DIPLOMATICO RESERVA EXCLUSIVA 12Y recenze

Diplomatico Reserva Exclusiva si prostě nezapamatujete… Dobře, možná ne to jméno, ovšem odborníci se jednomyslně shodují, že jeho chuť určitě ano. S tím, co jsem o něm slyšel byla jen otázka času (nebo výhodné ceny) než jsem ho zkusil. Dokonce jsem si objednal dárkové balení od Whisky Exchange, které obsahovalo velkou dekorativní krabičku a 2 Diplomatico degustační skleničky. A to všechno vyšlo pouze na 1100Kč, což je podle mě rozumná cena. Dobré skleničky nejsou levné!

Musím se přiznat. Ve skutečnosti jsem už rum od Diplomatico v minulosti vyzkoušel. Ovšem byl to Anejo, takový levnější rum. Takže jsem věděl, že pokud se nestane něco zvláštního během výroby tak to bude celkem dobré. Často je těžké ohodnotit rum, když vidíte samé kladné recenze, takže je možné, že se necháte unést touto vlnou pozitivizmu.

Jak nemůžete vidět přes tmavě zelenou lahev, rum má zlatou až tmavě hnědou barvu. Lahev sama o sobě je celkem luxusní díky stylu staré poštovní známky, která přinese něco zcela originálního do vašeho kabinetu. Lahev má pěknou korkovou zátku, ovšem chápu, že pokud si koupíte pouze láhev, dostanete k ní robustný obal ve tvaru válce pro jeho uložení. Nedávno jsem dokonce objevil sklad rumu kousek od místa, kde bydlím.

 

Pokud jste si tuto recenzi přečetli již dříve, možná vás následující řádky překvapí. Toto je první rum, který jsem znovu zrecenzoval. Od doby, kdy jsem originální recenzi napsal uběhla už poměrně dlouhá doba a já mezi tím vyzkoušel spoustu jiných rumů a přečetl jsem si spoustu dalších článků a recenzí o tomto rumu. Více jsem ho pochopil. Nejdříve mi Reserva Exclusiva opravdu chutnal, ovšem to jsem ho moc nezkusil, jen jsem po párkrát posrkl.

Každopádně, vyzbrojen těmito informacemi, jsem navštívil webovou stránku Diplomatico, abych zjistil jak Reserva Exclusiva popisují. Žádná zmínka o přidaném cukru, sirupu, nebo Hacienda Sauro.

DIPLOMATICO RESERVA EXCLUSIVA 12Y – hodnocení

Moje recenze byly vždy psané podle mého vlastního pocitu (a trochu informací z internetu). S touto myšlenkou v hlavě jsem si přečetl znovu mojí 1. recenzi a otevřel jsem rum znovu, abych zjistil, jestli jsem stále stejně nadšený tímto „rumem“ jako jsem byl poprvé. Při nalévaní do skleničky je Exclusiva Reserva krásně tmavý až zlatě jantarový. Vůně je sladká, možná až moc. Je cítit ovoce, pomeranč, hrozinky, trochu čokolády a sladkost, spíše sirup, něco jako Monkeys Blood (červený sirup na zmrzlinu). Někdy je obtížné porovnávat s jinými rumy, nebo dokonce jen přijít na jeho pravou chuť. Pokud jde o sladkost, nejvíce se shoduje s El Dorado, 12 let starým rumem. Mnoho recenzí označuje Zacapa 23 za velmi sladký rum – podle mě je ale El Dorado mnohem sladší, jak vůní, tak chutí.

Jeho chuť je velmi hladká a viskózní. Připomíná mi to jak Baileyas (Irish Cream), tak i Drambuie (A Whisky Liquor). Je velmi sladký. Chuť je velmi jasná – vanilka, fondánoo-karamelová poleva, ta je stejně patrná jako chuť vanilky a nakonec, který je trochu hořký jako kakao, které zanechává stopy dubové chuti na chuťových pohárkách. Konec je celkem krátký. Chybů mu složitá chuť El Dorada nebo Rum Sixty Six (dva velmi dobré, 12 let staré rumy). Je tu až podezřelý nedostatek hořkosti a hřejivosti. Je tu i nedostatek „dřevěnosti“, kterou bych očekával u 12 let starého rumu.

DIPLOMATICO RESERVA EXCLUSIVA 12Y – chuť

Slovo, které mě tento rum stále připomíná, při mém druhém hodnocení, je sirup. Je pravda, že je to sladký sirup, nikoliv sirup na kašel, ale stále mě to trochu znepokojuje. Má to opravdu mít tolik ocenění, jako „Premium Sipping Rum“? Je to případ císařovo nových šatů? Jsme všichni jen nuceni do koupi tohoto rumu, který by spíše měl mít označení jako likér? Proč tolik lidí říká, že je to excelentní rum? Je načase odstranit Zacapa z nejvyšší příčky a začít uctívat jeho nepovedeného Venezuelského bratra?

Abych byl upřímný… Myslím, že Reserva Exclusiva možná zašel příliš daleko. Stále mám ještě nějaký Diplomatico Anejo, tak si jdu ještě nějaký dát. Mám trochu Ginger Liquer. Odstraní jeho kapička hořkost Anejo? Odpověď je nepochybně ano. Nyní Anejo vykazuje viskozitu jako Reserva Exclusiva. Hladina není stejná jako u likéru, ale je rozhodně tlustší než u standartního rumu. Také odstranil hořkost Anejo – chuťově je to zázvorový likér, takže to nemůžu úplně srovnávat.

Barva : magická jantarová.
Chuť : výjimečně vyvážená, získaná díky umu a řemeslné dovednosti místního sklepmistra.
Vůně : je velmi bohatá, příjemná a uklidňující.

Takže co mě znovu ochutnání Diplomatico Reserva Exclusiva řeklo? No, řekl bych že mé podezření bude mít určitě dopad na bodování. Nemyslím si, že je fér hodnotit rum velmi kladně, když je tu tak silné podezření, že rum byl upravený likérem, i když ho asi moc nebylo. Nedělám si srandu, ale Anejo byl mnohem lepší a myslím si, že s Diplomatico Reserva Exclusiva už překročili hranici toho, co je ve skutečnosti rum.

Diplomatico Reserva Exclusiva je velmi příjemný, sladký, ne moc složitý, pohodový nápoj. Nicméně, zda je to skutečně světová jednička je další věc. Pro mě je trochu sladší a ne tak složitý a „rumový“ jak by měl být v mnoha ohledech.

 

  • Výrobce / značka: Diplomatico
  • Země: Venezuela
  • Obsah alkoholu %: 40
  • Typ: Melasa
  • Styl: Dark
  • Doba zrání: 12 let

DIPLOMATICO RESERVA EXCLUSIVA 12Y – Heureka

 

 

 

 

DIPLOMATICO RESERVA

9.5

DIPLOMATICO RESERVA


9.5/10


Klidně sdílej!

David Tomas

Rád se věnuji různým fyzickým aktivitám, jako je například horolezectví nebo bungee jumping. Když si ale chci odpočinout, nejraději se procházím po horách nebo si užívám pohodu s přáteli při sklence dobrého alkoholu. Můj největší koníček ale jsou hodinky. Mám rád kvalitní mechanické hodinky a rád je sbírám. Je to pro mě způsob, jak relaxovat a zároveň si užívat krásu a precizní zpracování těchto předmětů.