Glenlivet Cipher – recenze této skvostné Skotské whiskey

Glenlivet Cipher – The Glenlivet Cipher je nová jednosladová limitovaná edice slavného lihovaru – Speyside, ovšem tentokrát je to něco víc než jen klasické potěšení. The Cipher byl představen tajemně, jediné co víme je obsah alkoholu – 48%. Stejně tak, jako tomu bylo před třemi roky při představení Alpha. Nevíme nic o chuti, typu sudu ve kterém zraje, délku zrání (kromě jedinečné kombinaci, která ještě nikdy nebyla u The Glenlivet použita), věkové omezení ani barvu kvůli nápadné neprůhledné černé lahvi. Láhev a balení nám sice napovídají jaká bude chuť a vůně, ale nic jiného nevíme.

Palírna Glenlivet se nachází v oblasti Speyside, v malebném městečku Livet Glen poblíž města Ballindalloch. Byl založen v roce 1824 Georgem Smithem, jehož podpis se stále objevuje na štítcích a obalech. Palírna byla první v oblasti Speyside, která získala licenci pro destilování, jež byla vydána rok před založením.

3s0bb9fbmesy

 

Glenlivet je nyní jedním z největších skotských lihovarů s roční produkcí až 10 milionů litrů likérů. V současné době vlastněn společností Pernod Ricard, která převzala firmu v roce 2001. Stala se také největším skotským prodejcem jednosladových likérů, a to v polovině roku 2015, kdy překonala dlouhodobého velikána Glenfiddich.

Jedinečná věc o verzi Cipher je jedinečný digitální prvek, který je k němu připojen. Ten vám umožní si zjistit a vytvořit vlastní poznámky k chuti po jeho ochutnání. Pokud navštívíte cipher.theglenlivet.com, můžete si založit vlastní profil pro aroma a chuť, díky nimž si jí opravdu užije. Nemějte strach, Alan vám rád pomůže v užitečných krátkých videích, které vám prozradí zajímavé tipy.

lukloveswhisky_the-glenlivet-cipher-801x500

Glenlivet Cipher je nyní k dostání pouze u vybraných specializovaných prodejců ve 25 státech, včetně Kanady, Tchaj-wanu a Velké Británie a nyní i v Česku. Doporučená maloobchodní cena je přes 10000Kč.

V Česku nejlevněji ZDE

Glenlivet Cipher – Naše poznámka k chuti

Barva je tmavě zlatá s nádechem jantaru a vůně je jako krásná směs sladkých a ovocných vůní. Kombinace karamelu a medu s čerstvým zeleným jablkem a hruškou je velmi slibná. Je podpořena aromatickými mandlemi a výbornými sladovými obilovinami spolu s náznaky melasy, ovocných sladkostí a skořice.

Její chuť je velmi měkká a luxusní. Sladkost a ovoce je ihned zřejmá vůní a znovu se projevuje jako směs medu, karamelu a zeleného ovoce. Nicméně vůně se postupně vyvine – med se stává medovou pláství a spojuje se s čokoládou připomínající křupavé tyčinky, zatímco zelené ovoce se stává více dušené a ozvláštněné skořicí a hřebíčkem. Pod ním je další ovoce se sušeným ananasem a meruňkou, spolu s náznakem sirupu a perníku. A nakonec sladký fondán, hořký pomeranč a ořechový nádech v pozadí.

nx9qe848nypy

Závěr je dlouhý a sladký, pak suchý a ostřejší, postupně jak mizí sladkost. Chuť karamelu a plástve medu zmizí první, poté následuje zelené a tropické ovoce. To zanechává výraznou sladovou chuť ječmene a koření podobné dřevu a hlíně, ovšem hlavně chuť skořice a zázvoru.

  • Výrobce / značka: Glenlivet
  • Země: Skotsko
  • Kraj: Speyside
  • Obsah alkoholu %: 48
  • Typ: Single Malt

Glenlivet Cipher – Jaký je závěr?

Cipher je vynikající whisky od The Glenlivet. Má nádhernou měkkost, bohatost a dobrou rovnováhu sladké a ovocné chuti. To jí dělá velmi snadnou k pití, má ovšem velký charakter a hloubku. Nedostatek informací přispívá k tajuplnosti a přirozená zvědavost způsobuje, že se snažíte odhadnout druh sudu, ve kterém zraje. Celkově je velmi pěkná a příjemná.

Glenlivet Cipher

9.7

Glenlivet Cipher


9.7/10

Plusy

  • Vhodná jako investiční láhev
  • Top chuť


Klidně sdílej!

Kryštof

Milovník adrenalinových sportů, aut a hlavně dobrého alkoholu a hodinek