I velké automobilky myslí ekologicky

Ekologie je v poslední době čím dál tím více skloňované téma a toho jsou si moc dobře vědomi i všichni přední výrobci automobilů a ti tak kladou velký důraz na zabezpečení trvale udržitelného životního prostředí. Mezi špičku v tomto oboru pak patří jihokorejská Kia, jež se může pyšnit například 35. místem z roku 2014 v žebříčku Best Global Green Brands, který porovnával firmy napříč všemi odvětvími v oblasti trvale udržitelného rozvoje a šetření životního prostředí.

EcoDynamics – snaha o nulové emise 

Hlavní marketingovou značkou vystihující úsilí Kii o co možná největší ekologičnost jejich vozidel je EcoDynamics. Tato environmentální značka byla vytvořena v roce 2004 jakožto součást snahy o snížení emisí na nulu.

Tohoto nesmělého cíle se dokonce již povedlo dosáhnout, to, když byl v roce 2014 na trh uveden crossover Kia Soul EV, první elektrické vozidlo s nulovými emisemi.

Pohon EcoDynamics+ aneb Pomocník při boji proti emisím

V loňském roce 2018 pak byla na trh uvedená nová Kia Sportage, jež přišla s dalším pomyslným krokem vpřed v oblasti ochrany životního prostředí. U tohoto SUV auta se totiž poprvé objevil pohon EcoDynamics+, což je název zastřešující kombinaci naftového motoru a 48 V elektromotoru.

Pokud se budeme nadále bavit konkrétně o Kii Sportage, tak ta je zároveň nabízena i jakožto mild-hybrid, kterak jsou označovány hybridy, jež nevyžadují dobíjení ze zásuvky, neboť jejich elektromotor je využíván pouze při zrychlování, kdy pomocí startéru MHSG vypomáhá zvyšovat výkon spalovacímu motoru, zatímco u zpomalování je energie znovu získávána za pomoci klikové hřídele a jednotky MHSG, jež se při brždění přepíná do režimu generátor.

Výsledkem využívání pohonu EcoDynamics+ je pak u vozidel Kia snížení emisí oxidu uhličitého o 4-7 %.

EcoDynamics+ je zároveň součástí strategického plánu elektrifikace vozů Kia, která si klade za cíl do roku 2025 mít v nabídce 16 modelů vozů nabízejících elektrický pohon.

 

Klidně sdílej!

David Tomas

Rád se věnuji různým fyzickým aktivitám, jako je například horolezectví nebo bungee jumping. Když si ale chci odpočinout, nejraději se procházím po horách nebo si užívám pohodu s přáteli při sklence dobrého alkoholu. Můj největší koníček ale jsou hodinky. Mám rád kvalitní mechanické hodinky a rád je sbírám. Je to pro mě způsob, jak relaxovat a zároveň si užívat krásu a precizní zpracování těchto předmětů.