Když vás přestane bavit život na souši, zamiřte do hlubin. Potápění je zábava, která chytne a nepustí!

Člověk se musí zabavit, jinak snadno sklouzne do stereotypu a zadělá si na psychické problémy. A co si budeme namlouvat – v dnešní době má „depky“ každý druhý. Je proto ve vašem vlastním zájmu, abyste volno trávili smysluplně. Zní to jako klišé, ale pokud si najdete aktivitu, která vás bude bavit, vrátí se vám chuť do života. Začněte se třeba potápět. Pod mořskou hladinou se ukrývá svět, o jehož krásách nemáte ani ponětí.

Pod vodu se žene stále více lidí. Co je k tomu vede?

Počet potápěčů rok od roku stoupá. Byť jde především o potápěče – rekreanty, milovníků podmořského světa je čím dál více. Mnozí k potápění plynule přejdou od šnorchlování, díky kterému se pro pozorování mořské fauny a flóry nadchnout, ale brzy jim začne vadit příliš krátký čas strávený pod vodou. Navíc přirozeně zatouží po průzkumu větších hloubek.

Druhou skupinou jsou lovci zážitků. Potápění – ačkoliv není o moc nebezpečnější než jiné sporty – je stále vnímáno jako něco nevšedního, adrenalinového. A platí to nejen o klasickém potápění s dýchacím přístrojem, ale také o freedivingu (potápění na jeden nádech). Rozhodnete-li se ho vyzkoušet, nezapomeňte si sjednat připojištění pro potápění v extrémních podmínkách.

Dalším důvodem je fakt, že svět pod hladinou je úplně jiný než ten nad ní. Mnoho lidí se v poměrně tichém prostředí cítí dobře. Potápění jim pomáhá odbourat stres. Pro jiné je zase jedním ze způsobů, jak se porvat s vlastním strachem a něco si dokázat.

Kurz můžete absolvovat doma i na dovolené

Jak začít s potápěním? Vše podstatné se naučíte v rámci kurzu se zkušeným instruktorem. Zda se obrátíte na některou z mnoha českých potápěčských škol, nebo si certifikát uděláte až v zahraničí, je na vás.

Nepodceňujte však kvalitu kurzu a před vycestováním do ciziny si vždy sjednejte pojištění pro potápění – k drobnějším zraněním dochází pod vodou poměrně často a finanční kompenzace může přijít vhod. V případě vážného úrazu je podpora pojišťovny zásadní.

Potenciálními riziky se nenechte odradit. Dodržíte-li zásady bezpečného potápění, snížíte rizikovost na úroveň sportů, které běžně provozujete bez mrknutí oka.

Klidně sdílej!

David Tomas

Rád se věnuji různým fyzickým aktivitám, jako je například horolezectví nebo bungee jumping. Když si ale chci odpočinout, nejraději se procházím po horách nebo si užívám pohodu s přáteli při sklence dobrého alkoholu. Můj největší koníček ale jsou hodinky. Mám rád kvalitní mechanické hodinky a rád je sbírám. Je to pro mě způsob, jak relaxovat a zároveň si užívat krásu a precizní zpracování těchto předmětů.