Ochutnávka rumu recenze – top dárek pro milovníky rumu

Ochutnávka rumu recenze – Hledáte dárek pro pořádného chlapa, který nepohrdne kapkou něčeho ostřejšího? Moje přítelkyně taky hledala – a našla. Takže jsem se jednoho krásného večera ocitl v útulném sklípku, spolu s dalšími dvaceti zvědavými chlapíky, a skleničky před nás začaly padat jedna za druhou.

No, tedy samozřejmě obrazně. Ale že byly všechny plné rumu, to zase nepopřu. Ona taková rumová degustace je pro někoho, kdo s podobnými akcemi teprve začíná, docela výzva. Horské slunce, vůně dále, exotické zážitky – to všechno jejich prostřednictvím připlave až do naší malé zemičky. A rozhodně to tedy není nadsázka. To fakt ne. A protože se mi na degustaci zalíbilo, nezůstalo jen u jedné. Takže tahle recenze vážně bude stát za to. Už se těšíte?

Ochutnávka rumu recenze – Degustace karibských rumů

Přítelkyni někdo poradil, že tyhle rumy jsou pro začátečníka nejlepší, protože jsou mezi nimi hodně velké chuťové rozdíly, a já tedy budu zaručeně spokojený. Asi na tom něco bude, protože hned v úvodu nám sympatický barman sdělil, že právě Karibik je proslulý tím, že má každá oblast a ostrov svůj unikátní „rumový majstrštyk.“ A opravdu hodně hodně zjednodušeně je lze rozdělit podle jazyků, kterými se v jednotlivých oblastech hovoří. Proto tedy mluvíme o rumech kubánských, panamských a portorických (tzv. španělské rumy), rumech z Guyany a Jamajky (angličané) a rumech z Martiniku či Guadeloupe (tohle jsou zase Francouzi).

Ochutnávka rumu recenze

Konkrétní rumy od sebe na první dobrou určitě nepoznáte. Ale zařazení do jednotlivých skupin, to už je jiná – a už s tím jde před přáteli pěkně zamachrovat, až si zase příště budete dávat po panáčku u baru.

 • Je-li rum světlý, s čistou chutí bez příměsi, půjde nejspíš o Kubánce, Panamce či Portorikánce.
 • Je-li z rumu cítit třtina a ne melasa, mají to na svědomí francouzsky mluvící tzv. zemědělské oblasti, tedy Martinik či Guadeloupe.
 • A nakonec, jsou-li rumy tmavé, s hodně plnou chutí a jednoznačnou stopou melasy, jsou to Angličané, takže Jamajka a Guyana.

Ty poslední mně osobně chutnaly nejvíc. Ty další byly spíš příjemným oživením. A kdyby šlo jenom o ty rumy!

Ochutnávka rumu recenze – Doutníky, svačinka a ještě něco navíc

Skoro bych zapomněl zmínit, že i když je tohle ochutnávka rumu recenze, nešlo jenom o rumy. Protože co je takový parádní rum bez pravého karibského doutníčku? A ještě, když máte sebou parťáka, který vám o všem řekne spoustu zajímavostí a dobrých tipů. Naším průvodcem byl sommeliér a gurmán Michal Karlík. Nejdříve jsme se naučili správně degustovat, pak přišla na řadu menší přednáška o tom, jak poznat skutečně kvalitní rumy a doutníky. Ne, vůbec nenudila. Michal to umí podat poutavě. A navíc, tou dobou už jsme měli v ruce každý po skleničce, tak co si přát víc?

Nepamatuju si přesně všechny značky, které jsme degustovali, ale určitě tam byli Botran, Capitain Bucanero, El Dorado a Malteco. Jestli se v rumech trochu vyznáte, určitě vám to řekne víc. Já na to všechno koukal tenkrát jak tele na nový vrata.

Ochutnávka rumu recenze – Na své si přijdou začátečníci i pokročilí

„Panebože, ještě se trochu opiju, a budu úplně v háji…“ Naštěstí to není tak jednoduché, jak to vypadá. Degustace probíhá velmi pomalu, můj odhad jsou tak čtyři hodiny. Pijí se vzorky po 0,02 dcl, což se zdá málo, ale na první kontakt to bohatě stačí. Samozřejmě, že jsou podávány v těch správných skleničkách, takže je nejdřív třeba všechno řádně „očichat,“ a teprve poté se pije. A čas od času přijde na řadu i ten doutníček, Takže nějaká pořádná špička rozhodně nehrozí, ani když nejste na takové akce jinak zvyklí. A abych nezapomněl, nechybělo ani občerstvení formou studené mísy. Hlavně různé kvalitní uzeniny a dochucovadla k nim (hořčice, křen, však to znáte..). Přístup k nim nebyl nijak omezen a trochu si říkám, co by se stalo, kdybychom narazili na nějakého Harpagona, co by si všechny ty dobrůtky uloupil pro sebe. Doplnil by je někdo? Ale asi ano, protože jinak bylo všechno vážně perfektní.

