Glenlivet Cipher – recenze této skvostné Skotské whiskey

Glenlivet Cipher – The Glenlivet Cipher je nová jednosladová limitovaná edice slavného lihovaru – Speyside, ovšem tentokrát je to něco víc než jen klasické potěšení. The Cipher byl představen tajemně, jediné co víme je obsah alkoholu – 48%. Stejně tak, jako tomu bylo před třemi roky při představení Alpha. Nevíme nic o chuti, typu sudu ve kterém zraje, délku zrání (kromě jedinečné kombinaci, která ještě nikdy nebyla u The Glenlivet použita), věkové omezení ani barvu kvůli nápadné neprůhledné černé lahvi. Láhev a balení nám sice napovídají jaká bude chuť a vůně, ale nic jiného nevíme.

Palírna Glenlivet se nachází v oblasti Speyside, v malebném městečku Livet Glen poblíž města Ballindalloch. Byl založen v roce 1824 Georgem Smithem, jehož podpis se stále objevuje na štítcích a obalech. Palírna byla první v oblasti Speyside, která získala licenci pro destilování, jež byla vydána rok před založením.

3s0bb9fbmesy

 

Glenlivet je nyní jedním z největších skotských lihovarů s roční produkcí až 10 milionů litrů likérů. V současné době vlastněn společností Pernod Ricard, která převzala firmu v roce 2001. Stala se také největším skotským prodejcem jednosladových likérů, a to v polovině roku 2015, kdy překonala dlouhodobého velikána Glenfiddich.

Jedinečná věc o verzi Cipher je jedinečný digitální prvek, který je k němu připojen. Ten vám umožní si zjistit a vytvořit vlastní poznámky k chuti po jeho ochutnání. Pokud navštívíte cipher.theglenlivet.com, můžete si založit vlastní profil pro aroma a chuť, díky nimž si jí opravdu užije. Nemějte strach, Alan vám rád pomůže v užitečných krátkých videích, které vám prozradí zajímavé tipy.

lukloveswhisky_the-glenlivet-cipher-801x500

Glenlivet Cipher je nyní k dostání pouze u vybraných specializovaných prodejců ve 25 státech, včetně Kanady, Tchaj-wanu a Velké Británie a nyní i v Česku. Doporučená maloobchodní cena je přes 10000Kč.

V Česku nejlevněji ZDE

Glenlivet Cipher – Naše poznámka k chuti

Barva je tmavě zlatá s nádechem jantaru a vůně je jako krásná směs sladkých a ovocných vůní. Kombinace karamelu a medu s čerstvým zeleným jablkem a hruškou je velmi slibná. Je podpořena aromatickými mandlemi a výbornými sladovými obilovinami spolu s náznaky melasy, ovocných sladkostí a skořice.

Její chuť je velmi měkká a luxusní. Sladkost a ovoce je ihned zřejmá vůní a znovu se projevuje jako směs medu, karamelu a zeleného ovoce. Nicméně vůně se postupně vyvine – med se stává medovou pláství a spojuje se s čokoládou připomínající křupavé tyčinky, zatímco zelené ovoce se stává více dušené a ozvláštněné skořicí a hřebíčkem. Pod ním je další ovoce se sušeným ananasem a meruňkou, spolu s náznakem sirupu a perníku. A nakonec sladký fondán, hořký pomeranč a ořechový nádech v pozadí.

nx9qe848nypy

Závěr je dlouhý a sladký, pak suchý a ostřejší, postupně jak mizí sladkost. Chuť karamelu a plástve medu zmizí první, poté následuje zelené a tropické ovoce. To zanechává výraznou sladovou chuť ječmene a koření podobné dřevu a hlíně, ovšem hlavně chuť skořice a zázvoru.

  • Výrobce / značka: Glenlivet
  • Země: Skotsko
  • Kraj: Speyside
  • Obsah alkoholu %: 48
  • Typ: Single Malt

Glenlivet Cipher – Jaký je závěr?

Cipher je vynikající whisky od The Glenlivet. Má nádhernou měkkost, bohatost a dobrou rovnováhu sladké a ovocné chuti. To jí dělá velmi snadnou k pití, má ovšem velký charakter a hloubku. Nedostatek informací přispívá k tajuplnosti a přirozená zvědavost způsobuje, že se snažíte odhadnout druh sudu, ve kterém zraje. Celkově je velmi pěkná a příjemná.

Glenlivet Cipher

9.7

Glenlivet Cipher


9.7/10

Plusy

  • Vhodná jako investiční láhev
  • Top chuť


Klidně sdílej!

David Tomas

Rád se věnuji různým fyzickým aktivitám, jako je například horolezectví nebo bungee jumping. Když si ale chci odpočinout, nejraději se procházím po horách nebo si užívám pohodu s přáteli při sklence dobrého alkoholu. Můj největší koníček ale jsou hodinky. Mám rád kvalitní mechanické hodinky a rád je sbírám. Je to pro mě způsob, jak relaxovat a zároveň si užívat krásu a precizní zpracování těchto předmětů.