Představujeme: 3 skvělé rumy z Guatemaly

Pro výrobu opravdu kvalitního rumu je nutná ta nejlepší cukrová třtina. A málokdy se stává, že by destilerie cukrovou třtinu dovážela zdaleka. Právě naopak, obvykle je najdeme velmi blízko u sebe. Není se proto čemu divit, že většina rumů pochází ze zemí poblíž rovníku, kde se cukrové třtině nejlépe daří.

Jednou z těchto zemí je i Guatemala, ve které lze považovat zejména výrazný tmavý rum málem za národní nápoj. Jaké rumy z Guatemaly pocházejí? A které z místních značek stojí rozhodně za ochutnání?

Zacapa – nejslavnější guatemalský rum

Pravděpodobně nejznámější guatemalský rum, který se často vybaví i rumovým laikům. Málokdo ho ale správně zařadí do Guatemaly. Jeho historie zde sahá až do roku 1976, kdy byla destilerie založena.

Pro výrobu rumů Zacapa se nepoužívá melasa, ale přímo panenský cukrový sirup, který se získává při prvotním zpracování třtiny. K jeho kvašení jsou využity kvasinky získané z ananasu. Zrání tohoto rumu probíhá na velmi specifickém místě. V tzv. „Domě nad mraky“, který se nachází v nadmořské výšce 2333 m. n. m. Zde Zacapa zraje v sudech po bourbonu a sherry.

Tento unikátní způsob výroby a zrání zaručuje rumům Zacapa velmi neobvyklou chuť, která si postupně získala chuťové buňky milionů lidí po celém světě. Jeho kvalita a výjimečná chuť byla tolikrát oceněna, že byl uveden do Síně slávy karibských rumů.

Botran – nejstarší guatemalský rum

Pokud bychom hledali jeden z nejstarších guatemalských rumů, byl by jím jistě Botran. Jeho vznik je pevně spjatý s guatemalským rodem stejného jména, který se po staletí zabýval především pěstováním cukrové třtiny na rozsáhlých plantážích.

V roce 1939 se rodina rozhodla využít vlastní zásoby cukrové třtiny a založila destilerii, která bez přerušení funguje dodnes. Rumy Botran zrají dlouhé roky uložené v charakteristických sudech z bílého dubu. Obvykle mají hlubokou a sladkou chuť. Pokud tedy máte v oblibě rumy sladší, Botran je pro vás správnou volbou.

Rum Nation – benjamínek s potenciálem

Značka Rum Nation je v porovnání s předchozími dvěma stále velmi mladá. Založil ji cestovatel a znalec rumů Fabio Rossi v roce 1999. Na rozdíl od rumů Zacapa a Botran je Rum Nation založen na jiném konceptu.

Fabio Rossi a jeho tým si dali za úkol vyhledávat ty nejlepší rumy vyráběné v menších destileriích v různých částech světa, a dodat jim popularitu, kterou si zaslouží. Nelze se proto divit, že zavítali i do Guatemaly. Rum Nation Guatemala pochází z cukrové třtiny a palírny v údolí řeky Hondo. Samotný rum je sladký, zabarvený do mahagonu. Jeho zrání probíhá v sudech od bourbonu a sherry. Nejprve k němu dochází přímo v Guatemale, poté probíhá druhé zrání ve speciálním italském sklepě Rum Nation.

Všechny tři rumy pořídíte v kamenné prodejně v Praze nebo na eshopu Warehouse1.cz.

Klidně sdílej!

David Tomas

Rád se věnuji různým fyzickým aktivitám, jako je například horolezectví nebo bungee jumping. Když si ale chci odpočinout, nejraději se procházím po horách nebo si užívám pohodu s přáteli při sklence dobrého alkoholu. Můj největší koníček ale jsou hodinky. Mám rád kvalitní mechanické hodinky a rád je sbírám. Je to pro mě způsob, jak relaxovat a zároveň si užívat krásu a precizní zpracování těchto předmětů.