Bumbu Rum – recenze

Bumbu Rum – Klasický kořeněný rum už je svojí chutí známý a dost starý. Ovšem Bumbu je něco zcela jiného a stojí za to ochutnat.

Vše začíná u cukrové třtiny, která pochází z Latinské Ameriky: Barbados, Dominikánská republika, Brazílie, Belize, Kostarika, Salvador, Guyana a Honduras. Třtina je poslána do West Indies Rum lihovaru v Barbados, kde se destiluje a poprvé se umístí do sudů Kentucky bourbon, kde leží až 15 let (ačkoli je většina rumu jistě značně mladší). Dokonce i kvasnice dělají divy, jak uvádí lihovar: „Kvasnice používané při fermentování jsou tajemství lihovaru a to již od roku 1840, kdy se ještě používali naše originální železné hrnce.“

To, co nám Bumbu neřekne, je koření, které se používá k jeho aromatizaci. Jediné, co víme je: „Použitím stejného přírodního místního koření bez umělých barviv a příchutí, je náš rum autentické ztělesnění kusu karibské historie. Destilovaný v malých várkách, ručně míchaný.“

Ale pokud očekáváte hrst hřebíčku a skořice, zkuste se znovu zamyslet. Pojďme se podívat jak to tedy s Bumbu ve skutečnosti je.

Bumbu Rum – chuť a aroma

Zpočátku ihned ucítíme neobvyklou vůni s podtónem banánu, vanilky a mandlemi – vše co tu nádhernou vůni banánu roztříští. Banán je pak přítomen zvláště na horním patře s dodatkem čokolády, mandlí, lehkého tónu kokosového mléka a zdlouhavou, stálou, krémovou vanilkou s pouhým dotykem skořice a muškátového oříšku.

Základem pro tento skvělý rum je 8 druhů cukrové třtiny. Každá z jiného státu.

  • Barbados: Jemná, nasládlá, se stopou po vanilce a banánu.
  • Belize: Výraznější, kávová a kokosová.
  • Brazílie: Lehká a ovocná s vůní tropického ovoce jako mango a papája.
  • Kostarika: Výrazně aromatická s příchutí po koriandru a zázvoru.
  • Dominikánská republika: Plná, zároveň ale sladká. Se stopou po mléčných bonbónech a vanilce.
  • Salvador: Jemná, květinová.
  • Guyana: Bohatá zemní. Místy až zemitá. S chutí čokolády a karamelu.
  • Honduras: Výraznější, se stopami po pomerančích a zázvoru.

Jedná se o jeden z nejzajímavějších kořeněných rumů, se kterým jsem se kdy setkal – osvětluje náš pohled na koření, což vede k měkčímu a ohleduplnějšímu přemýšlení o klasické pálence. Nakonec to vypadá tak, že je to spíše jemný rum než klasický hrubý, pustý pirátský grog. Bez těchto drsných chutí umožňuje Bumbu objevit jeho přirozenější, sladší, ovocnější a elegantnější duši. Ale kdo ví?

Bumbu rum – hodnocení

Bumbu rum

9.7

Bumbu rum


9.7/10


Klidně sdílej!

David Tomas

Rád se věnuji různým fyzickým aktivitám, jako je například horolezectví nebo bungee jumping. Když si ale chci odpočinout, nejraději se procházím po horách nebo si užívám pohodu s přáteli při sklence dobrého alkoholu. Můj největší koníček ale jsou hodinky. Mám rád kvalitní mechanické hodinky a rád je sbírám. Je to pro mě způsob, jak relaxovat a zároveň si užívat krásu a precizní zpracování těchto předmětů.