I velké automobilky myslí ekologicky

Ekologie je v poslední době čím dál tím více skloňované téma a toho jsou si moc dobře vědomi i všichni přední výrobci automobilů a ti tak kladou velký důraz na zabezpečení trvale udržitelného životního prostředí. Mezi špičku v tomto oboru pak patří jihokorejská Kia, jež se může pyšnit například 35. místem z roku 2014 v žebříčku Best Global Green Brands, který porovnával firmy napříč všemi odvětvími v oblasti trvale udržitelného rozvoje a šetření životního prostředí.

EcoDynamics – snaha o nulové emise 

Hlavní marketingovou značkou vystihující úsilí Kii o co možná největší ekologičnost jejich vozidel je EcoDynamics. Tato environmentální značka byla vytvořena v roce 2004 jakožto součást snahy o snížení emisí na nulu.

Tohoto nesmělého cíle se dokonce již povedlo dosáhnout, to, když byl v roce 2014 na trh uveden crossover Kia Soul EV, první elektrické vozidlo s nulovými emisemi.

Pohon EcoDynamics+ aneb Pomocník při boji proti emisím

V loňském roce 2018 pak byla na trh uvedená nová Kia Sportage, jež přišla s dalším pomyslným krokem vpřed v oblasti ochrany životního prostředí. U tohoto SUV auta se totiž poprvé objevil pohon EcoDynamics+, což je název zastřešující kombinaci naftového motoru a 48 V elektromotoru.

Pokud se budeme nadále bavit konkrétně o Kii Sportage, tak ta je zároveň nabízena i jakožto mild-hybrid, kterak jsou označovány hybridy, jež nevyžadují dobíjení ze zásuvky, neboť jejich elektromotor je využíván pouze při zrychlování, kdy pomocí startéru MHSG vypomáhá zvyšovat výkon spalovacímu motoru, zatímco u zpomalování je energie znovu získávána za pomoci klikové hřídele a jednotky MHSG, jež se při brždění přepíná do režimu generátor.

Výsledkem využívání pohonu EcoDynamics+ je pak u vozidel Kia snížení emisí oxidu uhličitého o 4-7 %.

EcoDynamics+ je zároveň součástí strategického plánu elektrifikace vozů Kia, která si klade za cíl do roku 2025 mít v nabídce 16 modelů vozů nabízejících elektrický pohon.

 

Klidně sdílej!

Kryštof
Kryštof

Milovník adrenalinových sportů, aut a hlavně dobrého alkoholu a hodinek