Plantation 20th Anniversary XO 20y recenze

Podle Howlerova blogu (asi největšího blogu o rumu na světě) patří Plantation Barbados XO mezi 30 nejlepších rumů. Nedávno jsem narazil na tři ohromně rozdílné rumy. Které snad ani není možné vzájemně zaměnit: Renegade Cuba 1998, rum dozrávající 6 měsíců ve viných sudech v Coloradu od Downslope Distillery, o kterém nemůžu říct nic špatného, a úžasný 2012 Rum Nation Demerara 1989-2012 23 let starý, o kterém toho naopak nemůžu říct moc dobrého.

Série The Plantation uzrálých rumů od Cognac-Ferrand je největším překvapením (od začátku roku 2013) mezi střední třídou dostupných rumů, když nepočítáte další poněkud exkluzivnější evropské butikové výrobce, jako Bruichladdich, Cadenhead, Berry & Rudd, Bristol Spirits nebo Fassbind (mezi jinými), které se jen vzácně dostanou až k nám do Čech. S tím, co vím ohledně toho, jak začít recenzi populárních pálenek, bych měl vážně začít mladšími variantami Plantation a postupovat vzhůru, ale když máte na výběr z dvaceti a máte si vybrat jen jednu, určitě byste volili stejně jako já… za předpokladu, že to vaše peněženka vydrží.

Plantation 20th Anniversary XO 20y – chuť a vůně

A dobře jsem udělal. Rumy Barbados mají tendenci být na té mírnější straně, ale tenhle je opravdu velice jemný, popravdě…prakticky zastínil Mount Gay 1703 s aromatem bílé čokolády, máslového karamelu, muškátového oříšku, vanilky a karamelu, a půvabné pozadí hoblin mletého kokosového ořechu ve všehochuti, co byla naprosto úžasná.

Byl to bohatý smyslový zážitek, začátek je pevně zkonstruovaný, jemný a svěží, a jestli jste někdy chtěli mít rum na Vánoce, který si můžete pomalu vychutnávat u ohně, nikdy nemusíte zajít dál než k tomuto.

Pokračování je podobně úžasné: sladké se slaným odstínem (ale ne až moc), měkký, lahodný. Obsahuje náznaky banánů a pomerančové kůry, slaný karamel, bílou čokoládu a vanilku. Můj bože, tohle bylo skvělé, bohaté, pronikavé a jemné jako srst na kočičím bříšku, jen se stínem žáru, který tomu propůjčuje charakter, dotek dubové příchutě a pálený kokos…kdyby byl tenhle rum srovnáván s malbou, byl by to bujný impresionista Monet nebo Degas, barevný, živý a hlavně skutečný. A konec projednou dokončil celkový obraz bez chyby, teple. Středně dlouhý a bohatý, se stopami mandlí, citrusů a dubu na mírně ztuhlém zakončení. Zkrátka skvělý rum.

XO je směsí “nejstarších rezerv” Plantations (nejsem si jistý, jak staré tyhle rezervy byly, protože žádné další detaily nejsou k mání). Směsi nejprve zrají v Barbadosu v bývalých sudech na bourbon, potom jsou převezeny do Francie, kde projdou druhým zráním v menších francouzských dubových sudech po další rok až osmnáct měsíců. Musím přiznat, že tenhle proces dvojího zrání (nějakým způsobem podobný Dos Maderas 5+3 nebo 5+5) je mi hodně po chuti…poskytuje výsledného ducha s hloubkou a krémovitostí, která vzniká postupně a je přímo stvořená pro neuspěchané zkoumání, když není důležitý čas a shon není na programu.

  • Výrobce / značka: Plantation Rum
  • Země: Barbados
  • Obsah alkoholu %: 40
  • Typ: Melasa
  • Styl: Golden
  • Doba zrání: 20 let

 

Jak jsem už zmínil výše, je to pevně stavěný, skvěle prezentovaný, naprosto tradiční a ve všech směrech excelentní prémiový rum. Myslím, že za 1100Kč je to nejlepší možný rum na trhu na 40% produkt. Tahle věta by měla být rozebrána opatrně, protože skutečně říká, že rum je vynikající v přizpůsobení se všem očekáváním od tradičního rumu…ale bez postupu vzhůru nebo skoku dozadu (nebo poškození)…mu chybí pasivně agresivní dobrodružnost rumu Fabia Rossiho – Nation Demerara 1989, 23 let starého (45%) nebo ohromující-když-je-tak-nějak-přeslazený Millonario XO (40%). Uvědomte si, že tohle není kritika produktu Plantation, jen upozornění zároveň na kvalitu, a na to, co by mohlo být, kdyby to někdo trošku poopravil.

Přeji si, abych vám mohl říct víc o řazení rumů Plantation, se kterými se tenhle skvěle porovnává, ale nemůžu (rumy Plantation nejsou u nás moc dostupné). Stačí říct, že Anniversary XO je brán fenomenálně pouze sám od sebe. Má celkovou jemnost a styl připomínající St. Nicholas Abbey 10 nebo 12 let starý, nebo většinu z nejlepších panamských rumů. Jestli má vůbec nějakou slabou stránku, je to přílišné přiklánění se k profilu rumů a nedostatek odvahy k malému krůčku ven z tohoto vymezení: Myslím, že kdyby byl rum silnější, možná s trošku jiným zráním, mohli by být mezi nejlepšími na světě. Tak, jak je, je to jeden z nejlepších rumů na vychutnání, který by měl mít na polici každý milovník rumu a velkoryse ho sdílet s lidmi, co jednoduše neví, jak skvělý a prémiový rum by to mohl být, kdyby byl vytvořen lidmi, co do něj budou plně investovat.

 

Plantation 20th Anniversary XO 20y – Hodnocení Heureka

Klidně sdílej!

Plantation 20th Anniversary XO 20y

9.6

Plantation 20th Anniversary XO 20y


9.6/10


Kryštof
Kryštof

Milovník adrenalinových sportů, aut a hlavně dobrého alkoholu a hodinek