Bungee jumping z jeřábu

Obsah

Bungee jumping z jeřábuBungee jumping z jeřábu

Bungee jumping z jeřábu – Zažít fantastický nával adrenalinu, překonat sám sebe a vytvořit si nezapomenutelná zážitek. To všechno nás motivuje, abychom se pouštěli do zdánlivě nesmyslných extrémních sportů a dalších činností takřka na hranici lidských možností. Určitě již každý z nás někdy slyšel o bungee jumpingu.

 

Bungee jumping z jeřábu – Začali s tím indiáni

Touha po neskutečných zážitcích je, zdá se, vlastní nejen moderním civilizacím. V roce 1950 popsali redaktoři renomovaného vědeckého časopisu National Geographic zvláštní rituály provozované indiány z tichomořského ostrova Vanuatu. Tito domorodci postavili z větví zhruba 65 metrů vysokou věž, přivázali si kotníky k liáně a poté se střemhlav spustili dolů. Odvahu, která je k takovému riskantnímu činu potřeba, není třeba zdůrazňovat. Vždyť prosté podmínky, ve kterých se takové skoky na Vanuatu odehrávají, jsou tisíckrát nebezpečnější než moderní forma tohoto extrémního sportu. Není divu, že vědce „domorodý bungee jumping“ zaujal a jakmile se o těchto rituálech dozvěděla veřejnost, bylo jen otázkou času, kdy se někdo pokusí experiment zopakovat. První „oficiální“ (třebaže v tehdejší době nezákonný) skok zorganizoval v roce 1979 Klub nebezpečných sportů z britského Oxfordu.  Bungee jumping byl poté „exportován“ do USA, kde jeden nadšenec provedl slavnostní skok z proslulého sanfranciského mostu Golden Gate. A nakonec se bungee jumping dostal i na Nový Zéland. Techniku skákání zde zdokonalil obchodník A. J. Hackett, jeho způsob je však oproti tomu americkému poněkud méně zabezpečený (nicméně zároveň pohodlnější).

Bungee jumping z jeřábu – I vy si můžete skočit

Během několika následujících desetiletí se bungee jumping dostal do povědomí široké veřejnosti a stal se z něj velmi oblíbený adrenalinový sport, kterému se věnuje čím dál více nadšenců. Profesionálů rychle přibývá a jako houby po dešti se objevují i specializované firmy, které se věnují pořádání skoků pro zájemce. I vy tak můžete zažít neuvěřitelný pocit, který se dostaví při střemhlavém pádu do hlubiny. Ojedinělý zážitek, při kterém nával Bungee jumping z jeřábuadrenalinu a neuvěřitelných emocí zcela překryje případné fyzické nepohodlí, se dobře hodí jako originální a nevšední dárek pro každého, kdo je sportovně založený a rád se do věcí vrhá opravdu „po hlavě“.

 

Bungee jumping z jeřábu – Nebojte se, je to snadné

Výše zmínění indiáni využívali pro seskoky vlastnoručně postavenou věž z větví. Moderní forma bungee jumpingu využívá za tímto účelem nejčastěji jeřáb, vysoký most nebo třeba vysílače. Seskočit si z takového jeřábu možná na první pohled vypadá trochu nebezpečně, ale opak je pravdou. Bungee jumping je obecně považován za jeden z vůbec nejbezpečnějších adrenalinových sportů. Pád z výšky několika desítek metrů (plošiny některých jeřábů se nacházejí až ve 120 metrech!) jistí pevná lana, která díky své elasticitě protáhnou až o 80%, což volný pád plynule ztlumí a přibrzdí jeho rychlost. Lidé se často mylně domnívají, že „dopad“ musí být doprovázen nepříjemným cuknutím a napětím lana, ve skutečnosti je však seskok plynulý a umožňuje ta maximálně si vychutnat nevšední nával nejen adrenalinu, ale rovněž pocitů, které jste dosud nikdy nezakusili. Kdo to nezažil, nikdy nezjistí, jaké to je. Tak do toho! Nejlevněji se dá sehnat ZDE.

Klidně sdílej!

David Tomas

Rád se věnuji různým fyzickým aktivitám, jako je například horolezectví nebo bungee jumping. Když si ale chci odpočinout, nejraději se procházím po horách nebo si užívám pohodu s přáteli při sklence dobrého alkoholu. Můj největší koníček ale jsou hodinky. Mám rád kvalitní mechanické hodinky a rád je sbírám. Je to pro mě způsob, jak relaxovat a zároveň si užívat krásu a precizní zpracování těchto předmětů.