Celý zážitek, takže i moje ochutnávka rumu recenze, se odehrává v malém útulném sklípku, pěkně za pološera, prosvětleného jen stylovými lampičkami a svítilnami. Je tedy docela snadné, přenést se do času pirátů a pašeráku rumu, zvlášť, když se ve vzduchu rozvalí první kroužky kouře. Ten rum jsem si prostě vychutnal docela jinak, než předtím na baru s kamarády.

Ochutnávka rumu recenze – jak probíhá?

Mimochodem na degustaci jsem šel sám, byl to přece dárek, ale sešla se tam taková dobrá parta, že to vůbec nevadilo. Přítelkyně chtěla jít původně taky, s tím, že rum nepije a jen by se dívala. Ale to tady prý není možné. A ono upřímně, jsem nakonec i rád. Tahle to prostě byla pánská jízda se vším všudy. A kdybyste se ptali, proč tam diváky neberou, je to tím, že počet míst je omezený a vyprodáno bývá na dlouho dopředu.

A kdyby vás zajímalo, kde jsem byl a chtěli byste si takový zážitek taky dopřát, tak šlo o tuhle OCHUTNÁVKU CHUTÍ A VŮNÍ KARIBIKU. Podmínky nejsou skoro žádné, vyžadována je pouze rezervace nejméně dva týdny předem. To právě kvůli těm naplněným kapacitám, takže pozor na to! Na poslední chvíli se nejspíš moc s úspěchem nesetkáte.

V Česku nejlevněji ZDE

Ochutnávka rumu recenze – řízená degustace rumů z Dominikánské republiky

Bylo to super, ale jak jsem už předeslal, u jedné ochutnávky prostě nezůstalo. Exotické rumy jsou prostě tak dobré, že jedno letmé seznámení, byť v příjemné společnosti, a prošpikované spoustou zajímavostí, prostě a jednoduše nestačí.

Ochutnávka rumu recenze

A když už na ochutnávku, tak někam, kde nabídnou ještě něco navíc. Hodně mě zaujala tahle DEGUSTACE DOMINIKÁNSKÝCH RUMŮ. Už jde čistě jenom o rumy (nic proti doutníkům), a navíc si můžete zážitek pěkně rozkouskovat. Je doporučeno začít variantou s názvem SILVER, takže od těch nejjednodušších rumů. Ale pozor, to rozhodně neznamená podřadných!

Ochutnávka rumu recenze SILVER – k potěšení jazyka jsou k mání:

 

Jde o docela mladé rumy, zrající v soudcích mezi 12-23 lety. Tahle ochutnávka rumu recenze probíhá v baru, takže atmosféra je zase jiná, taková profesionálnější. Ale kdo se chce v rumech patřičně vzdělat, tak to určitě ocení. Tady jsou krásně vidět barvy, vůně není ničím ředěná (zase nic proti doutníkům, ale…).

Příjemnou třešničko na barmanském dortu je pak rumový likér Cubaney Elixir 12 Años, kde se potkává léty zdokonalená vyzrálost rumu s jemností macerovaných hroznů Pedro Ximénez. Prostě lahůdka. Jo, a speciální degustovací skleničku na rumy si odnesete i domů.

Jakmile projdete kurzem SILVER, nabízí se ještě varianty GOLD a PLATINUM, kde jsou k mání starší rumy a jiné značky.

 

Ochutnávka rumu recenze – u varianty GOLD jde o:

 • Cubaney Estupendo 15 Años
 • Presidente 23 Años
 • Puntacana XOX 50 Aniversario
 • Exquisito 1985
 • Quorhum 30 Años Aniversario
 • Cubaney Elixir 12 Años

 

Ochutnávka rumu recenze – u varianty PLATINUM:

 • Presidente 23 Años
 • Puntacana XOX 50 Aniversario
 • Exquisito 1985
 • Quorhum 30 Años Aniversario
 • Unhiq XO Malt Rum
 • Cubaney Centenario
 • Cubaney Elixir 12 Años

Všechny samozřejmě starší než 20 let.

V Česku nejlevněji ZDE

 

Ochutnávka rumů Praha, Brno, Ostrava? Jednoznačně Praha

Nebudu tajit, že jsem se za ochutnávkou musel pěkně projet, a to hned několikrát. Samozřejmě, pátral jsem i po akcích trochu blíž k železnému srdci republiky, ale nepoštěstilo se. Podle recenzí to zkrátka nikde není takové, jako ve vyhlášených pražských barech. Ty možnosti jsou tady prostě trochu o něčem jiném. Čímž ale netvrdím, že jsem omylem nepřehlédnul nějakou výjimku.

Takže jestli máte zkušenosti jiné, moc rád se nechám vyvést z omylu. Pojďte si o tom podiskutovat pod mým  článkem Ochutnávka rumu recenze, určitě půjde o zajímavé povídaní!

 

Klidně sdílej!

Karlos