11 nejlepších rumů, které musíte ochutnat

11 nejlepších rumů – „Rum zaznamenal obrovský výbuch, hlavně posledních pár let,” říká Kenneth McCoy z Rum House v Manhattanu. „A to, co se teď děje na Kubě, ho jen katapultuje mezi hlavní proud.”

Podle nedávného datového hlášení Nielsenu už kategorie ultra-prémiového rumu ukazuje přibližně desetiprocentní nárůst, a McCoy říká, že věří, že rum „bude další velkou lihovinou, následující za dobou whiskey.” (Jestli potřebujete důkaz, že whiskey dominuje, nemusíte se dívat nikam dál, než na nadcházející prodej 25 let starého Pappy Van Winkle bourbonu.)

Tak vezměte pár lahví a sami se podívejte, proč je rum připravený stát se příštím likérem, který na celém světě osloví lidi, co si umí vychutnávat život.

 

1 – Diplomatico

Reserva Exclusiva od Diplomatica je destilována v měděných destilačních přístrojích ve tvaru hrnce a zraje 12 let. Je považována za jeden z nejlepších venezuelských rumů. Má nápadnou banánovou příchuť, ale McCoy říká, že s ledem rum „ožívá jemným kořením, suchou vanilkou, a jemnou čokoládou.”

V Česku nejlevněji ZDE

Recenze

2 – 18 let stará Flor De Caña

V překladu „Květina cukrové třtiny”, Flor de Caña je mimořádně cenově dostupná, dokonce i její předchozí vzezření, říká Jesse Vida, manažer baru v New Yorkském BlackTail zaměřeném na rum. Lidé, co ji budou pít, by se měli připravit na to, co McCoy nazývá „bohatý, bujný rum s tóny banánu, karamelu, a sexu. Přidejte kostku a dívejte se, jak svět plyne v odstínech sušeného ovoce, vanilky, a skořice.” Popisuje tenhle 18 let starý nikaragujský rum jako „opravdu vynikající.”

V Česku nejlevněji ZDE

3 – Santa Teresa 1796

Tenhle venezuelský rum zraje procesem solera, stal se známým díky výrobcům sherry ve španělském Jerezu. Santa Teresa 1796 je první prémiový añejo rum na světě, který zrál touhle metodou. „Je krásný a vyvážený, s tmavým dřevem na nose, a jemným medem a kůží na paletě,” říká Vida.

V Česku nejlevněji ZDE

4 – Plantation XO Rum 20. výročí

Další rum z Barbadosu, tenhle ročník byl tajnou směsí, co byla vytvořena k oslavě 20. výročí Alexandre Gabriel jako mistrů v míchání rumu. Potom, co začal proces zrání v jeho domovském státě, zrál rum dále v koňak—v sudech, které patřily Pierre Ferrand Cognac. Je to rum snadný k pití, s tóny karamelu, vanilky, suchého koření, a banánu.

V Česku nejlevněji ZDE

5 – Brugal 1888 Ron Gran Reserva Familiar

Ve snaze vytvořit to, čemu se říká jeden z nejjemnějších na trhu, Brugal, v Dominikánské republice, dvojitě destilují a dvojitě nechávají zrát tuhle tekutinu v amerických barelech z bílého dubu, které byly dříve na bourbon, a potom poprvé plní španělské dubové sudy na sherry. Výsledná směs rumů, od čtyř do čtrnácti let starých, má na nose kandované meruňky spolu se sušeným ovocem a vanilkou. „Je to opravdu suchý rum, kde byste nečekali žádnou dávku [přidaný cukr], na rozdíl od drtivé většiny rumů na trhu,” říká Vida. „Silná přítomnost dubu vytvoří ve výsledku tříslovinovou suchostí a mírnou travnatostí čistý požitek.”

