Na dovolenou karavanem

mobile-home-162160_640Osobním autem jsme procestovali mnoho koutů Evropy. Dovolená přes cestovní kancelář není nic pro nás, a tak jsme vždy potřebovali dlouho dopředu bukovat ubytování, protože aspoň v tom máme jistotu. Problém nastal, když jsme se někde zdrželi v zácpě apod. Navíc jsme pořád byli v cizím a necítili jsme se dobře. Loni nás však napadlo, že vyzkoušíme dovolenou karavanem, a tak jsme vyhledali půjčovny karavanů. Jelikož jsme byli v dané oblasti cestování karavanem nováčci, nechali jsme si poradit.

Před vlastní návštěvou provozovny zabývající se pronájmem obytných přívěsů bylo nutné se zorientovat, co cestování s karavanem obnáší, a vše si pohlídat z hlediska možných nákladů i časových nároků. Zjistil jsem, že s karavanem dáme za noc v kempu do 40 €, nebo můžeme spát zdarma na stellplatzu, zatímco cena rodinných apartmánů začíná někde na 50 € za noc. Nakonec jsme si spočítali, že pronájem karavanu se nám za dovolenou vrátí.

S karavanem jsme se rozhodli vyrazit do Itálie, vždy nás fascinovala oblast Kalábrie, Tropea, Sicílie. Udělali jsme si tedy dopředu průzkum kempů, natankovali, sbalili a mohli vyrazit.

Cestovali jsme ve čtyřech lidech a poprvé jsme se cítili opravdu pohodlně.

Největší výhodou karavanu je svoboda a lehkost cestování. Neřešíte, že máte rezervaci letenek a hotelu. Když před cestou dítě onemocní, tak vyrazíte později. Když se nám někde zalíbili pláže, mohli jsme prostě zůstat déle. Není nutné pečlivě plánovat itinerář cesty. Je nutné však pamatovat na to, že obytné auto je další motor navíc, a tedy extra starosti a výdaje. Dále pokud karavan s celou soupravou není do 3,5 tuny, bude potřeba si dodělat řidičák BE na velký přívěs, v případě pronájmu karavanu jej tedy už mít.

S karavanem také musíte počítat, že pokud se nevejde do 3,5 tuny, tak bude i dražší mýtné na dálnicích, a to je na těch italských silnicích poměrně velký rozdíl.

Letos se k dovolené karavanem vrátíme a vyrazíme směrem Francie a tam? Kam nás vítr zavane.

Klidně sdílej!

David Tomas

Rád se věnuji různým fyzickým aktivitám, jako je například horolezectví nebo bungee jumping. Když si ale chci odpočinout, nejraději se procházím po horách nebo si užívám pohodu s přáteli při sklence dobrého alkoholu. Můj největší koníček ale jsou hodinky. Mám rád kvalitní mechanické hodinky a rád je sbírám. Je to pro mě způsob, jak relaxovat a zároveň si užívat krásu a precizní zpracování těchto předmětů.