Diplomatico No. 1 Batch Kettle Rum z kolekce Distillery 2011 – recenze

Diplomatico Distillery Collection No1 Batch Kettle Rum. Diplomatico bylo před pár lety synonymem toho, čemu se říká skvělý rum na „usrkávání“. V některých kruzích je pořád respektován a brán jako nejlepší rum  a jejich Reserva Exclusive se pořád pravidelně dostává mezi dest nejlepších rumů.

Naneštěstí, podobně jako Zacapa, jejich nadměrné užívání přísad této značce u některých přistřihlo křidýlka – ale jen málo. Značce je ke cti, že začíná dávat na své lahve detaily o přidaném cukru.

Ke konci roku 2017 Diplomatico ohlásilo dvě limitované edice rumů (5000 lahví každé). Kolekce Distillery, která je prostředkem k zvýraznění dvou, které jsou stále používány v DUSA.

Destilační přístroj Batch Kettle byl poprvé dovezen do Venezuely v roce 1959 z Kanady. Předtím byl používán k výrobě kanadské whiskey. Diplomatico ve svých propagačních materiálech naznačuje, že použití takového destilačního přístroje je ve světě rumu jedinečné.

V Anglii vás lahev tohohle rumu bude stát £60, je balený povzbudivě se 47% alkoholum (zvláštní volba) a je ve standartní 70cl lahvi. Zavalitý tvar lahví bude známý každému fanouškovi Diplomatico. Barevné schéma je čisté a moderní. Rum je uzavřen syntetickým korkovým špuntem.

Po tom, co jsem viděl ceny obou rumů, jsem byl trošku překvapen, když jsem zjistil, že tenhle rum byl destilován v roce 2011, a tím je starý jen 7 let. To je polovina předpokládaného průměrného věku jejich hlavního DRE. Zajímavé.

Faktem je, že hydrometr nenašel žádné příměsi. Opravdu nás nechávají vidět rum takový, jaký je, což je dobře.

Diplomatico mluvilo o tom, že „těžší“ rumy jsou použity ve směsích, jako například DRE a Ambassador. Takže by bylo zajímavé vědět, jak chutná 100% destilovaný rum… Navzdory schopnosti Diplomatico spřádat pěkné příběhy se nevyznám v recitování tiskových zpráv (to přenechám jiným), tak se přesuneme k ochutnávce.

 

Diplomatico No. 1 Batch Kettle Rum z kolekce Distillery 2011 – chuť a aroma

Ve sklenici je rum tmavě/zlatě hnědý s oranžovými záblesky. Vzhledem k jeho věku by mohl být barvený, ale to je obvykle nejmenší z mých starostí, kdy přijde na rumy Diplomatico!

 • Na vůni je rum lehký, ale má slušné množství alkoholu. Je květinový – má kytici. Je tam dotek sladkosti – karamel a hnědý cukr. Kettle Batch Rum je trochu sušenkovitý – trošku jako neuvařené těsto sušenek.
 • Celkově není vůně špatná, ale je trochu „mírná“. Je mi potěšením říct, že nevoní cize. Asi je tam slabý náznak tabáku a kouřovitost, která to trošku shazuje – trošku jako Havana Club 7.
 • Ochutnávka je o dost zajímavější než vůně.  Ačkoliv chutná trošku nezrale, což není na rum starý 7 let a úplně destilovaný nijak překvapující. Vypadá to, že mladistvá povaha rumu přináší těžkou ránu sladkého mládí (ale prudkého) alkoholu.
 • Je poměrně kouřový – závany kůže a tabáku, spíš než dub a koření. Ve skutečnosti prošel jen málo zráním v dubu. Zrálo v sudech, které byly dřív na bourbon, ale určitě na sebe nebere obvyklou chuť vanilky a sladké/kyselé koření.
 • Závěr je poměrně krátký, a ne moc inspirující. Jen jaksi vyprchává, dokud není kouř úplně pryč.

Je to celé dost jednorozměrné. Začíná to chutí karamelu, která je ale rychle přebyta kouřovitostí a tabákem. Potom se vlastně neposune nikam dál, až na poměrně krátký konec. Spíš, než zvýraznění jednotlivých rumů to říká víc o tom, proč značka „oslazuje“ své rumy. Neumím si představit, že by se to hodně projevilo v pitích DRE, Single Vintage a Ambassador

Což je škoda. Možná by tenhle rum vylepšila delší doba v sudech. Mně osobně připadá Anejo a Mantuano od Diplomatica zajímavější než tahle nabídka.

A tyto dvě koupíte za méně, než je cena jedné láhve Diplomatico No. 1.

 

 • Výrobce / značka: Diplomatico
 • Země: Venezuela
 • Obsah alkoholu %: 47
 • Typ: Melasa
 • Rok výroby: 2011
 • Série: Distillery Collection
 • Limitovaná edice: Ano

Diplomatico No. 1 2011

9.3

Diplomatico No. 1 2011


9.3/10


Klidně sdílej!

David Tomas

Rád se věnuji různým fyzickým aktivitám, jako je například horolezectví nebo bungee jumping. Když si ale chci odpočinout, nejraději se procházím po horách nebo si užívám pohodu s přáteli při sklence dobrého alkoholu. Můj největší koníček ale jsou hodinky. Mám rád kvalitní mechanické hodinky a rád je sbírám. Je to pro mě způsob, jak relaxovat a zároveň si užívat krásu a precizní zpracování těchto předmětů.