V Česku nejlevněji ZDE

6 – Mount Gay Extra old rum

Každý, kdo má rád rum, zná Mount Gay—a jejich slavné červené čepice—ale tahle XO verze je hodně vzdálená od standardu. Je to směs rumu, starého 8 až 15 let. McCoy doporučuje přidání kostky, aby vynikla „sladkost suchého banánu, jemné koření a komplikovanost.” (Mount Gay také nedávno vydali nejnovější edici jejich směsi 1703 Master Select, která obsahovala 30 let starý rum, ale hodně štěstí s hledáním jedné z lahví z limitované edice za 4900kč.)

V Česku nejlevněji ZDE

7 – El Dorado 1988 25 let starý

Velmi limitovaná nabídka, tohle 25 let staré balení z Guyany bylo destilováno v roce 1988 k tomu, aby se setkalo s novým tisíciletím. Je bohaté a viskózní, ale hebké, s tóny tropického koření, kávy a fíků. Tohle by mohlo být zohledněno v ceně, ale McCoy poukazuje na to, že je nejlepší pro „typ pití, dát si na čas při setkání se starým přítelem.”

V Česku nejlevněji ZDE

8 – Ron Zacapa Centenario

Tahle směs guatemalských rumů starých 6 až 25 let je vyrobena s panenským medem z cukrové třtiny (místo melasy, jako většina rumů) k propůjčení hladší textury. Potom zraje ve francouzských dubových sudech, ve kterých byl dřív držen koňak. Nejlépe je servírovaný čistý nebo s více než jednou kostkou ledu, aby vyšly najevo chutě rozehřátého dřeva, koření a sušeného ovoce.

V Česku nejlevněji ZDE

9 – Clément

Rhum Agricole je termín pro speciální typ likéru vyrobeného ve Francouzských Antilách, s použitím čerstvé šťávy z cukrové třtiny místo melasy (brazilský spirit cachaça je také vyrobený ze šťávy z cukrové třtiny, ale metoda výroby není stejná). Jsou známé tím, že jsou silné, ale Vida říká, že tohle XO s nosem z „pikantní trávy, prachového pomeranče a vanilky” je „na jemnější straně děsivé intenzity,” což způsobuje „hodně přístupnou možnost vstoupit do světa zralých rhum agricole z Martiniku.”

V Česku nejlevněji ZDE

10 – Appleton Estate

„Tohle je rum pro skutečné vychutnání,” říká McCoy. Appleton Estate na Jamajce používá směs rumů, každý starý alespoň 21 let, k vytvoření téhle hlavní nabídky (lihovar také vyrábí limitovanou edici 50 let starého rumu a novou směs k připomenutí 20. výročí Joy Spence jako mistrů v míchání). 21 let stará jamajský šťáva má aromata pomerančové slupky, kakaa a kávy. Ukazuje svou složitost nejlépe s troškou ledu nebo vody, říká McCoy.

V Česku nejlevněji ZDE

11 – Havana Club’s Añejo 7 Años

Když prezident Obama zrušil omezení pro dovážení kubánských produktů do Spojených Států, příznivci kubánského rumu se radovali. Je na výběr ze spousty možností (podívejte se sem pro spoustu návrhů), ale McCoy říká, že kdyby si měl vybrat jeden, byl by to Havana Club’s Añejo 7 Años. „Je to fantastický rum sám o sobě—není potřeba žádný led—s tóny bohatého, tmavého dřeva, tabáku a medu,” říká. Pro plný zážitek, McCoy doporučuje kombinaci s kubánským doutníkem.

V Česku nejlevněji ZDE

Klidně sdílej!

David Tomas

Rád se věnuji různým fyzickým aktivitám, jako je například horolezectví nebo bungee jumping. Když si ale chci odpočinout, nejraději se procházím po horách nebo si užívám pohodu s přáteli při sklence dobrého alkoholu. Můj největší koníček ale jsou hodinky. Mám rád kvalitní mechanické hodinky a rád je sbírám. Je to pro mě způsob, jak relaxovat a zároveň si užívat krásu a precizní zpracování těchto předmětů.