Olivový olej a lanýže jako luxusní dárek

Láska prochází žaludkem, praví klasik a je tedy jasné, podle čeho budete vybírat pozornost k narozeninám pro své nejbližší, pokud navíc jde o opravdové gurmány tělem i duší. Itálie je země gastronomii zaslíbená, vždyť právě odtud se sláva středomořských laskomin šířila do světa přes USA a další regiony. Nikam nespěchat a umět si života užívat plnými doušky, tohle nás mnohdy naučil právě evropský jih a jsme mu za to velmi vděční. Našli jste také inspiraci právě v této kultuře? Potom je jasné, že obdarovat své blízké můžete i něčím, co jim zachutná na talíři, což je prostě italská klasika.

Originalita je zde naprosto klíčová

Pokud vybíráte vhodný dárek, víte, že byste se neměli opakovat z dřívějška a je namístě, aby se doslova dotkl srdce obdarovaného. Kuchaře potěšíte, milovníky dobrého jídla rozveselíte, zkrátka, když se řekne olivový olej, víte, že půjde o skutečnou trefu. Nezapomeňte ale dobře vybírat, neboť na našem trhu je spoustu různých druhů a odrůd. Podle čeho se vyznat a co vzít v potaz, když vybíráte ten nejlepší produkt z oliv pro nějakou speciální příležitost?

  • Označení extra panenský samo o sobě nestačí, měli byste také jasně deklarovaný původ oliv.
  • Acidita, jinak řečeno kyselost, by měla být co nejnižší. Limit pro kvalitní produkt je i 0,2 %.
  • Říjnová sklizeň, tmavá lahev, ale i rodinná farma, která sbírá ocenění, to jsou záruky úspěchu.

Nezapomínejte si také prověřit obsah polyfenolů, o kterých se napsalo napříč řadou publikací už mnoho superlativů a jistě nešlo o nějakou planou chválu. A co lanýže? Tahle dobrota patří do Itálie také, i když je pravda, že si ji stihli zamilovat také na Istrii, tedy jinak řečeno – u těch nejbližších sousedů, co jen mohou být. Teď už si jen vybrat, jestli vám víc zachutná bílá nebo černá varianta, protože lanýže nemají jen jeden druh, to by bylo všechno na světě až moc jednoduché…

Klidně sdílej!

Kryštof

Milovník adrenalinových sportů, aut a hlavně dobrého alkoholu a hodinek