na něj podíval. Trošku jsem ho už ochutnal minulý týden v Durhamu, ale to byl utopený v kole, takže mi bylo dost nepříjemné, že nešlo pořádně ochutnat rum. Vždycky si myslím, že je potřeba alespoň polovina láhve než víte, jestli vám rum chutná…. Tak jako tak jsem odešel z obchodu a moje manželka se mě zeptala, proč jsem to nekoupil. Potřeboval jsem trošku povzbudit. Rychle jsem se otočil, vzal jsem lahev z police, a odnesl ji i se svou peněženku k přátelskému majiteli.

Styl lahví Pyrat je podobný tomu, jaký je použitý na lodích, připomíná doby, kdy piráti křížili oceány. Je to ten typ lahve, co nemůže být shozena. Je nízká a podsaditá (Trošku jako weeble, ale mnohem atraktivnější!). Lahev sama o sobě je skvělá a značení je jasné. Je to kovový přívěsek s Hoti (svatý patron barmanů), žlutá stuha a pěkná malá brožura, co vám užitečně nastíní informace o rumu Pyrat a dalších nabídkách Patron. Na zátce je taky napsáno Pyrat a vydává velmi uspokojující zvuk. A jak jde prezentace dál, už se to moc nezlepší. Někdo může být zděšený, že lahev nemá žádné kartonové pouzdro. Taky jsem si všiml, že stránky jako Whiskey Exchange a Master of Malt nosí rum v krabici limitované edice ve stylu lucerny. Můj byl bohužel bez toho.

  • Výrobce / značka: Pyrat
  • ZeměGuyana
  • Obsah alkoholu %40
  • TypMelasa
  • StylDark

Tak přejděme k ochutnávce. Četl jsem hodně o pomerančové příchuti, tak jsem očekával citrus. Po otevření mě trefila definitivně vůně pomeranče. Teď mám pomeranče docela rád, a neznám moc lidí, kteří je rádi nemají, takže to pro mě nebyl hned problém. Bylo to pěkné, ačkoliv musím poznamenat, že to rumový snobové tentokrát nepřehnali s “tóny” tohole rumu. Pro změnu to opravdu vonělo tak, jak vypozorovali!

Pyrat XO Reserve – barva a jak si ho vychutnat

Rum má ve sklenici velmi pěknou zlatou a oranžovou barvu. Po ochutnání je rum velmi jemný a sladký. Chuť pomerančů je hodně v popředí a následné pálení zanechává ostrou příchuť pomerančové kůry. Upřímně, mně se to líbí tím, jak je to jiné. Tím, že to není až tolik “rum”.  Není to strašný komlex – je to prostě jen rum s jedním tónem.

Po přidání trochu koly se celkový zážitek moc nezmění. Po přimíchání víc koly podle očekávání vymizí část pálivosti a tak se mi to líbí o trochu víc. Narozdíl od většiny rumu si tenhle můžu vážně vychutnat, určitě dostanete spoustu chuti (přiznávám že z většiny pomeranč), ale je to zajímavé. Tvoří to variaci standardního rumu a koly a jde dobře i k limonádě. Ale je to tedy vážně rum? No, je to v názvu a i prezentace je v duchu rumu, ale bohužel to vlastně není opravdu rum.
Jak piji, není to špatné, ale ani úžasné.

Pyrat XO Reserve – Heureka

Pyrat XO Reserve

9.8

Pyrat XO Reserve


9.8/10


Klidně sdílej!

Kryštof

Milovník adrenalinových sportů, aut a hlavně dobrého alkoholu a hodinek