2din autorádio – skvělý pomocník do vašeho auta

2din autorádia jsou hitem posledních let a žádné nové auto se bez něj neobejde. Zkratka 2din odkazuje na normu Německého ústavu pro průmyslovou normalizaci. Dle této normy jsou rozměry autorádia 189 mm x 119 mm. Oproti starší normě 1din, která definovala autorádia o rozměrech 188 mm x 59 mm a která si pamatujeme z nedávné minulosti, mají tedy 2din rádia dvojnásobnou výšku. Díky tomu mohou mít větší displej což přináší větší přehlednost i nové funkce.

Velký displej – hlavní lákadlo?

Pro mnoho lidí je tím nejsilnějším důvodem pro pořízení 2din rádia, ať již samotného přístroje pro montáž do staršího vozu nebo přímo auta s 2din rádiem, velký dotykový LCD displej, který je dnes standardem. Ten umožňuje zobrazování funkcí jako je GPS navigace, parkovací kamera či asistent, DVD přehrávač a mnoho dalších. Nezřídka kdy je motivací pro pořízení většího 2din autorádia i design, který dokáže interiér vozu rozhodně obohatit.2.-Funkce-–-to-je-oč-tu-běží

Funkce – to je oč tu běží!

Některé z mnoha funkcí, které lze v nabídce 2din autorádií nalézt již byly zmíněny – GPS navigace či parkovací kamera patří rozhodně k nejužitečnějším. Tím ale výčet možností 2din rádií nekončí. Displej může sloužit pro přehrávání videa, jeho zdrojem může být DVB-T tuner, DVD přehrávač či video soubory z jiného paměťového média (2din autorádia mohou být vybaveny USB konektorem nebo čtečkou SD karet). Většina řidičů při jízdě poslouchá AM či FM rádio nebo vlastní hudbu. V tomto ohledu platí to samé, co pro přehrávání videa, zdrojem může mohou být např. externí paměťová média. Kvalita reprodukovaného zvuku může být zvýšena prostřednictvím připojeného zesilovače či subwooferu.

 

U řady systémů lze obrazovku rozdělit a současně tak využívat dvě funkce. Některá rádia jsou navíc vybavena operačním systémem Android, výjimečně lze narazit i na autorádia se systémem Windows. Tyto operační systémy otevírají autorádiím prakticky nekonečné množství možností prostřednictvím tisíců aplikací a jsou určena opravdu náročným uživatelům. Běžní uživatelé ocení spíše konektivitu s mobilním telefonem. Propojení lze realizovat prostřednictvím analogového kabelu, USB kabelu nebo bezdrátově přes Bluetooth, případně FM transmiter.3.-Moderní-systém-nejen-pro-moderní-vozy

Moderní systém nejen pro moderní vozy

Potěšující zprávou je, že i když nevlastníte nejmodernější vůz, výhod 2din autorádií můžete v mnoha případech využít i u starších vozů. Jedinou podmínkou je dostatečně velká šachta. I vozy, které měly původně 1din rádio mají často šachtu dostatečně velkou pro větší 2din rádia. Vždy je však třeba dávat pozor na hloubku šachty v porovnání s konkrétním typem autorádia, které chcete montovat. Třetí rozměr 2din rádií totiž není standardizován a je nutno jej vždy změřit a porovnat s parametry daného autorádia.

 

Pokud si nevíte rady, můžete se například poradit s profesionály a nebo si u nich nechat autorádio rovnou zapojit.

Klidně sdílej!

David Tomas

Rád se věnuji různým fyzickým aktivitám, jako je například horolezectví nebo bungee jumping. Když si ale chci odpočinout, nejraději se procházím po horách nebo si užívám pohodu s přáteli při sklence dobrého alkoholu. Můj největší koníček ale jsou hodinky. Mám rád kvalitní mechanické hodinky a rád je sbírám. Je to pro mě způsob, jak relaxovat a zároveň si užívat krásu a precizní zpracování těchto předmětů.