2din autorádio – skvělý pomocník do vašeho auta

2din autorádia jsou hitem posledních let a žádné nové auto se bez něj neobejde. Zkratka 2din odkazuje na normu Německého ústavu pro průmyslovou normalizaci. Dle této normy jsou rozměry autorádia 189 mm x 119 mm. Oproti starší normě 1din, která definovala autorádia o rozměrech 188 mm x 59 mm a která si pamatujeme z nedávné minulosti, mají tedy 2din rádia dvojnásobnou výšku. Díky tomu mohou mít větší displej což přináší větší přehlednost i nové funkce.

Velký displej – hlavní lákadlo?

Pro mnoho lidí je tím nejsilnějším důvodem pro pořízení 2din rádia, ať již samotného přístroje pro montáž do staršího vozu nebo přímo auta s 2din rádiem, velký dotykový LCD displej, který je dnes standardem. Ten umožňuje zobrazování funkcí jako je GPS navigace, parkovací kamera či asistent, DVD přehrávač a mnoho dalších. Nezřídka kdy je motivací pro pořízení většího 2din autorádia i design, který dokáže interiér vozu rozhodně obohatit.2.-Funkce-–-to-je-oč-tu-běží

Funkce – to je oč tu běží!

Některé z mnoha funkcí, které lze v nabídce 2din autorádií nalézt již byly zmíněny – GPS navigace či parkovací kamera patří rozhodně k nejužitečnějším. Tím ale výčet možností 2din rádií nekončí. Displej může sloužit pro přehrávání videa, jeho zdrojem může být DVB-T tuner, DVD přehrávač či video soubory z jiného paměťového média (2din autorádia mohou být vybaveny USB konektorem nebo čtečkou SD karet). Většina řidičů při jízdě poslouchá AM či FM rádio nebo vlastní hudbu. V tomto ohledu platí to samé, co pro přehrávání videa, zdrojem může mohou být např. externí paměťová média. Kvalita reprodukovaného zvuku může být zvýšena prostřednictvím připojeného zesilovače či subwooferu.

 

U řady systémů lze obrazovku rozdělit a současně tak využívat dvě funkce. Některá rádia jsou navíc vybavena operačním systémem Android, výjimečně lze narazit i na autorádia se systémem Windows. Tyto operační systémy otevírají autorádiím prakticky nekonečné množství možností prostřednictvím tisíců aplikací a jsou určena opravdu náročným uživatelům. Běžní uživatelé ocení spíše konektivitu s mobilním telefonem. Propojení lze realizovat prostřednictvím analogového kabelu, USB kabelu nebo bezdrátově přes Bluetooth, případně FM transmiter.3.-Moderní-systém-nejen-pro-moderní-vozy

Moderní systém nejen pro moderní vozy

Potěšující zprávou je, že i když nevlastníte nejmodernější vůz, výhod 2din autorádií můžete v mnoha případech využít i u starších vozů. Jedinou podmínkou je dostatečně velká šachta. I vozy, které měly původně 1din rádio mají často šachtu dostatečně velkou pro větší 2din rádia. Vždy je však třeba dávat pozor na hloubku šachty v porovnání s konkrétním typem autorádia, které chcete montovat. Třetí rozměr 2din rádií totiž není standardizován a je nutno jej vždy změřit a porovnat s parametry daného autorádia.

 

Pokud si nevíte rady, můžete se například poradit s profesionály a nebo si u nich nechat autorádio rovnou zapojit.

Klidně sdílej!

Kryštof

Milovník adrenalinových sportů, aut a hlavně dobrého alkoholu a hodinek