Pyrat XO Reserve recenze jednoho z top rumů u nás

Pyrat XO Reserve recenze – Nevím, jak je tenhle rum prodáván celosvětově, ale viděl jsem ho ve skladech několika dobrých hotelů v Anglii a mělo ho několik málo obchodníků s vínem.

Ačkoliv se tady ještě nedostalo do Českých supermarketů, a tuším, že se tam ani nedostane.

Kdyby Pyrat opravdu “přidal” do tohohle rumu neslavnou pomerančovou příchuť, mohlo by to skutečně dokázat zázraky!
Bez ohledu na Bacardi musí být tahle značka rumu tou, o které se na světě nejvíc mluví (což není špatné, vzhledem k tomu, že mají jen dva rumy!).

Pyrat XO Reserve – jak mi chutnal

Toužil jsem po tom, abych zkusil Pyrat (Ye Olde English pro piráty) a při návštěvě Tynemouthu (malé pobřežní vesnice na severovýchodě Anglie) jsem narazil na “viné sklepy”, kde skladovali pěkný výběr rumů. Vybral jsem si Pyrat a trošku se na něj podíval. Trošku jsem ho už ochutnal minulý týden v Durhamu, ale to byl utopený v kole, takže mi bylo dost nepříjemné, že nešlo pořádně ochutnat rum. Vždycky si myslím, že je potřeba alespoň polovina láhve než víte, jestli vám rum chutná…. Tak jako tak jsem odešel z obchodu a moje manželka se mě zeptala, proč jsem to nekoupil. Potřeboval jsem trošku povzbudit. Rychle jsem se otočil, vzal jsem lahev z police, a odnesl ji i se svou peněženku k přátelskému majiteli.

Styl lahví Pyrat je podobný tomu, jaký je použitý na lodích, připomíná doby, kdy piráti křížili oceány. Je to ten typ lahve, co nemůže být shozena. Je nízká a podsaditá (Trošku jako weeble, ale mnohem atraktivnější!). Lahev sama o sobě je skvělá a značení je jasné. Je to kovový přívěsek s Hoti (svatý patron barmanů), žlutá stuha a pěkná malá brožura, co vám užitečně nastíní informace o rumu Pyrat a dalších nabídkách Patron. Na zátce je taky napsáno Pyrat a vydává velmi uspokojující zvuk. A jak jde prezentace dál, už se to moc nezlepší. Někdo může být zděšený, že lahev nemá žádné kartonové pouzdro. Taky jsem si všiml, že stránky jako Whiskey Exchange a Master of Malt nosí rum v krabici limitované edice ve stylu lucerny. Můj byl bohužel bez toho.

Tak přejděme k ochutnávce. Četl jsem hodně o pomerančové příchuti, tak jsem očekával citrus. Po otevření mě trefila definitivně vůně pomeranče. Teď mám pomeranče docela rád, a neznám moc lidí, kteří je rádi nemají, takže to pro mě nebyl hned problém. Bylo to pěkné, ačkoliv musím poznamenat, že to rumový snobové tentokrát nepřehnali s “tóny” tohole rumu. Pro změnu to opravdu vonělo tak, jak vypozorovali!

Pyrat XO Reserve – barva a jak si ho vychutnat

Rum má ve sklenici velmi pěknou zlatou a oranžovou barvu. Po ochutnání je rum velmi jemný a sladký. Chuť pomerančů je hodně v popředí a následné pálení zanechává ostrou příchuť pomerančové kůry. Upřímně, mně se to líbí tím, jak je to jiné. Tím, že to není až tolik “rum”.  Není to strašný komlex – je to prostě jen rum s jedním tónem.

Po přidání trochu koly se celkový zážitek moc nezmění. Po přimíchání víc koly podle očekávání vymizí část pálivosti a tak se mi to líbí o trochu víc. Narozdíl od většiny rumu si tenhle můžu vážně vychutnat, určitě dostanete spoustu chuti (přiznávám že z většiny pomeranč), ale je to zajímavé. Tvoří to variaci standardního rumu a koly a jde dobře i k limonádě. Ale je to tedy vážně rum? No, je to v názvu a i prezentace je v duchu rumu, ale bohužel to vlastně není opravdu rum.
Jak piji, není to špatné, ale ani úžasné.

Pyrat XO Reserve – Heureka

Pyrat XO Reserve

9.8

Pyrat XO Reserve


9.8/10


Klidně sdílej!

David Tomas

Rád se věnuji různým fyzickým aktivitám, jako je například horolezectví nebo bungee jumping. Když si ale chci odpočinout, nejraději se procházím po horách nebo si užívám pohodu s přáteli při sklence dobrého alkoholu. Můj největší koníček ale jsou hodinky. Mám rád kvalitní mechanické hodinky a rád je sbírám. Je to pro mě způsob, jak relaxovat a zároveň si užívat krásu a precizní zpracování těchto předmětů.