Historie whisky a její výroby ve světě

Nejširší nabídka WHISKEY v AKCI

Historie whisky a její výroby ve světě

Whisky patří mezi nejoblíbenější alkoholické nápoje na světě. Tento nápoj se vyrábí ze sladového ječmene, vody a kvasnic, které jsou následně destilovány. Existuje mnoho druhů whisky, ale nejvíce se rozlišují podle země původu.

Historie whisky

Historie whisky sahá až do 5. století, kdy římští vojáci destilovali vodu z obilí. První písemná zmínka o whisky pochází z Irska z roku 1405, kdy se zmiňuje o udělení povolení k výrobě whisky. V roce 1494 byl ustanoven zákon na ochranu whisky, který zakazoval používat výrobní postupy, které by snížily kvalitu whisky.

Whisky začala být populární na konci 18. století, kdy se výroba přenesla do Skotska. Skotské destilérie se rychle rozšířily a dnes patří mezi nejlepší na světě.

Výroba whisky

Výroba whisky se skládá ze tří hlavních fází: vaření, destilace a zrání.

Vaření

První fází výroby whisky je vaření. Do vody se přidá sladový ječmen a začne se vařit. Vzniklá směs se nazývá „cukrový mošt“, který je pak přemístěn do kvasnicových nádob.

Destilace

Poté následuje destilace, kde se cukrový mošt destiluje v destilačních sloupech. Destilace se provádí několikrát, aby se získala vysoce kvalitní whisky.

Zrání

Poslední fází výroby je zrání. Destilovaná whisky se uloží do dřevěných sudů, ve kterých zraje po mnoho let. Během procesu zrání dochází k interakci mezi dřevem sudu a whisky, která dodává nápoji charakteristickou chuť a vůni.

Země whisky

Whisky se vyrábí v mnoha zemích po celém světě. Mezi největší výrobce patří Skotsko, Irsko, USA, Kanada a Japonsko. Každá země má své charakteristické postupy, které se promítají do chuti a vůně whisky.

Skotsko

Skotská whisky je nejoblíbenější na světě. Její výroba se řídí striktními pravidly, které garantují vysokou kvalitu a chuť whisky.

Irsko

Irská whisky se vyrábí podobným způsobem jako skotská, ale používá se sladovaný ječmen, který se suší nad uhlím z dubového dřeva, což dává její whisky charakteristickou chuť a vůni.

USA

Americká whisky se vyrábí hlavně z kukuřice, což dává whisky vanilkoví a kukuřičnou chuť.

Kanada

Kanadská whisky se často používá v míchaných nápojích díky své dokonalé mírnosti a jemné chuti.

Japonsko

Japonská whisky se vyrábí pouze od 20. století, ale již dnes patří mezi nejlepší na světě. Japonské destilérie se zaměřují na vysokou kvalitu a preciznost výroby, což se promítá do vynikající chuti a vůně japonské whisky.

Závěr

Výroba whisky má dlouhou historii a každá země má své charakteristické postupy při výrobě. Bez ohledu na to, ze které země whisky pochází, je to nápoj, který má mnoho milovníků po celém světě.

Zdroj: The Spruce Eats

Jak vybrat správnou irskou whisky pro každou příležitost

 

Nejširší nabídka WHISKEY v AKCI

Kategorie – Whisky

Klidně sdílej!

David Tomas

Rád se věnuji různým fyzickým aktivitám, jako je například horolezectví nebo bungee jumping. Když si ale chci odpočinout, nejraději se procházím po horách nebo si užívám pohodu s přáteli při sklence dobrého alkoholu. Můj největší koníček ale jsou hodinky. Mám rád kvalitní mechanické hodinky a rád je sbírám. Je to pro mě způsob, jak relaxovat a zároveň si užívat krásu a precizní zpracování těchto předmětů.