Diplomatico No. 1 Batch Kettle Rum z kolekce Distillery 2011 – recenze

Diplomatico Distillery Collection No1 Batch Kettle Rum. Diplomatico bylo před pár lety synonymem toho, čemu se říká skvělý rum na „usrkávání“. V některých kruzích je pořád respektován a brán jako nejlepší rum  a jejich Reserva Exclusive se pořád pravidelně dostává mezi dest nejlepších rumů.

Naneštěstí, podobně jako Zacapa, jejich nadměrné užívání přísad této značce u některých přistřihlo křidýlka – ale jen málo. Značce je ke cti, že začíná dávat na své lahve detaily o přidaném cukru.

Ke konci roku 2017 Diplomatico ohlásilo dvě limitované edice rumů (5000 lahví každé). Kolekce Distillery, která je prostředkem k zvýraznění dvou, které jsou stále používány v DUSA.

Destilační přístroj Batch Kettle byl poprvé dovezen do Venezuely v roce 1959 z Kanady. Předtím byl používán k výrobě kanadské whiskey. Diplomatico ve svých propagačních materiálech naznačuje, že použití takového destilačního přístroje je ve světě rumu jedinečné.

V Anglii vás lahev tohohle rumu bude stát £60, je balený povzbudivě se 47% alkoholum (zvláštní volba) a je ve standartní 70cl lahvi. Zavalitý tvar lahví bude známý každému fanouškovi Diplomatico. Barevné schéma je čisté a moderní. Rum je uzavřen syntetickým korkovým špuntem.

Po tom, co jsem viděl ceny obou rumů, jsem byl trošku překvapen, když jsem zjistil, že tenhle rum byl destilován v roce 2011, a tím je starý jen 7 let. To je polovina předpokládaného průměrného věku jejich hlavního DRE. Zajímavé.

Faktem je, že hydrometr nenašel žádné příměsi. Opravdu nás nechávají vidět rum takový, jaký je, což je dobře.

Diplomatico mluvilo o tom, že „těžší“ rumy jsou použity ve směsích, jako například DRE a Ambassador. Takže by bylo zajímavé vědět, jak chutná 100% destilovaný rum… Navzdory schopnosti Diplomatico spřádat pěkné příběhy se nevyznám v recitování tiskových zpráv (to přenechám jiným), tak se přesuneme k ochutnávce.

 

Diplomatico No. 1 Batch Kettle Rum z kolekce Distillery 2011 – chuť a aroma

Ve sklenici je rum tmavě/zlatě hnědý s oranžovými záblesky. Vzhledem k jeho věku by mohl být barvený, ale to je obvykle nejmenší z mých starostí, kdy přijde na rumy Diplomatico!

 • Na vůni je rum lehký, ale má slušné množství alkoholu. Je květinový – má kytici. Je tam dotek sladkosti – karamel a hnědý cukr. Kettle Batch Rum je trochu sušenkovitý – trošku jako neuvařené těsto sušenek.
 • Celkově není vůně špatná, ale je trochu „mírná“. Je mi potěšením říct, že nevoní cize. Asi je tam slabý náznak tabáku a kouřovitost, která to trošku shazuje – trošku jako Havana Club 7.
 • Ochutnávka je o dost zajímavější než vůně.  Ačkoliv chutná trošku nezrale, což není na rum starý 7 let a úplně destilovaný nijak překvapující. Vypadá to, že mladistvá povaha rumu přináší těžkou ránu sladkého mládí (ale prudkého) alkoholu.
 • Je poměrně kouřový – závany kůže a tabáku, spíš než dub a koření. Ve skutečnosti prošel jen málo zráním v dubu. Zrálo v sudech, které byly dřív na bourbon, ale určitě na sebe nebere obvyklou chuť vanilky a sladké/kyselé koření.
 • Závěr je poměrně krátký, a ne moc inspirující. Jen jaksi vyprchává, dokud není kouř úplně pryč.

Je to celé dost jednorozměrné. Začíná to chutí karamelu, která je ale rychle přebyta kouřovitostí a tabákem. Potom se vlastně neposune nikam dál, až na poměrně krátký konec. Spíš, než zvýraznění jednotlivých rumů to říká víc o tom, proč značka „oslazuje“ své rumy. Neumím si představit, že by se to hodně projevilo v pitích DRE, Single Vintage a Ambassador

Což je škoda. Možná by tenhle rum vylepšila delší doba v sudech. Mně osobně připadá Anejo a Mantuano od Diplomatica zajímavější než tahle nabídka.

A tyto dvě koupíte za méně, než je cena jedné láhve Diplomatico No. 1.

 

 • Výrobce / značka: Diplomatico
 • Země: Venezuela
 • Obsah alkoholu %: 47
 • Typ: Melasa
 • Rok výroby: 2011
 • Série: Distillery Collection
 • Limitovaná edice: Ano

Diplomatico No. 1 2011

9.3

Diplomatico No. 1 2011


9.3/10


Klidně sdílej!

Kryštof

Milovník adrenalinových sportů, aut a hlavně dobrého alkoholu a hodinek