Ancient Mariner Diamond Distillery Limited 10 Year – Recenze rumu

Ancient Mariner Diamond Distillery Limited 10 Year je rum s velmi specifickým charakterem, který si získává stále větší popularitu mezi rumovými sběrateli a milovníky. Tento rum je produkován distilerií Diamond na ostrově Guyana a díky 10 letému zrání v sudech po bourbonu má bohatou a hloubkovou chuť. Společnost Ancient Mariner Rum, která vyrábí tento rum, je známá pro své pečlivé a tradicionální zpracování surovin, a to se samozřejmě projevuje i v kvalitě a jedinečnosti tohoto rumu. Naše dnešní recenze se proto bude více zaměřovat na tento vzácný rum a jeho unikátní povahu.

V poslední době mě lákají (neslazené) rumy z Guyany a během hledání cenově dostupného “námořnického stylu” rumu na internetu jsem narazil na lahvičku, o které jsem předtím neslyšel – Ancient Mariner Navy Rum. Tuto značku vyrábí The Hebridean Liqueur Company ze Skotska, která se dle svých webových stránek zaměřuje nejen na rumy.

Ancient Mariner dříve vyráběl Navy Rum z rumu z palírny Caroni, ale rum, který mám teď, je levnější a pochází z palírny Diamond Distillery. Bohužel se mi nepodařilo najít žádné podrobnosti o této konkrétní lahvi, všechny informace, které mám, pocházejí z popisu produktu na Amazonu. Je vyroben z melasy, nevím přesně, jaké destilační kotle byly použity, ale dávalo by smysl, kdyby to bylo alespoň z jednoho dřevěného kotlového kotle. Zrála 10 let a dle chuti a barvy bych řekl, že jde o tropický rum. Pouze dva sudy byly použity při výrobě, což z něj dělá limitovanou edici. Na Amazonu se také uvádí, že není filtrovaný, což mu umožňuje zachovat co nejvíce původních chutí. Jeho obsah alkoholu je 54 % (gunpowder proof anyone?) a já jim věřím, když říkají, že není padělaný, jelikož jejich předchozí lahve Caroni nebyly. Navíc je design láhve opravdu povedený – malá a krychlovitá.

Vůně je bohatá, cítím zaprášený dub, tmavý kakaový likér, tmavé sušené ovoce se strouhaným muškátovým oříškem a třešněmi Luxardo. Javorový sirup a nová kůže jsou také naštěstí přítomné. Na pozadí cítím dubové koření s lískovými ořechy a lékořicí. Také cítím spálenou citrusovou kůru a tabák. Vonní to temně a chutně!

Na patře cítím tmavé kakao, černý rybíz a sirup Marasca. Velmi podobné chuti jako na nose, ale sušší s příjemně hořkým závěrem. Rozinky a sušené švestky, kávový likér, lehce slaný karamel, spálený dub, třešně a docela pepř jsou všechno prostě velmi tmavé. Trochu cítím i kokos a citrusy. Závěr je hořkosladký s tóny třešní a citrusů a lehce kouřový.

Jedná se opravdu o pěkný příklad námořnického rumu. Ačkoli by někdo mohl namítnout, že je dražší (50 liber za 50cl), jsem s nákupem spokojen. Pokud ho porovnáme například s El Dorado 12, zjistíme, že je dražší a sušší, ale to je prostě jeho cena. Lahvárny, které nakupují rumy ve velkém od jakékoli palírny, budou mít problém cenově konkurovat vlastním verzím zmíněné palírny. Nová láhev Pusser’s 15, která nyní pochází plně z Guyany, je asi o 25 liber dražší než ED15 – guyanský rum prostě není levný. To je cena, kterou zaplatíte, pokud chcete neslazené rumy Demerara.

Hodnotím Ancient Mariner Diamond Distillery Limited 10 Year takto: Vůně/chuť – 56/70; Poměr cena/výkon – 11/15; Transparentnost/čistota – 10/15. Celkově tedy hodnotím na 77/100.

Nazdraví!

Nejlepší rumy v AKCI

Frequently Asked Questions

What is Ancient Mariner Diamond Distillery Limited 10 Year?

Ancient Mariner Diamond Distillery Limited 10 Year is a premium aged rum that is produced in small batches by the Ancient Mariner Diamond Distillery Limited in Guyana. It is aged for a minimum of 10 years in oak barrels, which gives it its rich flavor and smooth finish.

What makes Ancient Mariner Diamond Distillery Limited 10 Year unique?

Ancient Mariner Diamond Distillery Limited 10 Year is unique because of the special aging process that it goes through. The rum is aged in oak barrels that have previously held bourbon, which gives it a unique flavor that cannot be found in other rums. It is also unfiltered, which means that it retains all of its natural flavors and aromas.

How should Ancient Mariner Diamond Distillery Limited 10 Year be served?

Ancient Mariner Diamond Distillery Limited 10 Year is best served neat or on the rocks, as this allows the full flavor and complexity of the rum to be appreciated. However, it can also be used in cocktails and mixed drinks to add a unique touch of flavor.

Where can I buy Ancient Mariner Diamond Distillery Limited 10 Year?

Ancient Mariner Diamond Distillery Limited 10 Year can be purchased at select liquor stores and online retailers. It is important to buy from a reputable source to ensure that you are getting an authentic product.

What is the best way to store Ancient Mariner Diamond Distillery Limited 10 Year?

Ancient Mariner Diamond Distillery Limited 10 Year should be stored in a cool, dark place, away from direct sunlight and heat. The bottle should be kept upright to prevent any damage to the cork. Once opened, the rum should be consumed within six months to ensure that it retains its quality and flavor.

Nejlepší rumy v AKCI

Ancient Mariner Diamond Distillery Limited 10 Year – Recenze rumu

  • 10-year-old rum from the Ancient Mariner Diamond Distillery Limited
  • Aged in oak bourbon barrels
  • Flavors of vanilla, caramel, and toasted oak
  • Smooth and rich taste with a slight sweetness
  • Bottled at 46% ABV
  • Perfect for sipping neat or in a cocktail
  • An excellent addition to any rum lover’s collection

Nejlepší rumy v AKCI

Klidně sdílej!

David Tomas

Rád se věnuji různým fyzickým aktivitám, jako je například horolezectví nebo bungee jumping. Když si ale chci odpočinout, nejraději se procházím po horách nebo si užívám pohodu s přáteli při sklence dobrého alkoholu. Můj největší koníček ale jsou hodinky. Mám rád kvalitní mechanické hodinky a rád je sbírám. Je to pro mě způsob, jak relaxovat a zároveň si užívat krásu a precizní zpracování těchto předmětů.